W domu Podkowińskich wielkie poruszenie: będzie wesele! Dziadek Rysiek się żeni! Cała rodzina wpada w wir przygotowań. Na szczęście udaje się doprowadzić do skutku planowaną wycieczkę do wesołego miasteczka, choć. prawdę mówiąc, nie wszystko odbywa się według planu. Z dorosłymi tak już po prostu jest. Nieoczekiwane spotkanie w pałacu strachów i groźba nadciągającej katastrofy sprawiają, że bliźniaczki znowu muszą zakasać rękawy. Nawet jeśli nie do końca wierzą w przepowiednie...
„Dwie za jedną, jedna za dwie” – tak brzmi święte hasło sióstr bliźniaczek: Zosi i Gosi. Ale czasami Zosia bywa ciepłą kluchą (tak mówi Gosia), a Gosia – nieodpowiedzialnym lekkoduchem (tak uważa Zosia). Zosia nie posiada się z radości: nareszcie dostała się na upragnione warsztaty musicalowe. Zaprzyjaźnia się tam z megafantastyczną Andżeliką! Jednak Gosia jest daleka od zachwytów. Jej zdaniem Andżelika to okropna szpanerka i do tego beznadziejnie głupia! Już choćby z tego po...
Zosia i Gosia to siostry bliźniaczki i zarazem najlepsze przyjaciółki. Podobne do siebie jak dwie krople wody, a jednak różni je tak wiele! Zosia marzy o karierze musicalowej artystki, ale jest bardzo nieśmiała i do tego strasznie boi się psów. Gosia natomiast z entuzjazmem rzuca się w każdą przygodę, ale przede wszystkim marzy o psie. I gdy na ich drodze staje kudłaty Rzep, konflikt między siostrami wydaje się nieunikniony.
A miało być tak pięknie! Gosia i Zosia już szykowały się na długo wyczekiwany wakacyjny wyjazd z rodzicami do Hiszpanii. Nagle okazało się, że zamiast do Hiszpanii pojadą na wakacje „pod gruszą” z szaloną ciotką Dianą. Na rowerach! Gorzej już chyba być nie mogło! W dodatku nad wyprawą od samego początku ciąży jakieś fatum. Podróż na camping przypomina prawdziwe pasmo nieszczęść. Gdy bliźniaczki przez przypadek dowiadują się, jaki był prawdziwy powód odwołania hiszpańskiej wyp...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.