Bony podarunkowe na Święta

Bob Woodward Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka War wer. angielska, Książka | Bob Woodward

    Chosen by WATERSTONES as one of their BEST POLITICS BOOKS of 2024 Two-time Pulitzer prize winner Bob Woodward tells the revelatory, behind-the-scenes story of three wars – Ukraine, the Middle East and the struggle for the American presidency. War is an intimate and sweeping account of one of the most tumultuous periods in presidential politics and American history. We see President Joe Biden and his top advisers in tense conversations with Russian president Vladimir Putin, Is...

    Promocja
    okładka Wszyscy ludzie prezydenta, Książka | Carl Bernstein, Bob Woodward

    Historia dziennikarskiego śledztwa wszechczasów Po raz pierwszy po polsku! Wszyscy ludzie prezydenta (1974) – historia dziennikarskiego śledztwa, które na zawsze zmieniło Amerykę. Książka stała się bestsellerem, a jej filmowa adaptacja z Robertem Redfordem i Dustinem Hoffmanem (1976 r.) zdobyła cztery Oscary. 17 czerwca 1972 r. dwaj reporterzy działu stołecznego The Washington Post dostali nagłe zlecenie: mieli zająć się włamaniem do siedziby Komitetu Krajowego Partii Demok...

Bob Woodward Książki

Bob Woodward (właściwie Robert Upshur Woodward) urodził się w 1943 roku. To jeden z najbardziej znanych współczesnych dziennikarzy i publicystów ze Stanów Zjednoczonych. Znany jest głównie ze swojego wkładu w ujawnienie afery Watergate. Sensacyjnego odkrycia, które doprowadziło do upadku prezydenta Nixona, dokonał we współpracy z Carlem Bernsteinem. Obaj dziennikarze pracowali wówczas dla „The Washington Post”. Woodward jest autorem kilkunastu książek. Był dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Pulitzera.

Bob Woodward jest absolwentem Uniwersytetu Yale. W 1965 roku uzyskał tytuł licencjata. Następnie wstąpił do wojska. Przez pięć lat służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Po odejściu z wojska kontynuował naukę na George Washington University. W trakcie studiów magisterskich rozpoczął pracę jako wolontariusz w biurze Johna Erlenborna, republikańskiego kongresmena reprezentującego rodzinny stan Woodwarda, czyli Illinois.

Afera Watergate

W 1971 roku Bob Woodward dołączył do redakcji „Washington Post”. Woodward i jego redakcyjny kolega Carl Bernstein zostali oddelegowani do prowadzenia śledztwa w sprawie włamania, do którego doszło w głównym gmachu Narodowego Komitetu Demokratów. Budynek znajdował się w kompleksie biurowym „Watergate”. W wyniku ich pracy doszło do ujawnienia nieczystych i nielegalnych zagrań ze strony obozu wyborczego Richarda Nixona, ubiegającego się o reelekcję prezydenta Stanów Zjednoczonych. Afera Watergate doprowadziła do tego, że Richard Nixon zrezygnował z pełnienia funkcji prezydenta USA. To jedyny przypadek w historii Stanów Zjednoczonych, gdy urzędujący prezydent ustępuje z pełnienia urzędu.

Na podstawie dziennikarskiego dochodzenia Bernstein i Woodward napisali książkę „Wszyscy ludzie prezydenta”, w której opisali kulisy afery Watergate. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem, a na jej podstawie powstał film z Robertem Redfordem i Dustinem Hoffmanem w rolach Woodwarda i Bernsteina. Afera Watergate oraz sukces książki i filmu, doprowadziły do zwiększenia zainteresowania dziennikarstwem śledczym na całym świecie. Za ujawnienie afery Watergate, redakcja „Washington Post”, głównie za sprawą Woodwarda i Bernsteina, otrzymała Nagrodę Pulitzera.

Po sukcesie „Wszystkich ludzi prezydenta” Woodward kontynuował swoją pracę w redakcji „Washington Post”. Pisał też książki dotyczące działalności Sądu Najwyższego, środowisk poszczególnych prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz służb specjalnych. Woodward napisał kilkanaście książek dotyczących współczesnej polityki Stanów Zjednoczonych. Opublikował tytuły na temat dwóch kadencji Baracka Obamy, wojnach prowadzonych przez USA za kadencji George'a W. Busha oraz pełną kompromitujących i kontrowersyjnych treści książkę o Donaldzie Trumpie.

Ostatnia z wymienionych – „Strach. Trump w Białym Domu” – to książka, w której Woodward ujawnia wstrząsające, nieznane dotąd fakty z życia Białego Domu za prezydentury Donalda Trumpa. „Strach” to bardzo intymny, ale również do bólu szczery i niepokojący, portret 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O tej książce było głośno na długo przed premierę. Legendarny amerykański dziennikarz pisze o sprawach kluczowych dla kraju. Opisuje zatrważający proces decyzyjny w sprawach najwyższej wagi, takich jak polityka krajowa, bezpieczeństwo, polityka międzynarodowa. Wśród doniesień Woodwarda znajdują się informacje o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia Trumpa blokowali jego działania i usuwali jego dokumenty, w celu ochrony kraju przed całkowitą katastrofą. Dzięki rzetelnej pracy i kontaktów z informatorami z samego serca Białego Domu w „Strachu” udało się Woodwardowi opisać okres prezydentury osoby określanej przez najbliższych współpracowników takimi epitetami jak „szalony”, „niezrównoważony”, „niekompetentny”, „niestabilny”. Dziennikarzowi udawało się przez przeszło półtora roku ukrywać informacje o tym, że pisze książkę o Trumpie. Gdy tylko wyciekła informacja o publikacji „Strachu”, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania wydawcy. Zainteresowała się nią administracja Trumpa. Sam urzędujący prezydent publicznie podważał wiarygodność faktów opisanych przez Woodwarda, czym, rzecz jasna, jedynie podsycał zainteresowanie mediów i przyszłych czytelników.

Ponadto Woodward napisał książkę na temat kultury narkotykowej w Hollywood. Aktor znany z ról w „Blues Brothers” czy „Saturday Night Live” zmarł w wyniku tzw. speedballa, czyli po zmieszaniu kokainy i heroiny. Belushi stał się tu przykładem aktora, który pod wpływem imprezowego życia w Hollywood popadł w uzależnienie od narkotyków.

Książki Boba Woodwarda na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Boba Woodwarda w formie papierowej i audiobooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.