Wirtualne Targi

Antoine de Saint-Exupéry Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mały książę, Audiobook | Antoine de Saint-Exupéry

    „Mały Książę” to nie tylko książka, to podróż do wnętrza duszy, która uczy, jak znaleźć piękno w prostocie i prawdę w niewinności. Antoine de Saint-Exupéry kreśli historię małego chłopca z dalekiej asteroidy, który przemierza wszechświat, aby odkryć esencję ludzkiego istnienia. Każda postać i każda planeta, z którymi się spotyka, odsłaniają nowe perspektywy na to, co w życiu naprawdę liczy. W tej magicznej opowieści, pełnej ciepła i głębokiej ludzkiej mądrości, Mały Książę pr...

    Promocja
    okładka Mały Princ, Audiobook | Antoine de Saint-Exupéry

    „Mały Książę” przetłumaczony na język śląski? Tak! Tego niełatwego zadania podjął się mistrz śląskiej mowy Grzegorz Kulik, a tekst przeczytał znany i lubiany na Śląsku aktor i reżyser Mirosław Neinert. „Mały Princ” z pewnością rozbawi wszystkich starszych i młodszych wielbicieli „Małego Księcia”. W przekładzie nie stracił jednak nic z filozoficznego charakteru oryginału.

    Promocja
    okładka Mały książę, książka audio, Audiobook | Antoine de Saint-Exupéry

    Mały Książę - książka Antoine’a de Saint-Exupéry została przetłumaczona na ponad 270 języków i należy do klasyki literatury światowej. Książka opowiada o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Za postacią głównego bohatera skrył się sam autor. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne.

Antoine de Saint-Exupéry Audiobooki

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry urodził się w 1900 roku we Francji. To francuski pilot, poeta i pisarz, autor siedmiu książek, w tym „Małego Księcia”, jednego z najważniejszych utworów XX wieku.

Życiorys Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry pochodził z arystokratycznej rodziny z Lyonu. Był synem hrabiego Jeana de Saint-Exupéry’ego, który zmarł gdy Antoine miał cztery lata. Wówczas chłopiec, jego matka i rodzeństwo zamieszkali w zamku u ciotki. Od dzieciństwa Antonie marzył o tym, żeby zostać pilotem. W wieku 12 lat po raz pierwszy odbył swój lot jako pasażer. Planował wstąpić do szkoły morskiej, jednak nie zdał egzaminu wstępnego. W 1919 rozpoczął studiowanie na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych. W 1921 roku spełniło się jedno z jego największych marzeń – otrzymał kwalifikacje pilota cywilnego, a następnie pilota wojskowego. Niestety w skutek wypadku został przeniesiony do rezerwy w stopniu podporucznika. W połowie lat 20. XX wieku pracował jako pilot przewożący pocztę między Europą a Afryką, na trasie Tuluza – Casablanca – Dakar. Później pracował w Argentynie i często latał do Brazylii. W trakcie wojny domowej w Hiszpanii był francuskim korespondentem prasowym. W czasie swojej kariery wielokrotnie ulegał wypadkom, m.in. w czasie próby lotów do Sajgonu i do Ziemi Ognistej. Te doświadczenia mocno wpłynęły na jego dorobek literacki.

Pierwsze opowiadanie Exupéry’ego

Pierwsze opowiadanie Antoine’a de Saint-Exupéry’ego pt. „Lotnik” ukazało się w 1926 roku. Dwa lata później napisał „Pocztę na południe”. W 1931 roku premierę miał z kolei „Nocny lot”.

Za wydaną w 1939 roku „Ziemię, planetę ludzi” otrzymał Grand Prix Akademii Francuskiej. W trakcie II wojny światowej Antoine latał we francuskim dywizjonie rozpoznawczym, wykonywał również loty bojowe. Po upadku Francji w 1940 roku przedostał się do Algieru, a następnie przez Portugalię do Stanów Zjednoczonych. Tam zajął się pisarstwem. Na emigracji napisał „Pilota wojennego”, „List do zakładnika” i swoje największe dzieło „Małego Księcia”. Po blisko trzyletniej przerwie w lataniu, mimo zaawansowanego, jak na pilota wieku, został ponownie zmobilizowany. Ostatniego dnia lipca 1944 roku wystartował do lotu bojowego z zadaniem wykonania zdjęć niemieckiego wojska zlokalizowanego wokół Lyonu. Niestety z lotu już nie powrócił. Przez wiele lat jego śmierć była tajemnicą, ale przeprowadzone na początku XXI wieku badania potwierdziły, że znaleziony na dnie Morza Śródziemnego wrak to samolot, którym leciał Antoine de Saint-Exupéry.

Mały Książę najważniejsza książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

„Mały Książę” to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Została przetłumaczona na blisko trzysta języków i dialektów. Sprzedała się na świecie w łącznej liczbie przeszło 140 milionów egzemplarzy. „Mały Książę” jest powiastką filozoficzną dla dzieci, choć od samego początku autor podkreślał, że jest dedykowana dorosłemu odbiorcy. Narracja jest utrzymana w baśniowym tonie, jednak pod warstwą bajkową kryje się realistyczna, wieloznaczna opowieść psychologiczna.

Głównym bohaterem jest tytułowy Mały Książę przemierzający różne planety, na których spotyka postaci, zwierzęta i przedmioty symbolizujące różne zachowania i cechy ludzkie. Czytelnik ma szansę śledzić rozwój głównego bohatera, jego dorastanie i mierzenie się z własnymi słabościami, przemyśleniami i opiniami. Wielu badaczy doszukuje się w głównej postaci samego autora, który w dzieciństwie nazywany był „królem-słońce”, co miało związek z jego arystokratycznym pochodzeniem. W pewnym momencie Mały Książę spotyka Pilota – to symboliczna rozmowa pisarza z samym sobą, jednocześnie jest to powrót do korzeni i konfrontacja z własną tożsamością.

Antoine de Saint-Exupéry był nie tylko autorem tekstu, ale również ilustracji. Książka doczekała się gigantycznej ilości interpretacji, adaptacji i ekranizacji. Mały Książę to postać kultowa – jego wizerunek pojawia się w grach, na gadżetach, koszulkach, długopisach, notatnikach, skarpetkach i w wielu innych miejscach. W Hakone znajduje się nawet Muzeum Małego Księcia, gdzie można znaleźć fragmenty rękopisów, szkice postaci oraz figurę Małego Księcia.

„Mały Książę” znajduje się na wielu listach najważniejszych książek w historii literatury. Wśród nich warto wyróżnić listę „100 książek XX wieku wg magazynu „Le Monde””.

Mały Princ, czyli Mały Książę po śląsku

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Media Rodzina, ukazało się śląskie tłumaczenie „Małego Księcia”, którego autorem jest Grzegorz Kulik. „Mały Princ” jest jednym z kilku tłumaczeń klasycznych dzieł literatury Kulika na śląski. Oprócz „Małego Księcia” przełożył m.in. „Alicję w Krainie Czarów” („Alicyjo we Kraju Dziwōw”), „Kubusia Puchatka” („Niedźwiodek Puch”) oraz „Opowieść wigilijną” („Godniŏ Pieśń”).

Książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego we wszystkich formatach (audiobook, ebook, papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.