Bony podarunkowe na Święta

Bohdan Arct Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Cyrk Skalskiego, Książka | Bohdan Arct

    Ten kolejny tomik z reaktywowanego legendarnego cyklu wydawniczego wydawnictwa Bellona przybliża czytelnikowi dramatyczne wydarzenia największych zmagań wojennych w historii; przełomowe, nieznane momenty walk; czujnie strzeżone tajemnice pól bitewnych, dyplomatycznych gabinetów, głównych sztabów i central wywiadu.

    Promocja
    okładka Atferro łączy kontynenty, Książka | Bohdan Arct

    W roku 1941 powstało lotnictwo transportowe RAF-u, zwane Transport Command, zaś organizacja ATFERRO, zajmująca się transatlantyckim przewozem samolotów, weszła w jego skład jako 45 grupa transportowa z siedzibą w Kanadzie, na lotnisku w Montrealu. 11 września tegoż roku sześciu najbardziej doświadczonych polskich pilotów komunikacyjnych otrzymało przydział do ATFERRO. Oto ich nazwiska: porucznik (później kapitan) K. Burzyński, porucznik K. Pustówka, chorąży W. Klisz, starszy ...

    Promocja
    okładka Obce niebo, Książka | Bohdan Arct

    Autor przedstawia losy polskich lotników, którzy po klęsce wrześniowej w 1939 roku, różnymi drogami podążali do Francji, by kontynuować walkę z wrogiem. Musieli przekraczać nielegalnie granice, uciekać z węgierskich i rumuńskich obozów dla internowanych żołnierzy, stawiać czoła niezliczonym niebezpieczeństwom. Autor opisuje także ich udział w działaniach bojowych w czasie kampanii francuskiej, w której wzięli udział mimo wielu trudności, i kolejny raz potwierdzili swe męstwo ...

    Promocja
    okładka Wielki dzień Dywizjonu 303, Książka | Bohdan Arct

    Ten kolejny tomik z reaktywowanego legendarnego cyklu wydawniczego wydawnictwa Bellona przybliża czytelnikowi dramatyczne wydarzenia największych zmagań wojennych w historii; przełomowe, nieznane momenty walk; czujnie strzeżone tajemnice pól bitewnych, dyplomatycznych gabinetów, głównych sztabów i central wywiadu.

Bohdan Arct Książki

Bohdan Arct (pseudonim Hoffer H., Prestone J.) był odznaczonym polskim pilotem myśliwskim II wojny światowej, członkiem elitarnego Caterpillar Club, kawalerem Virtuti Militari i najpoczytniejszym polskim lotnikiem-pisarzem z nakładem książek, który osiągnął 3,3 mln egzemplarzy.

Niezwykłe życie Bohdana Arcta

Bohdan Stanisław Arct urodził się 27 maja 1914 r. w Warszawie, w rodzinie o literackich tradycjach. Matka, Maria Buyno, była popularną autorką książek dla dzieci, ojciec - Zygmunt Arct - wydawcą i właścicielem księgarni, a dziadek - Michał Arct - autorem słowników. Po zdanej maturze, Bohdan zaciągnął się do wojska i ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie (1934). W tym samym roku rozpoczął studia na warszawskiej ASP, na kierunku grafika użytkowa. Nie przestał jednak rozwijać się jako pilot. W ciągu długiej kariery latał w Polskich Siłach Powietrznych, jako dowódca eskadry B w dywizjonie 303, dowódca Obrony Powietrznej Wielkiej Brytanii czy dowódca 316 dywizjonu myśliwskiego, co uczyniło z niego pierwszego oficera rezerwy w polskim lotnictwie na tym stanowisku. W wolnych chwilach spisywał wspomnienia, które później posłużyły mu jako materiał do książek. W sumie wykonał 131 lotów bojowych, a na liście Bajana sklasyfikowano go na 71. pozycji.

Po II wojnie światowej, Bohdan Arct powrócił do Wrocławia wraz z drugą żoną (Beryl Evans) oraz córką Krystyną. Jako, że nie miał przydziału wojskowego, zatrudnił się jako grafik i zajął się opracowywaniem pamiętników z czasów lotnictwa i niewoli. W 1959 lotnik-pisarz został aresztowany pod zarzutem "ujawnienia tajemnicy państwa sojuszniczego", które dotyczyło podania danych technicznych rosyjskich MiG-ów w książce "Samoloty świata". Jako, że zarzut był absurdalny i łatwy do odparcia, Arct wkrótce wyszedł na wolność.

Ostatnie lata życia spędził pisząc kolejne książki. Zmarł 11 maja 1973 roku i został pochowany na cmentarzu w Siedlcach.

Twórczość literacka pilota Dywizjonu 303

Bohdan Arct ma w swoim dorobku aż 43 książki, zarówno historyczne czy wspomnieniowe ("Niebo w ogniu"), jak i beletrystyczne ("Cena życia"). Pisarz zadebiutował w latach 30. XX wieku w prasie młodzieżowej, jednak rozwój jego kariery literackiej przypada na lata powojenne. Pierwsze książki Bohdana Arcta z serii "Biblioteka Lotnicza" wydał u swego stryja, Stanisława Arcta.

W swoich książkach oraz na wieczorach autorskich, Arct popularyzował wiedzę o lotnictwie i wojnie. W 1951 roku część jego książek została objęta cenzurą i wycofana z bibliotek. Współcześnie rośnie zainteresowanie postacią i literaturą Bohdana Stanisława Arcta. W 2002 roku wydania w oryginalnej formie doczekały się jego pamiętniki ze stalagu i dywizjonów bojowych. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie audiobooki pisarza, m.in. "Rycerzy biało-czerwonej szachownicy", "Kamikadze, boski wiatr" czy "Podniebne asy".

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.