Cezary Łazarewicz Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Cezary Łazarewicz Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. To polski dziennikarz, publicysta, reportażysta, autor scenariuszy. Łazarewicz to jeden z najważniejszych i najbardziej charyzmatycznych współczesnych polskich reportażystów. Jest laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę „Żeby nie było śladów”. Prywatnie jest mężem Ewy Winnickiej, reportażystki, z którą napisał książki „Zapraszamy do Trójki” i „1968. Czasy nadchodzą nowe”.

Życiorys Cezarego Łazarewicza

Łazarewicz jest absolwentem ZSM w Darłowie. W latach 80. związany był z ruchami pacyfistycznymi. Należał do opozycyjnego Ruchu Wolność i Pokój. Łazarewicz angażował się w redakcję i dystrybucję pism drugiego obiegu. Współtworzył takie pisma jak „Ucho” czy „Rewers”. Po przemianie ustrojowej wstąpił do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 1991 roku związał się z „Gazetą Wyborczą”, dla której pisał reportaże z Pomorza.

Łazarewicz pełnił funkcję dyrektora Radia na Fali ze Szczecina. Publikował swoje teksty w takich czasopismach i gazetach jak „Przekrój”, „Newsweek”, „Wprost”. W 2015 roku dołączył do redakcji Wirtualnej Polski. Za swoją działalność reporterską i literacką był wielokrotnie wyróżniany. W 2009 roku nominowany był do Nagrody Dziennikarskie MediaTory. W 2016 roku otrzymał to wyróżnienie w kategorii ObserwaTOR. Za reportaż „Żeby nie było śladów” otrzymał Nagrodę Literacką Nike oraz tytuł Książki Historycznej Roku. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Kariera literacka Łazarewicza

Łazarewicz jest autorem dziewięciu książek. Debiutował w 2012 roku książką napisaną wspólnie żoną Ewą Winnicką pt. „Zapraszamy do Trójki”. W tym samym roku ukazał się zbiór jego reportaży pomorskich pt. „Kafka z Mrożkiem”. W 2013 roku Wydawnictwo Znak wydało jego „Sześć pięter luksusu. Przerwaną historię Domu Braci Jabłkowskich”. W 2015 roku ukazała się kolejna książka Łazarewicza – „Elegancki morderca”. To opowieść o Władysławie Mazurkiewiczu, wielokrotnym polskim mordercy. Na podstawie książki powstał scenariusz filmu Krzysztofa Langa pt. „Ach śpij kochanie”. W roli Mazurkiewicza wystąpił Andrzej Chyra.

Najbardziej znana książka Łazarewicza miała swoją premierę w 2016 roku. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się wówczas reportaż „Żeby nie było śladów”. W reportażu Łazarewicz opisał losy Grzegorza Przemyka – studenta, którego brutalnie pobiła milicja. W konsekwencji odniesionych obrażeń chłopak zmarł. Głównym tematem książki jest machina propagandowa, która została uruchomiona po wyjściu na jaw informacji o zgonie Przemyka. Wskutek manipulacji i działań władzy doszło do całkowitego oczyszczenia z zarzutów ludzi odpowiedzialnych za śmierć studenta. Na podstawie książki w 2021 roku powstał film o tym samym tytule. Za reżyserię odpowiedzialny jest Jan P. Matuszyński, znany z reżyserii filmu „Ostatnia rodzina” oraz seriali „Król” i „Wataha”.

W 2017 roku Czarne wydało kolejny zbiór reportaży Łazarewicza pt. „Tu mówi Polska”. To kompilacja jego najważniejszych pomorskich tekstów, które ukazywały się w prasie na przełomie XX i XXI wieku. W 2018 roku Łazarewicz znów zwrócił się w stronę głośnego procesu. W książce „Koronkowa robota” opisał sprawę Gorgonowej. W tym samym roku swoją premierę miała druga książka Łazarewicza napisana wspólnie z żoną, Ewą Winnicką. „1968. Czasy nadchodzą nowe” to opowieść o najbardziej zbuntowanym roku XX wieku. Para reportażystów opisuje burzliwy czas studenckich strajków. To dziesięć reporterskich historii przedstawionych z perspektywy ludzi, na których rok '68 odcisnął piętno. Są tu zatem opowieści o hipisach, operacji „Dunaj”, starciach studentów z milicją, działaniach komunistycznej władzy oraz życiu w czasach głębokiego PRL-u.

Najnowszy reportaż Łazarewicza ukazał się w 2019 roku nakładem nowo powstałego wydawnictwa Post factum. „Nic osobistego” to opowieść o Januszu Walusiu, Polaku, który w 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, działacza Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Łazarewicz stara się zrekonstruować życiorys chłopaka z Podhala, który interesował się sportami motorowymi i odnaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące motywów jego działania. Bohater reportażu jest najdłużej więzionym skazańcem w Republice Południowej Afryki. W więzieniu przebywa już od 28 lat.

Pod redakcją Cezarego Łazarewicza ukazało się kilka zbiorów reportaży. Wśród nich warto wyróżnić „Wstając z kolan. Reportaże o dobrej zmianie” oraz „Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza”.

Pierwszy z nich to zbiór tekstów poświęconych negatywnym skutkom przejęcia różnego rodzaju instytucji, urzędów, jednostek kultury przez ludzi związanych ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Autorzy reportaży wybrali sobie po jednym zagadnieniu dotyczącym destrukcyjnego działania obozu „dobrej zmiany”. Reportażyści opisują po jednym przykładzie fatalnego zarządzania, złych reform czy negatywnego wpływu działań polityków Zjednoczonej Prawicy na życie społeczne.

„Morze i ziemia” to zaś zbiór reportaży, w których Pomorze, ukochana część Polski Łazarewicza, zostało przedstawione z wielu interesujących perspektyw. Autorami tekstów, które weszły w skład zbioru są m.in. Wanda Melcer, Dariusz Fikus, Edmund Osmańczyk, Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, Wojciech Tochman, Ewa Winnicka. Ludzie stamtąd – Franciszek Gil, Józef Narkowicz, Piotr Zieliński, Krystyna Pohl, Adam Zadworny, Ryszard i Artur Daniel Liskowaccy.

Książki Cezarego Łazarewicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Cezarego Łazarewicza we wszystkich formatach (wersja papierowa, ebook, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.