Gapiszon, chłopiec w pasiastej czapeczce, był ulubioną postacią Bohdana Butenki.
Gapiszon miał jednak wiele imion.
Po angielsku nazywał się Scatterbrain, po francusku Nigaudin, po litewsku Pupikas.
W tej książce poznacie przygody Zipfelzapfela…
Czy domyślacie się, w którym kraju występował pod tym imieniem?
W szkole, do której chodzą Mors i Pinky, w niezwykłych okolicznościach zaczynają ginąć telefony komórkowe. Młodzi detektywi podejmują się odważnego wyzwania: zanim ktoś powiadomi o wszystkim dorosłych i policję, chcą wykryć sprawcę. Czy im się uda? Czy dadzą sobie radę bez pomocy kogoś z zewnątrz? I kim – do licha – jest ta tajemnicza Ludolfina?
Rodzice Morsa wyjeżdżają na weekend, zostawiając syna samego w domu. Zaplanowane z Pinky sobotnie popołudnie (w tym wyjście na lody) przebiega jednak zupełnie inaczej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Porwanie, pościg i strzelanina – czyli mrożąca krew w żyłach gangsterska przygoda, to tylko niektóre elementy piątej części przygód szkolnych detektywów. Przeczytaj koniecznie!
Czasami zwykła wycieczka w Góry Świętokrzyskie może zmienić się w pełną przygód historię. Taką z pościgiem, poszukiwaniem tajemniczych miejsc i rozszyfrowywaniem nie mniej tajemniczych tekstów. Sprawdź, jak Mors i Pinky rozwiążą zagadkę zaginionego w czasie wojny archiwum i przeżyj z nimi kolejne niesamowite przygody! A może Tobie uda się znaleźć drugiego króla?
Bohaterami książki Historyjki o niepodległej Warszawie 1918–1939 są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, które narysował legendarny Bohdan Butenko, ceniony polski grafik, ilustrator, autor komiksów i książek. Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej, osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, opracowanych przez dr Annę Z...
Wspomnienia i anegdoty z życia legendarnego rysownika Bohdana Butenki opowiedziane w języku, który zna najlepiej, czyli ilustracjami. „W czasie programu radiowego dziennikarz zapytał mnie, co oznacza Butenko pinxit. Odpowiedziałem z powaz˙na? mina?, z˙e to moje drugie imie?. – Dziwne imie? – podsumował zamyślony dziennikarz.” Takie i inne nienarysowane historie, wydarzenia ze swojego życia i wspomnienia przedstawia w tej książce legendarny ilustrator i rysownik Bohdan ...
Gapiszon i tajemnicza paczka
Nowe przygody pomysłowego Gapiszona. Tym razem ciekawy świata chłopiec w pasiastej czapce znajduje w śniegu tajemniczą paczkę, przewiązaną czerwoną wstążką.
Gapiszon postanawia znaleźć jej właściciela. Co z tego wyniknie?
„Gapiszon i tajemnicza paczka” to najnowsze dzieło genialnego ilustratora i autora Bohdana Butenki. Świetna zabawa zarówno dla małych, jak i dużych czytelników.
Nowe przygody pomysłowego Gapiszona autorstwa genialnego ilustratora Bohdana Butenki. Tym razem ciekawy świata chłopiec w pasiastej czapce postanawia zjeść jajko, które zniosła kura. Jednak jajko znika, a po pewnym czasie wykluwa się z niego kurczątko. Zaskoczony Gapiszon postanawia wysiedzieć własne kurczątka Gapiszątka. Co z tego wyniknie?
Mistrz Butenko, z właściwą sobie swadą i dystansem, opowiada i rysuje.
Kaszkiecik, czapeczka w szkocką kratkę i z daszkiem, a wokół niej tyle śmiechu. Beztroski Dyzio próbuje odnaleźć właściciela znalezionego w krzakach nakrycia głowy, wprawiając w zakłopotanie napotkane osoby. Czapeczka niby zwyczajna, a wywołuje salwy niekontrolowanego śmiechu.
Absolutna klasyka polskiego komiksu dla najmłodszych. Niesamowite przygody łakomego hipopotama Gucia i rozważnego psa Cezara niezmiennie bawią, ujmują wdziękiem i zarażają ciepłym poczuciem humoru. Czego tu nie ma: podróże po niezwykłych krainach, piraci, kowboje, rakiety kosmiczne i porwane księżniczki, zmagania z potworami i złoczyńcami, mrożące krew w żyłach perypetie, pechowe uwięzienia i karkołomne ucieczki – a wszystko narysowane mistrzowską, dowcipną kreską Bohdana Bu...
Kolejne przygody Gapiszona, jednego z najsłynniejszych polskich bohaterów komiksowych, którego wiele perypetii adaptowanych było przez Telewizję Polską w paśmie Wieczorynki. Tym razem Gapiszon poszukuje wędzonego morza, marząc o wielkich połowach!
Wędzone morze? Gdzie to jest?... Spytaj Gapiszona!
Mistrz kreski i słowa, Bohdan Butenko, zaprasza nas do satyrycznej gry żeńskimi imionami. Czerpiąc z własnych, długoletnich obserwacji zachowań płci pięknej, przypisał imionom kobiecym cechy charakteru. Często złośliwie, czasami z czułością, ale zawsze z humorem podchodzi do interpretacji Hań, Ań, Zoś, Agnieszek... Kpiarskie wierszyki są zilustrowane wspaniałymi rysunkami i kolażami.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.