Wirtualne Targi

Andrzej Tomaszewski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Słoń i Trąbka. Wiersze, opowiadania pisane wierszem i miniopowiadania Słoń i Trąbka. Wiersze, opowiadania pisane wierszem i miniopowiadania, Książka | Andrzej Tomaszewski

    Andrzej Marian Tomaszewski - z wykształcenia prawnik, adwokat, człowiek wszechstronnie utalentowany, który udowadnia, że pisarzem można zostać w każdym wieku, i przekonuje, że należy spełniać swoje marzenia. Po wydaniu w październiku 2022 roku „Autobiografii” pod pseudonimem literackim Sansewiera di Torno oddaje w ręce czytelników zbiór wierszy dla dorosłych i dzieci, opowiadań wierszem pisanych oraz intrygujących miniopowiadań. Aby dobrze zrozumieć wiersze, warto zapoznać si...

    Promocja
    okładka Dwie siostry Choinki, Książka | Andrzej Tomaszewski

    Dwie siostry – choinki to historia dwóch najpierw małych choinek, a potem już dorodnych, prawie dorosłych drzewek gotowych wypełnić w końcu swoje misje. Jest to też historia ich mądrej mamy, cioć i ciotecznych sióstr, które również po kolei wypełniają swoje misje w ludzkim świecie. A są one przeróżne. Poznana w trakcie czytania książeczki misja młodszej siostry choinki jest chyba jedną z najpiękniejszych – to na jej gałązkach zawisną bombki serduszka. To rodzinna opowieść o ...

    Promocja
    okładka Szelest kart, Książka | Andrzej Tomaszewski

    Wydanie poprawione i uzupełnione książki Szelest kart, z 2011 roku. Publikacja jest hołdem złożonym sztuce drukarskiej i typograficznej. Przedstawia książki stojące na półkach u Andrzeja Tomaszewskiego i które miały istotne znaczenie w kształtowaniu jego świadomości zawodowej. Komentarze są preludium dla nowicjuszy oraz skarbnicą wiedzy dla bibliofilów, wydawców czy typografów. »Szelest kart« to niezwykła bibliografia, skatalogowana jak na bibliotekarza przystało. To cenny do...

    Promocja
    okładka Szelest wtóry, Książka | Andrzej Tomaszewski

    Rozwinięcie i uzupełnienie koncepcji zapoczątkowanej w książce »Szelest kart« (wydanie II / wydanie I). A więc subiektywnego i autorskiego wyboru i opisania lektur niezbędnych w życiu i pracy każdego miłośnika książek. Wraz z »Szelestem kart« »Szelest wtóry« stanowi skompletowany komplet (wyjaśnienie zasadności tego pleonazmu jest opisane we wstępie do książki).     

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.