Bony podarunkowe na Święta

Anthony Bourdain Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dookoła świata Niepokorny przewodnik kulinarny, Książka | Anthony Bourdain

    "Dookoła świata. Niepokorny przewodnik kulinarny" to praktyczny przewodnik po najbardziej fascynujących miejscach, które odwiedził znany i kontrowersyjny prezenter telewizyjny – Anthony Bourdain. Znajdziemy w nim ulubione adresy kucharza, porady, jak się do danych miejsc dostać, gdzie zatrzymać a często też, czego warto unikać. Całość napisana jest w charakterystyczny dla Bourdaina zabawny i kąśliwy sposób, który sprawia, że czujemy się jakbyśmy faktycznie byli w opisywanych ...

    Promocja
    okładka Apetyt Książka kucharska, Książka | Anthony Bourdain

    Anthony Bourdain to człowiek o wielkim apetycie. Niegrzeczny chłopiec kulinariów po ponad dziesięciu latach powraca z kolejną książką kucharską. I robi to w wielkim stylu. W swojej najnowszej książce "Apetyt" skondensował ponad 30 lat gotowania w kuchniach wielu restauracji oraz podróży po świecie. Powstał esencjonalny zbiór ulubionych potraw, które (przynajmniej zdaniem pana Bourdaina) wszyscy powinni umieć przyrządzić. To książka kucharska niepodobna do innych, lista dań uw...

Anthony Bourdain Książki

Anthony Bourdain był amerykańskim szefem kuchni (m.in. w znakomitej nowojorskiej restauracji "Brasserie Les Halles"), restauratorem, aktorem, prezenterem telewizyjnym, dokumentalistą, oraz muzykiem pochodzenia francusko-żydowskiego. To jednak książki przyniosły mu międzynarodowy rozgłos. Bourdain wydał kilkanaście pozycji, w tym książki o kuchniach świata, książki kucharskie, czy kryminały.

Życie i kariera Anthony'ego Bourdaina

Anthony Michael "Tony" Bourdain przyszedł na świat 25 czerwca 1956 w Nowym Jorku, jako syn dziennikarki Gladys Bourdain (Sacksman) oraz Pierre’a Bourdaina, menedżera w wytwórni muzycznej Columbia Records. Wczesną młodość spędził w Leonii, w stanie New Jersey, gdzie przez sześć lat chodził do szkoły im. Anny C. Scott. Następnie przeniósł się do prywatnej placówki - Dwight-Englewood School w Englewood. Bourdain był stereotypowym nastolatkiem swoich czasów, lubił rysować, kolekcjonować komiksy i płyty oraz... buntować się - brał udział w protestach ulicznych i nie stronił od używek. Podjął studia w Vassar College, jednak porzucił je na drugim roku akademickim.

Kariera Anthony'ego Bourdaina ma swój początek w latach 70. Wtedy to zatrudnił się w restauracji "Dreadnaught" w Provincetown i rozpoczął prace nad uruchomieniem firmy cateringowej "Kitchen Confidential". Przedsięwzięcie zakończyło się jednak fiaskiem. W 1977 roku Anthony Bourdain podjął pracę w restauracji "Montana Eve", a następnie piastował posadę kucharza lub szefa kuchni w restauracjach w Nowym Jorku, takich jak: "Rainbow Room", "Formerly Joe’s", "One Fifth Avenue", "Le Madri", "Coco Pazzo Teatro", "Sullivan’s", czy prestiżowej "Brasserie Les Halles". Ukończył Amerykański Instytut Kulinarny w Hyde Park (Nowy Jork), w 2000 roku.

Bourdain był dwukrotnie żonaty - z licealną miłością Nancy Putkoski, a następnie Ottavią Busią, z którą doczekali się córki Ariany. W 2016 roku nawiązał romans z włoską aktorką i reżyserką Asią Argento, który według niektórych źródeł mógł przyczynić się do jego późniejszego samobójstwa.

