Ann Cleeves Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ann Cleeves Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Ann Cleeves to brytyjska pisarka, autorka poczytnych kryminałów, w których odkrywa sekrety zamkniętych społeczności. Jej powieści zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a ich łączny nakład liczony jest w milionach egzemplarzy. W 2016 roku świętowała wydanie 30 książki w ciągu swej, trwającej 30 lat, kariery pisarskiej. Ann Cleeves jest laureatką licznych nagród literackich w tym Złotego i Diamentowego Sztyletu. W 2016 roku mianowano ją ambasadorem Dnia Bibliotek Narodowych.

Obserwatorium ptaków i literacki debiut Ann Cleeves

Ann Cleeves przyszła na świat w 1954 roku w Hereford. Jej ojciec był nauczycielem w wiejskiej szkole. Przed ukończeniem studiów pracowała m.in. jako opiekunka do dzieci, kierowniczka schroniska dla kobiet, kucharka w obserwatorium ptaków, a nawet objęła posadę w straży przybrzeżnej. Po zakończeniu edukacji została kuratorem sądowym. W czasie pracy w Obserwatorium Ptaków poznała swojego przyszłego męża Tima Cleevesa, ornitologa. Niedługo po ich ślubie mężczyzna został strażnikiem małego rezerwatu przyrody położonego na wyspie u ujścia rzeki Dee. Para była jej jedynymi mieszkańcami. Ann nie miała tam za wiele do roboty i postanowiła zacząć pisać. Bohaterem swojej debiutanckiej powieści „A Bird In The Hand” uczyniła starszego przyrodnika George'a Palmera-Jonesa. Książka ta otwiera ośmiotomowy cykl, który dotychczas nie ukazał się w polskim tłumaczeniu.

Vera Stanhope

Swoją popularność autorka zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej serii kryminałów z inspektor Verą Stanhope. Kobieta jest samotną pracoholiczką o bardzo ciętym języku i niezbyt przyjemnym charakterze. Jej działania często są niestandardowe, ale za to bardzo skuteczne. Pierwszy tom, „Przynęta”, ukazał się w 1999 roku (w Polsce w 2013 roku). Trzy kobiety prowadzą wspólne badania w okolicach odludnej farmy położonej wśród wzgórz Northumbrii. Kierująca zespołem ornitolog Rachel chce za sprawą projektu odzyskać poczucie własnej wartości, botaniczka Anne czuje, że nie powinna tu być a małomówna zoolog Grace skrzętnie ukrywa swoje sekrety. Niespodziewanie Rachel odkrywa ciało właścicielki farmy. Na scenę wkracza inspektor Vera Stanhope, która musi rozwiązać sprawę morderstwa. Cała seria o inspektor Verze liczy osiem tomów: „Przynęta”, „Droga przez kłamstwa”, „Ukryta głębia”, „Stłumione głosy”, „Szklany pokój”, „Ulica milczenia”, „The Moth Catcher” oraz „The Seagull”. Dwie ostatnie części nie ukazały się jeszcze w polskim tłumaczeniu.

Na podstawie serii powieści w 2011 roku zrealizowano dobrze przyjęty serial telewizyjny „Vera” z Brendą Blethyn i Davidem Leonem w rolach głównych.

Kwartet szetlandzki

Kolejnym cyklem Ann Cleeves jest bestsellerowy i bardzo ciepło przyjęty przez krytykę Kwartet szetlandzki. Powieść „Czerń kruka”, otwierająca serię, została uhonorowana Złotym Sztyletem. To prestiżowa brytyjska nagroda literacka przyznawana za najlepszą powieść kryminalną przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej. W „Czerni kruka” mieszkańcy spokojnej wyspy stają w obliczu morderstwa dokonanego na nastolatce. Pierwszy raz od lat zamykają drzwi do swoich domów, a oskarżycielskie spojrzenia całej społeczności kierują się w stronę samotnika Magnusa. Jednak kiedy detektyw Perez i jego współpracownicy ze Szkocji chcą przeprowadzić dochodzenie, sprawy zaczynają się komplikować. Na Kwartet szetlandzki składa się osiem powieści: „Czerń kruka”, „Biel nocy”, „Czerwień kości”, „Błękit błyskawicy”, „Martwa woda”, „Mgliste powietrze”, „Grząska ziemia” oraz „Wild Fire”. Wszystkie tomy oprócz ostatniego tytułu ukazały się w naszym języku.

Dwie rzeki

W sierpniu 2021 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się powieść „Długi zew”, która otwiera nową serię autorki bestsellerowego cyklu szetlandzkiego. W Północnym Devonie odbywa się pogrzeb ojca detektywa, Matthew Venna. Mężczyzna przygląda się mu z daleka – gdy postanowił opuścić Bractwo przestał być mile widziany w społeczności. Kiedy odwraca się, aby raz na zawsze odejść od ewangelickiej wspólnoty, niespodziewanie odbiera telefon od współpracownika. Podczas rozmowy dowiaduje się, że na położonej nieopodal plaży natrafiono na ciało mężczyzny z tatuażem ptaka na ramieniu. Owa sprawa wciągnie Venna z powrotem do społeczności, którą tak bardzo chciał opuścić.

Powieści kryminalne Ann Cleeves znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com - nie tylko w formie papierowej, ale także w postaci ebooków i audiobooków.

Źródło zdjęcia: Materiały wydawnictwa Czwarta Strona.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!