„Głowa Kassandry” to powieść, która od lat zdobywa uznanie krytyków i odbiorców. Została wyróżniona nagrodą im. Zajdla, czyli jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń w dziedzinie literatury science fiction. Dostała również wyróżnienie od Gazety Wyborczej i stała się podstawą scenariusza filmowego. Wciąż sięgają po nią również nowi czytelnicy, a teraz także słuchacze i zgodnie twierdzą, ze to już klasyka gatunku. Polecamy nagranie na podstawie tekstu marka Baranieckiego –...
Czy możliwe jest odnalezienie lekarstwa na bolączki ludzkości? Czy odnajdziemy coś, co ukoi ból, oddali konflikty i wojny w zapomnienie, a ludziom pozwoli żyć spokojnie i godnie? Literatura science fiction niekiedy podejmuje takie i podobne tematy w sposób niezwykle interesujący. Świetnym przykładem jest „Ziarno Kirliana” Marka Baranieckiego – niedługi utwór, mikropowieść, która teraz dostępna jest także jako audiobook. To opowieść z przyszłości, ale trudno nie odnieść jej do...
Audiobook „Karlgoro godzina 18:00” to opowiadanie Marka Baranieckiego utrzymane w klimacie literatury science-fiction. Niespełna godzinne nagranie przeniesie słuchaczy w czasie i przestrzeni i pozwoli przeżyć serię niepokojących wydarzeń na pokładzie statku kosmicznego. To w trakcie jednej z rutynowych wypraw, członek dobrze wyszkolonej załogi ulega wypadkowi. Czy to poważne? I co właściwie się wydarzyło? Jak ten incydent wpłynie na dalsze losy wyprawy? Polecamy opowiadanie, ...
Wizja, która prześladuje sceptyków sztucznej inteligencji. W opowiadaniu Marka Branieckiego, które zostało nagrodzone Złotą Sepulką, a teraz również wydane jako audiobook, usłyszymy o losie naukowca zaatakowanego przez komputer, który sam skonstruował.Niedługie nagranie nie tylko opowiada ciekawą historię, wykorzystując oryginalną fabułe, ale także pozostawia pole do wyobraźni i stawia ważne w naszych czasach pytania o to, jak w niedalekiej przyszłości będziemy żyć otoczeni p...
Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.
Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.
Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.
Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.
MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.
Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.