Wirtualne Targi

Bill Bass Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Trupia farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie [2021], Ebook | Bill Bass, Jon Jefferson

    Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce. Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć?  Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeni...

    Promocja
    okładka Trupia Farma. Nowe śledztwa [2021], Ebook | Bill Bass, Jon Jefferson

    Nowa książka autorów kultowej Trupiej Farmy Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi.W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna Trupia Farma– wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki badaniom Bassa nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety. Czy ślady zębów na końcówce cygara mogą wskazać mordercę?Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nieleg...

Bill Bass Ebooki

Bill Bass, a właściwie William Marvin Bass III, to amerykański antropolog sądowy. Największą popularność przyniosły mu badania nad osteologią i rozkładem ludzkich zwłok. Bass pomagał także w identyfikacji ciał oraz udzielał konsultacji w sprawach dotyczących rozkładu zwłok, zarówno organizacjom lokalnym i federalnym, jak i władzom spoza terytorium Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Pomimo tego, że obecnie przebywa na emeryturze, nadal jest aktywny i odgrywa ważną rolę przy badaniach w założonym przez siebie Antropologicznym Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Tennessee. Miejsce to jest znane pod nazwą „Trupia Farma”. Bill Bass napisał wspólnie z dziennikarzem i filmowcem dokumentalistą Jonem Jeffersonem kilka książek dotyczących pracy nad rozkładem ludzkich zwłok oraz najciekawszymi sprawami, przy jakich pracował. Dwie z nich dotyczą ściśle pracy w ośrodku badawczym („Trupia Farma” i „Trupia Farma. Nowe śledztwa”). Pierwsza z publikacji okazała się międzynarodowym bestsellerem. Pozostałe pozycje to powieści kryminalne. Działalność Bassa zainspirowała Patricię Cornwell do napisania kryminału zatytułowanego „Trupia farma”, który znalazł się na liście najlepiej sprzedawanych książek według „New York Timesa”.

Bass urodził się w Staunton w Wirginii. Studiował na Uniwersytecie Wirginii. Uzyskał tam stopień licencjata, a na Uniwersytecie w Kentucky zdobył stopień magistra. W 1961 roku ukończył doktorat z antropologii na Uniwersytecie w Pensylwanii. Swoją karierę zaczął od wykopalisk archeologicznych w latach 50. Badał groby rdzennych mieszkańców Ameryki. Jak sam wspomina w swojej książce „Trupia Farma”, z powodu tego zajęcia jeden z indiańskich aktywistów ochrzcił go mianem „grabieżcy indiańskich grobów numer jeden”. Nigdy jednak nie doszło do poważniejszych spięć między Bassem a Indianami. Antropolog żenił się trzykrotnie. Jego pierwsze dwie żony zmarły na raka.

Trupia Farma - pionierski projekt Billa Bassa

Trupia farma to miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę oraz medycynę sądową. Prace badawcze prowadzi się tam na zróżnicowanym terenie. Ciała są zakopane w ziemi, pozostawione na powierzchni, zanurzone w wodzie itp., co pozwala sprawdzić jak dokładnie przebiega rozkład ludzkiego ciała z uwzględnieniem takich czynników jak temperatura, rodzaj gleby, wilgotność powietrza. Dodatkowo, przy ustalaniu momentu zgonu pomocna jest obserwacja rozwoju larw w zwłokach. Wszystkie uzyskane w ten sposób informacje są bardzo przydatne w medycynie sądowej, a powstanie takich farm usprawniło pracę nad sprawami kryminalnymi.

Najsłynniejsza trupia farma to ta założona przez amerykańskiego antropologa. Ośrodek ten jest wyjątkowym i pionierskim projektem naukowym Billa Bassa, który na jego terenie bada, co dzieje się z ciałami ludzi po śmierci, kiedy to natura przejmuje stery. Farma znajduje się w Knoxville i jest częścią Uniwersytetu Tennessee. Mężczyzna był pracownikiem uniwersytetu i często pomagał służbom w sprawach kryminalnych wymagających ekspertyzy dotyczącej rozkładu ciał. Zauważył, że nikt nie prowadzi badań rozkładu w naturalnych warunkach. Postanowił założyć taką placówkę i dokonał tego w 1981 roku. Teren ośrodka to zalesiona działka o powierzchni jednego hektara. Od momentu powstania zakładu wiele osób dobrowolnie przekazało swoje ciała na rzecz badań na Trupiej Farmie.

Inne miejsca, w których prowadzi się badania tego typu to: Western Carolina University, Texas State University, Sam Houston State University i California University of Pennsylvania

Bill Bass, wspólnie z Jonem Jeffersonem napisali dwie książki o Trupiej Farmie. W pierwszej z nich autorzy przybliżają historię powstania farmy i opisują wybrane przypadki kryminalistyczne, nad jakimi pracował Bass. Druga publikacja dotyczy wyłącznie samych spraw – najciekawszych i najbardziej pamiętnych w całej karierze antropologa. Obie książki zostały wydane nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak. Cieszą się dużą popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także ebookowej.

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

W książce „Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie” Bill Bass i Jon Jeffersonem zabierają czytelników w niezwykłą podróż w leśne ostępy Tennessee. Właśnie w tym miejscu znajduje się wyjątkowy projekt naukowy Bassa: na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki w różnym stadium rozkładu. Są zakopane w ziemi, zanurzone w wodzie, zatopione na bagnach itp. Antropolog opowiada jak blisko trzeba być rozkładającego ciała, żeby je poczuć oraz w jaki sposób ślady malutkich owadów przyczyniły się do skazania pewnego mordercy. Odpowiada także na pytanie o to, czy ciało rozkłada się dłużej w ciężarówce, czy na tylnym siedzeniu samochodu.

Trupia Farma. Nowe Śledztwa

W książce „Trupia Farma. Nowe Śledztwa” Bill Bass przedstawia kilkanaście nowych spraw ze swojego legendarnego archiwum. Autorzy kolejni raz zabierają czytelników w przyprawiającą o gęsią skórkę wycieczkę po zakątkach Trupiej Farmy. Odkrywają kolejne interesujące tajemnice ludzkich zwłok i przybliżają najbardziej fascynujące śledztwa w karierze amerykańskiego antropologa. Z publikacji można dowiedzieć się czy ślady zębów na końcu cygara mogą wskazać mordercę, w jaki sposób zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków i dlaczego muchy oraz larwy to sprzymierzeńcy antropologa sądowego.

Cykl powieści kryminalnych Billa Bassa i Jona Jeffersona

Oprócz dwóch książek non-fiction Bill Bass, wspólnie z Jonem Jeffersonem, napisał cykl powieści kryminalnych. Głównych bohaterem serii jest antropolog sądowy Bill Brockton, który pomaga służbom z całego świata w rozwiązywaniu najbardziej zawiłych zagadek kryminalnych. Całość została wydana pod pseudonimem Jefferson Bass. Przykładowe tytuły z cyklu, które ukazały się w Polsce to „Kości z Awinionu”, „Złodziej Kości” i „Kości zdrady”. Wszystkie trzy powieści zostały wydane nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Billa Bassa w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.