Majówkowy Maraton Czytelniczy

Anda Rottenberg Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Obwarzanek po polsku, Ebook | Anda Rottenberg

    Anda Rottenberg, wybitna kuratorka i krytyczka zbiera rozrzucone na przestrzeni lat okruchy pamięci, tworząc pasjonujący pejzaż sztuki i kultury XX i XXI wieku. W tym bogato ilustrowanym tomie awangarda spotyka Warhola i kolorystów, znani artyści jak Munch, Szapocznikow czy Wróblewski sąsiadują z tymi mniej znanymi, a godnymi uwagi. Autorka pisze o pamięci, obecności kobiet w świecie, ale i o związkach między władzą a sztuką i kulturą. To wciągający przewodnik po sztuce XX i ...

    Promocja
    okładka Proszę bardzo, Ebook | Anda Rottenberg

    Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Babka ze strony ojca jako ortodoksyjna Żydówka nosiła perukę i przestrzegała restrykcyjnych zasad koszerności. Krewni po kądzieli byli pochodzenia rosyjskiego, a wszelkie uroczystości obchodzili w obrządku prawosławnym. Dlatego też autorka swoich korzeni szuka m.in. na nowosądeckim kirkucie i w Nowosybirsku. Rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuj...

    Promocja
    okładka Lista. Dziennik 2005, Ebook | Anda Rottenberg

    Na początku roku 2005 Polską wstrząsnęła lista. Medialne show, podejrzenia i święte oburzenie mieszało się z kolejnymi sensacjami na temat tego, kto rzekomo "donosił". Anda Rottenberg przedstawia w tej książce zapis sześciu miesięcy swojego życia z listą, od momentu jej ogłoszenia do dnia, w którym uzyskała status pokrzywdzonej. Warszawa, Wawer, Kraków i Paryż. Bliska emerytura i kolejne angaże. Wir pracy i chwila na refleksję. Błyskotliwe obserwacje dnia codziennego sły...

Anda Rottenberg Ebooki

Anda Rottenberg urodziła się w 1944 roku w Nowosybirsku. To polska pisarka, krytyczka, historyczka sztuki, publicystka. W latach 1993-2001 sprawowała funkcję dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Za swoje zasługi w dziedzinie sztuki wielokrotnie była wyróżniana i odznaczana. Otrzymała m.in. Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora. Anda Rottenberg jest autorką lub współautorką dwunastu książek. Jednym z najważniejszych dzieł w jej bibliografii jest niedawno wznowiona, autobiograficzna książka „Proszę bardzo”, która pierwotnie ukazała się w 2009 roku. Rottenberg była jedną z inicjatorek powstania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kuratorka publikowała m.in. w „Kulturze” i „Polityce”.

Anda Rottenberg organizowała bądź współorganizowała wiele wystaw promujących polską kulturę i sztukę zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystawy, których była kuratorem, były wystawiane, m.in. w Wenecji, Stambule, São Paulo, Berlinie, Wiesbaden, Warszawie, Moskwie, Budapeszcie i Tallinie.

Rottenberg należy do wielu organizacji kulturalnych, m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), International Manifesta Foundation oraz International Germinations Foundation.

Anda Rottenberg przeżyła traumę w związku z tragiczną śmiercią jej syna, który zmarł w 1997 roku w wyniku pobicia. Tożsamość denata została potwierdzona dopiero 11 lat po śmierci. Mateusz był synem Andy Rottenberg i krytyka filmowego Waldemara Chołodowskiego.

Książki Andy Rottenberg - monografie, autobiografie i publikacje o sztuce

W dorobku literackim Andy Rottenberg znajdują się zarówno monografie i szersze publikacje poświęcone sztuce, jak i dzienniki i książki autobiograficzne.

Anda Rottenberg ma na swoim koncie, wydane przez Arkady, książki o Wasiliju Kandinsky'm, Willemie De Kooningu i Vincencie Van Goghu. W 2005 roku ukazała się jej książka – „Sztuka w Polsce 1945-2005” poświęcona powojennej polskiej sztuce wizualnej. W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się bardzo osobista, autobiograficzna książka Rottenberg, w której autorka rekonstruuje dzieje własnej rodziny. A trzeba tu dodać, że rodzina Andy Rottenberg była bardzo niejednorodna, zróżnicowana pod względem etnicznym i wyznaniowym, w której mieszały się losy Rosjan, Żydów i Polaków. Autorka szuka swoich korzeni w Nowosybirsku, w którym się urodziła oraz na nowosądeckim kirkucie. W 2021 roku książka doczekała się wznowienia w pięknej oprawie graficznej przez Wydawnictwo Marginesy. Za „Proszę bardzo” Anda Rottenberg była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.

W 2014 roku swoją premierę miał wywiad-rzeka Doroty Jareckiej z Andą Rottenberg pt. „Lista. Dziennik 2005”.

Esej Andy Rottenberg wszedł również w skład cyklu „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach”, który ukazał się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. W antologii znalazły się teksty, m.in. Beaty Chomątowskiej, Pawła Dunin-Wąsowicza, Nataszy Goerke, Małgorzaty Rejmer, Filipa Springera, Ziemowita Szczerka, Ilony Wiśniewskiej, Urszuli Zajączkowskiej.

Książki Andy Rottenberg na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andy Rottenberg we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.