Wirtualne Targi

Andrzej Wiktor Urbańczyk Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Światowe życie W pogoni za dewizami, Książka | Andrzej Wiktor Urbańczyk

    Trzecia część wspomnień byłego menedżera i dyplomaty polskiego, który otwiera przed Czytelnikiem świat egzotycznych krajów widzianych oczami inżyniera, świetnie wykształconego człowieka piastującego najwyższe stanowiska w kluczowych dla gospodarki polskiej przedsiębiorstwach, i wreszcie – Polaka z czasów PRL-owskich absurdów. Autor jak z rękawa sypie zabawnymi anegdotami z siermiężnej PRL-owskiej rzeczywistości, w której walka o papier toaletowy czy benzynę stanowiła tylko uł...

    Promocja
    okładka I Onasisem nie zostałem, Książka | Andrzej Wiktor Urbańczyk

    Z wykształcenia inżynier, menedżer, dyplomata. Absolwent uczelni polskich, amerykańskich i francuskich. Wieloletni nauczyciel akademicki. Zarządzający przez wiele lat kontraktami na budowę kompletnych obiektów przemysłowych. Z zamiłowania podróżnik, zainteresowany zarówno życiem ludzi współczesnych, jak i śladami kultury starożytnej. W ramach obowiązków zawodowych, realizując przy okazji swoją pasję, przeleciał ponad 10 milionów kilometrów i odwiedził ponad 100 krajów. W ksią...

    Promocja
    okładka ...A Bondem nie zostałem, Książka | Andrzej Wiktor Urbańczyk

    Zamiast wymówienia 30 sierpnia zostaję wezwany do Ministerstwa Handlu Zagranicznego. Idę i uszom nie wierzę. Kierownik działu placówek zagranicznych proponuje mi wyjazd do Biura Radcy Handlowego do Aten i to dość pilnie, bo w ciągu dwóch, najdalej trzech miesięcy. Wracam do domu i razem z żoną próbujemy zrozumieć, skąd się wzięła ta nowa propozycja. Dlatego że jestem zawodowo dobry? Chyba nie, bo z mojego doświadczenia wiem, że na placówkach w BRH na ogół geniuszy nie ma. Dla...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.