Majówkowy Maraton Czytelniczy

Charles Bukowski Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Bukowski Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Charles Bukowski to amerykański powieściopisarz, poeta, nowelista, rysownik i scenarzysta filmowy niemieckiego pochodzenia. Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku – szokował i inspirował twórców z całego świata. Bukowski jest znany przede wszystkim z powieści o Henrym Chinaskim. Postać ta uważana jest za alter ego pisarza. Oprócz powieści pisał także opowiadania i wiersze. Jego najpopularniejszymi książkami są „Kobiety”, „Szmira”, „Listonosz” i „Hollywood”.

Życie kontrowersyjnego pisarza

Pisarz urodził się w niemieckich Ardenach w 1920 roku. Kilka lat później razem z rodzicami wyemigrował do Ameryki, gdzie spędził większość swojego życia. W książkach często pisał o swoich rodzicach – prawie zawsze negatywnie – opisując swojego ojca jako brutalnego, pełnego uprzedzeń człowieka. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się do Los Angeles City College, gdzie studiował dziennikarstwo. Po opuszczeniu szkoły pracował, podejmując się różnych zajęć, w tym wielu źle płatnych prac fizycznych. W tamtym czasie mieszkał w ubogich dzielnicach robotniczych, gościł w licznych spelunach i chadzał na wyścigi koni. W latach 50. rozpoczął pracę na poczcie. Pracował tam, z przerwami, dwanaście lat. Swoje doświadczenia z tego okresu przeniósł do powieści „Listonosz”. Bukowski był dwukrotnie żonaty ‒ z pisarką Barbarą Frye i z właścicielką restauracji Lindą Lee Beighle, pojawiającą się na kartach jego książek jako Sara. Zmarł na skutek białaczki w 1994 roku.

Twórczość Charlesa Bukowskiego

Pisarz jest przez wielu zaliczany do pokolenia beat generation, jednak on sam nigdy nie utożsamiał się z tym środowiskiem. Bukowski czytywał dzieła bitników, jednak nie czuł z nim szczególnego związku. Twórczość autora „Szmiry” była inspirowana przede wszystkim jego własnymi doświadczeniami związanymi z uzależnieniem od alkoholu, biedą, seksem i ludzkimi słabościami. Proza Bukowskiego pisana jest prostym, bardzo często wulgarnym językiem, a przy tym urzeka wrażliwością i zrozumieniem dla ludzkiej natury. Dzieła Charlesa Bukowskiego często są mocno autobiograficzne, a sam autor był znany z pełnego skandali, awanturniczego stylu życia. Taki też jest najczęściej jego bohater – człowiek żyjący prostym życiem, nie stroniący od seksu, alkoholu czy bójek, wieczny outsider jednocześnie szukający bliskości z innymi ludźmi.

Książki Charlesa Bukowskiego

Charles Bukowski zadebiutował jako poeta w 1946 roku na łamach magazynu „Matrix”. Był płodnym pisarzem, w ciągu swojego życia wydał około 50 książek – zarówno prozatorskich, jak i poetyckich. Jest autorem sześciu powieści: „Listonosz”, „Faktotum”, „Kobiety”, „Z szynką raz!”, „Hollywood” i „Szmira”. Wszystkie zostały wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. Bohaterem większości z nich jest alter ego pisarza ‒ Henry Chinaski. W „Z szynką raz!” autor opisuje dzieciństwo i młodość Chinaskiego i pokazuje, jak pełen ambicji i wrażliwości chłopak walczy o prawo do podążania wybraną przez siebie drogą. Z kolei w „Kobietach” zawarte są historie licznych i burzliwych związków Henry’ego z kobietami, a w „Faktotum” bohater poszukuje miejsca, w którym mógłby zostać na dłużej. Ostatnią książką Bukowskiego jest „Szmira” ‒ błyskotliwa, dowcipna, a jednocześnie dekadencka i pesymistyczna powieść z detektywem Nickiem Belanem w roli głównej.

Oprócz powieści Charles Bukowski napisał wiele opowiadań. Ukazały się między innymi w zbiorach „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście”, „Zapiski starego świntucha” czy „Na południe od nigdzie. Zapiski żywcem pogrzebanego”. Warte uwagi są także zbiory „O kotach” i „O pisaniu”. Pierwszy jest dziełem złożonym z zapisków, notatek, listów i wierszy pisarza o kotach, a drugi zawiera jego refleksje o pisaniu.

Charles Bukowski pisał także wiersze – zostały wydane między innymi w zbiorach „Miłość to piekielny pies” oraz „Noce waniliowych myszy”.

Ekranizacje

Twórczość Charlesa Bukowskiego stała się inspiracją dla wielu filmowców. Najpopularniejszym filmem powstałym na podstawie prozy pisarza jest „Ćma barowa” z 1987 roku. Scenariusz do filmu napisał sam Bukowski (w powieści „Hollywood” nawiązuje do pracy nad nim). Główną postacią „Ćmy barowej” jest Henry Chinaski, którego gra Mickey Rourke. Pozostałe filmy zrealizowane na podstawie twórczości pisarza to „Historia zwykłego szaleństwa”, „Opowieść o ordynarnym szaleństwie”, „Crazy Love” (to zdaniem Bukowskiego najlepsza adaptacja filmowa jego dzieła), „Zimny księżyc”, „Factotum” i „Kobiety”.

Książki papierowe i ebooki Charlesa Bukowskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).