Anthony Bourdain programy telewizyjne

Sukces książki Anthony'ego Bourdaina, "Kill Grill: Restauracja od kuchni", otworzył mu drogę do telewizji. Szef kuchni zaczął najpierw występować jako gość, a następnie gospodarz telewizyjnych programów kulinarno-podróżniczych, m.in. "Podróż kucharza" (dzięki któremu zyskał międzynarodową popularność), "Anthony Bourdain: bez rezerwacji", czy "Miejsca nieznane". Początki nie były dla niego łatwe. Nie radził sobie z rolą prezentera, brakowało mu tak potrzebnej w tej pracy swobody wypowiedzi. Później jednak zaczął być znany ze swojej spontaniczności i niewyparzonego języka. Jako jedyny w historii stacji CNN miał swojego... cenzora, który miał za zadanie kontrolować ilość padających w odcinku przekleństw, zgodnie z zasadą "2 shits per show".

Anthony Bourdain miał okazję sprawdzić się również jako juror brytyjskiej i amerykańskiej edycji programu kulinarnego "The Taste". W dramacie sensacyjnym "Uwe Bolla Far Cry" wcielił się w rolę naukowca, a w programie edukacyjnym wyprodukowanym przez platformę Nickelodeon, "Yo Gabba Gabba" występował jako dr Tony. Co może zaskakiwać, Bourdaina odnajdziemy także w serialach animowanych "Archer" oraz "Sanjay i Craig".

Książki Anthony'ego Bourdaina

Anthony Bourdain podróże dokumentował w pamiętniku. Nie tylko opisywał swoje przemyślenia, ale także tworzył opowiadania, czy eseje. W 1995 roku wydał debiutancką powieść kryminalną "Kość w gardle", a dwa lata później jej kontynuację "Ucieczka w tropiki". Nie przyniosły mu one jednak oczekiwanego rozgłosu. Biedę klepał aż do 1999 roku, gdy w czasopiśmie "New Yorker” opublikowano głośny esej jego autorstwa pt. "Nie jedz przed przeczytaniem", w którym zdradza, nierzadko mroczne, tajniki branży gastronomicznej. Niedługo potem zainteresował wydawcę "New Yorkera" tekstami wysyłanymi z podróży do Japonii, który to wydawca zaproponował mu wydanie książki. Autobiograficzna książka Anthony'ego Bourdaina "Kill Grill: Restauracja od kuchni" (2000) stała się najpierw bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, a później na świecie, zachwycając zarówno czytelników, jak i krytyków (finalnie została wydana w 23 krajach). Powieść była także inspiracją dla serialu komediowego "Kill grill".

Kolejne tytuły jego autorstwa to m.in. , "Świat od kuchni. W poszukiwaniu posiłku doskonałego", książka o Mary Mallon (Tyfusowej Mary) - "Typhoid Mary: An Urban Historical" (2001), "Głodne kawałki, czyli musztarda przed obiadem" (2006) oraz i "O, kuchnia!" (2010). W księgarni internetowej Woblink znajdziecie dwie pozycje Anthony'ego Bourdaina: "Dookoła świata. Niepokorny przewodnik kulinarny" w ebooku oraz "Apetyt Książka kucharska" w formacie książki tradycyjnej.

Śmierć Anthony'ego Bourdaina

8 czerwca 2018, przyjaciel Bourdaina, szef kuchni Eric Ripert odkrył w pokoju hotelu Le Chambard w Kaysersberg-Vignoble powieszone na pasku od szlafroka ciało celebryty. Samobójstwo Anthony'ego Bourdaina wstrząsnęło i zasmuciło rzeszę jego fanów. Pośmiertnie został uhonorowany sześcioma nagrodami Creative Arts Emmys. W 2021 roku Morgan Neville nakręcił film dokumentalny o życiu i karierze Anthony'ego Bourdaina, "Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain".

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.