To 101 książeczka z serii Mądra Mysz. Czytelnicy poznali już wiele ciekawych zawodów. Tym razem mają okazję poznać od podszewki zawód, który dzieciom jest bardzo bliski. Jak nauczyciele przygotowują się do prowadzenia lekcji, kto dekoruje salę lekcyjną, jakie są rytuały w klasie? Które lekcje są najciekawsze? Co nauczyciele robią na przerwach? Na czym polega wspólne przygotowywanie święta szkoły? Jak zwykle, dużo ciekawostek i piękne ilustracje.
Moja przyjaciółka Kamila jest farmaceutką. To bardzo ważny i potrzebny zawód. Nie tylko zna się na lekarstwach, ale nawet sama potrafi je zrobić! Dziś oprowadzi mnie po swojej aptece. Opowie mi o receptach, o dziwnych znaczkach na pudełkach z lekami, a nawet o tym, jaką drogę pokonują lekarstwa, zanim trafią do aptek.
Marek ma niesamowity zawód. Potrafi rozebrać na części i naprawić silnik wielkiego samolotu. Używa do tego specjalnych narzędzi i urządzeń. Zna budowę i działanie samolotu lepiej od pilota! Czasem podróżuje i naprawia samoloty w różnych częściach świata. Dzisiaj dokładnie mi o wszystkim opowie.
Piotr ma bardzo ciekawy zawód: jest koordynatorem obsługi naziemnej. Wraz z kolegami i koleżankami przygotowuje samolot do rejsu i czuwa nad przebiegiem wielu procesów: odprawy pasażerskiej, transportu pasażerów i przesyłek lotniczych, załadunku i rozładunku bagaży, a także tankowania paliwa. Wie, jak działają specjalne pojazdy wykorzystywane w obsłudze naziemnej – holownik czy odladzarka. Dziś opowie nam o swojej pracy.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.