Aneta Jadowska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Martwy sezon, Książka | Aneta Jadowska

    Martwy sezon trwa w najlepsze. Gdy Ustka pustoszeje, na jaw wychodzą kolejne tajemnice. Spokój to stan przejściowy, o czym Magda Garstka wie aż nadto dobrze. Wielka Niedźwiedzica zmaga się z problemami finansowymi, a walka o utrzymanie pensjonatu okazuje się bardzo wyczerpująca. Sytuacji nie poprawiają wypadek ciotki Tamary, która do Ustki przybywa w asyście Cezarego, swojej dawnej miłości, a także goście: Łowcy Duchów oraz pewne nietypowe małżeństwo. To za ich sprawą trzy po...

    Promocja
    okładka Trup na plaży i inne sekrety rodzinne, Książka | Aneta Jadowska

    Czerwcowy poranek, pusta plaża i… trup. Kiedy Magda Garstka wraca po studiach do rodzinnej Ustki, nie spodziewa się, że czeka ją najbardziej ekscytujące lato w całym życiu. Zatrzymuje się w pensjonacie, który prowadzi jej babcia, rozpoczyna pracę w kawiarni i niedługo później… znajduje zwłoki. Kim był martwy mężczyzna? Jak zginął i czego szukał w pensjonacie Garstków? Śledztwo utknęło w martwym punkcie, a Magda, córka policjanta, wbrew ostrzeżeniom postanawia zostać detektyw...

Aneta Jadowska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Aneta Jadowska to polska pisarka fantastyki pisząca o więzach rodzinnych, zazdrości, zemście, sukcesach i porażkach oraz o spełnianiu marzeń. Największą popularność przyniosły jej powieści o toruńskiej wiedźmie-policjantce – Dorze Wilk (cykl „Heksalogia o Wiedźmie”). W jej książkach prym wiodą silne kobiece postacie, które nie boją się naginania zasad i przełamywania stereotypów. Pisarka jest miłośniczką seriali kryminalnych oraz muzyki rockowej, a sama określa siebie jako wielbicielkę rzeczy praktycznych i niepraktycznych.

Aneta Jadowska jest autorką pięciu cykli książkowych („Cykl szamański”, „Heksalogia o wiedźmie”, „Kroniki Thornu”, „Cykl o Garstce z Ustki” oraz „Cykl o Nikicie”), trzech tomów opowiadań („Ropuszki”, „Dynia i jemioła” oraz „Cud Miód Malina”) oraz wielu pojedynczych opowieści publikowanych na łamach gazet. Jest również członkinią grupy literackiej Harda Horda („Harda Horda”, „Harde Baśnie”). Pisarka urodziła się w Radomsku, ale w 2000 roku przeniosła się do Torunia, gdzie mieszka do tej pory. Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Debiutanckie opowiadania Anety Jadowskiej

Aneta Jadowska od najmłodszych lat lubiła pisać, jednak studia humanistyczne (nieomal) skutecznie zniechęciły ją do tworzenia tego, co kocha najbardziej, czyli fantastyki. To właśnie na zajęciach usłyszała, że fantastyka nie jest poważną literaturą i nie powinna tracić na nią swojego czasu. Pisarka stwierdziła jednak, że skoro istnieje taka osoba jak ona, która lubi czytać powieści z gatunku fantastyki, to na pewno znajdzie się więcej ludzi jej podobnych, dla których warto będzie tworzyć porywające historie z silnymi głównymi bohaterkami. Skoro sama lubi spędzać wieczór z kryminałem bądź z urban fantasy, to dlaczego nie miałaby pisać książek, które sama chętnie by przeczytała?

Autorka uważa, że debiutowała trzykrotnie: najpierw opowiadaniem „Dziwny jest ten świat” w Gazecie Radomszczańskiej (1999), następnie historią „Kalejdoskop” na łamach miesięcznika Science Fiction (2004), a wreszcie pierwszą powieścią - „Złodziejem dusz” (2012), czyli cyklem o Dorze Wilk, który przyniósł jej największą popularność. Każdy z tych tekstów wyznacza inną cezurę czasową dla pisarki, wskazuje na osobisty rozwój oraz na fakt, że każda kolejna historia rozpoczyna nową przygodę.

Cykl książek o Dorze Wilk

Aneta Jadowska „debiutowała” w 2012 roku swoją pierwszą pełnowymiarową powieścią i zarazem pierwszym tomem heksalogii o toruńskiej wiedźmie-policjantce – książką „Złodziej dusz”. W skład cyklu o Dorze Wilk wchodzą książki: „Złodziej dusz”, opowiadanie „Wilk w owczej skórze”, „Bogowie muszą być szaleni”, „Zwycięzca bierze wszystko”, „Wszystko zostaje w rodzinie”, „Egzorcyzmy Dory Wilk” oraz „Na wojnie nie ma niewinnych”.

Heksalogia o wiedźmie opowiada o przygodach Dory Wilk – oficjalnie policjantki z trudnym charakterem, która świetnie potrafi rozwiązywać śledztwa. Nieoficjalnie wiedźmy, która dzieli swoje życie między toruńskim komisariatem a Thorn (alternatywnym miastem, gdzie mieszkają magiczne istoty). Udawało się jej sprytnie rozdzielać swoje dwa życia, jednak wszystko ulega zmianie w momencie, gdy w Thorn zaczynają znikać istoty nadprzyrodzone. To właśnie Dora Wilk wraz z pomocą Mirona, wnuka Lucyfera, musi rozwiązać tę sprawę.

Nagrody literackie dla Anety Jadowskiej

Aneta Jadowska została nagrodzona Złotą Karetą Nowości w kategorii Kultura (2012) oraz odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” za rok 2014.

Historie pisane przez Anetę Jadowską to zawsze mieszanka humoru, akcji oraz wielu emocji. Oprócz książek ściśle związanych z gatunkiem fantastyki („Heksalogia o Wiedźmie”, „Cykl o Nikicie”), tworzy również porywające kryminały opierające się na relacjach międzyludzkich („Cykl o Garstce z Ustki”). Każda kolejna powieść i opowiadanie to wejście do nowego fantastycznego świata, w którym czytelnikowi towarzyszą kompleksowi bohaterowie, potężna dawka humoru oraz magia, która sprawia, że o książkach nie da się zapomnieć.

Zaciekawiła Cię twórczość Anety Jadowskiej? Wszystkie jej książki (ebooki oraz książki papierowe) znajdziesz na stronie Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!