Majówkowy Maraton Czytelniczy

Bernadetta Kuczera-Chachulska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Tutaj też karmią karpie, Książka | Bernadetta Kuczera-Chachulska

    Tom poezji Bernadetty Kuczery - Chachulskiej pod tytułem "Tutaj też karmią karpie", to rodzaj bardzo pięknych lirycznych miniatur, uwodzących prostotą, opisujących codzienność, ale i urodę życia, przemijanie, ale także nadzieję na to, że jeżeli będziemy uważnie przeżywali nasz czas "tu i teraz", to możemy mieć nadzieję na prawdziwe chwile szczęścia. Krzysztof Koehler tak pisze o tej poezji: Jeśli, jak mówią, poezja jest wyszarpywaniem słowa z wielkiej ciszy świata, a jej za...

    Promocja
    okładka Jeszcze bardziej na pewno, Książka | Bernadetta Kuczera-Chachulska

    Tomik poezji otwierający nową serię Wydawnictwa UKSW: poetycka#bielany

    Promocja
    okładka Z estetyki nieskończoności Szkice o polskiej poezji (nie tylko) XX wieku, Książka | Bernadetta Kuczera-Chachulska

    Książka jest zbiorem szkiców poświęconych twórczości poetyckiej i lirycznej. Autorka porusza pierwszorzędne problemy pisarstwa poetów znanych (Adam Mickiewicz, Zygmunt Krasiński, Czesław Miłosz) i mniej znanych (Janusz St. Pasierb, Arnold Słucki). Wykraczając poza zamknięty krąg dysput literaturoznawczych, zawarte w tomie rozważania zyskują walor uniwersalnej refleksji o sztuce.

    Promocja
    okładka Cyprian Norwid Estetyka Teologiczna, Książka | Bernadetta Kuczera-Chachulska

    Praca wprowadzająca nowe narzędzia analityczne i otwierająca nowe konteksty interpretacyjne dla dzieł Norwida. Autorka wprowadza nowe pojęcia określające poetykę Norwida i nowe kategorie znaczeniowe (estetyka teologiczna).

    Promocja
    okładka Jeszcze bardziej od nowa, Książka | Bernadetta Kuczera-Chachulska

    Szósty zbiór miniatur lirycznych. Bernadetta Kuczera-Chachulska, autorka miniatur poetyckich, ocenionych wysoko przez najlepszych znawców polskiej poezji (Aneks 2005, Gałązka z Dukli 2009, Fragmenty 2009, Hiob i inne figury 2013, Jeszcze bardziej na pewno 2016). Miniatury tłumaczone były (i są) na kilka języków europejskich. wszędzie woda mijanie w kółko ale najlepiej siedzieć sobie przy tym płynięciu (Białoszewski w Tivoli, z tomu: Gałązka z Dukli)...

    Promocja
    okładka Procent od kontemplacji Marian Maciejewski i inne szkice o metodzie, Książka | Bernadetta Kuczera-Chachulska

    Publikacja, w której określone zostało własne (Autorki) stanowisko wobec tradycji badań, a także naszkicowano możliwości rozwoju literaturoznawstwa współczesnego, widząc ten rozwój właśnie w odniesieniu do największych osiągnięć naukowych na gruncie polskim. Książka stanowi istotny głos w dyskusji nad kondycją polskiej humanistyki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.