Anna Herbich Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziewczyny ocalałe, Książka | Anna Herbich

    PRZETRWAŁY NAJWIĘKSZE LUDOBÓJSTWO W DZIEJACH ŚWIATA „Powiedziałaś mi, że chcesz żyć” – usłyszała Zofia od swojej mamy. Razem zbiegły z obozu na Majdanku. Krystyna razem z rodzicami uciekała kanałami z płonącego warszawskiego getta. Danuta przez całą wojnę zdana była na łaskę obcych sobie ludzi. Zajęcie terytorium Polski przez nazistów oznacza dla tutejszych Żydów koniec spokojnego życia. Zaczynają się pierwsze szykany – pobicia, kradzieże, nakaz noszenia tzw. gwiazdy Dawida...

    Promocja
    okładka Dziewczyny sprawiedliwe, Książka | Anna Herbich

    „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” "Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów". Nowa książka Anny Herbich! Łucja wyprowadziła z getta najlepszą przyjaciółkę Belę. Rodzina Ireny pod nosem gestapowców ukrywała na strychu trzyosobową żydowską rodzinę. Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów konc...

    Promocja
    okładka Dziewczyny z Wołynia, Książka | Anna Herbich

    Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka. Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwo...

    Promocja
    okładka Dziewczyny z Solidarności, Książka | Anna Herbich

    Mówili im: "Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę!" Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko. Janina miała 50 lat, gdy została pobita przez ZOMO na demonstracji. Do szpitala trafiła z siedemnastoma szwami na głowie. Za domową drukarnię aresztowali ją dwa razy. Izabella zostawiła w domu dwójkę maleńkich dzieci. Mimo więzienia nie ugięła się. Zbuntowała całe miasto. Joanna w oknie celi wywiesiła biały ręcznik, na którym napisała czerw...

    Promocja
    okładka Dziewczyny z Syberii, Książka | Anna Herbich

    Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza ...

    Promocja
    okładka Dziewczyny z Powstania, Książka | Anna Herbich

    Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie. Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu. Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na ra...

Anna Herbich Książki

Anna Herbich to polska reportażystka, dziennikarka i pisarka. Jej bestsellerowe książki pokazują kobiecą stronę historii i opisują doświadczenia kobiet w najnowszej polskiej historii. Herbich urodziła się w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Jest absolwentką anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze” i „Do Rzeczy”. Należy do zarządu fundacji Rodacy ’37, której zadaniem jest upamiętnianie ofiar operacji polskiej NKWD. Prywatnie Herbich jest żoną Piotra Zychowicza, publicysty i historyka.

Debiut Anny Herbich

Debiutowała wydaną w 2014 roku książką „Dziewczyny z Powstania”, w której przedstawiła historię powstania warszawskiego z perspektywy młodych kobiet. Opisuje ówczesną rzeczywistość sanitariuszek, łączniczek, matek, żon i dzieci. Dziewczyna z dobrego domu, która modli się, aby była w stanie wytrzymać tortury. Matka rodząca dziecko zaraz przed godziną „W”. Ośmioletnia dziewczynka prowadzona na pewną śmierć. Każda z nich musiała walczyć o przetrwanie. Jedną z bohaterek „Dziewczyn z Powstania” jest babcia autorki.

Książki Anny Herbich

Dotychczas Anna Herbich napisała sześć książek: „Dziewczyny z Powstania” (2014), „Dziewczyny z Syberii” (2015), „Dziewczyny z Solidarności” (2016), „Dziewczyny z Wołynia” (2018), „Dziewczyny sprawiedliwe” (2019) i „Dziewczyny ocalałe” (2019). Anna Herbich opisuje przełomowe wydarzenia z najnowszej historii Polski widziane oczami kobiet i ukazane z ich perspektywy. W kolejnych książkach poznajemy kobiety o wielkiej odwadze i sile charakteru, które zostały wrzucone w wir historii. Czytelnicy poznają między innymi Natalię, która stanęła w obronie bitej dziewczyny i za karę miała umrzeć w karcerze, Janinę pobitą na demonstracji przez ZOMO, Rozalię będącą świadkiem rzezi wołyńskiej czy Łucję, która wyprowadziła z getta swoją przyjaciółkę.

Za książkę „Dziewczyny z Solidarności” została w 2017 roku finalistką Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej – w kategorii literatura faktu. Wszystkie książki autorki należą do serii „Prawdziwe historie” wydanej nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak.

Jeśli cenicie dobrą literaturę faktu, koniecznie sięgnijcie po książki Anny Herbich. Szeroki wybór tytułów autorki znajdziecie na Woblink.com – także jako ebooki oraz audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.