Majówkowy Maraton Czytelniczy

Charles Bukowski II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Bukowski II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Charles Bukowski to amerykański powieściopisarz, poeta, nowelista, rysownik i scenarzysta filmowy niemieckiego pochodzenia. Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku – szokował i inspirował twórców z całego świata. Bukowski jest znany przede wszystkim z powieści o Henrym Chinaskim. Postać ta uważana jest za alter ego pisarza. Oprócz powieści pisał także opowiadania i wiersze. Jego najpopularniejszymi książkami są „Kobiety”, „Szmira”, „Listonosz” i „Hollywood”.

Życie kontrowersyjnego pisarza

Pisarz urodził się w niemieckich Ardenach w 1920 roku. Kilka lat później razem z rodzicami wyemigrował do Ameryki, gdzie spędził większość swojego życia. W książkach często pisał o swoich rodzicach – prawie zawsze negatywnie – opisując swojego ojca jako brutalnego, pełnego uprzedzeń człowieka. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się do Los Angeles City College, gdzie studiował dziennikarstwo. Po opuszczeniu szkoły pracował, podejmując się różnych zajęć, w tym wielu źle płatnych prac fizycznych. W tamtym czasie mieszkał w ubogich dzielnicach robotniczych, gościł w licznych spelunach i chadzał na wyścigi koni. W latach 50. rozpoczął pracę na poczcie. Pracował tam, z przerwami, dwanaście lat. Swoje doświadczenia z tego okresu przeniósł do powieści „Listonosz”. Bukowski był dwukrotnie żonaty ‒ z pisarką Barbarą Frye i z właścicielką restauracji Lindą Lee Beighle, pojawiającą się na kartach jego książek jako Sara. Zmarł na skutek białaczki w 1994 roku.

Twórczość Charlesa Bukowskiego

Pisarz jest przez wielu zaliczany do pokolenia beat generation, jednak on sam nigdy nie utożsamiał się z tym środowiskiem. Bukowski czytywał dzieła bitników, jednak nie czuł z nim szczególnego związku. Twórczość autora „Szmiry” była inspirowana przede wszystkim jego własnymi doświadczeniami związanymi z uzależnieniem od alkoholu, biedą, seksem i ludzkimi słabościami. Proza Bukowskiego pisana jest prostym, bardzo często wulgarnym językiem, a przy tym urzeka wrażliwością i zrozumieniem dla ludzkiej natury. Dzieła Charlesa Bukowskiego często są mocno autobiograficzne, a sam autor był znany z pełnego skandali, awanturniczego stylu życia. Taki też jest najczęściej jego bohater – człowiek żyjący prostym życiem, nie stroniący od seksu, alkoholu czy bójek, wieczny outsider jednocześnie szukający bliskości z innymi ludźmi.

Książki Charlesa Bukowskiego

Charles Bukowski zadebiutował jako poeta w 1946 roku na łamach magazynu „Matrix”. Był płodnym pisarzem, w ciągu swojego życia wydał około 50 książek – zarówno prozatorskich, jak i poetyckich. Jest autorem sześciu powieści: „Listonosz”, „Faktotum”, „Kobiety”, „Z szynką raz!”, „Hollywood” i „Szmira”. Wszystkie zostały wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. Bohaterem większości z nich jest alter ego pisarza ‒ Henry Chinaski. W „Z szynką raz!” autor opisuje dzieciństwo i młodość Chinaskiego i pokazuje, jak pełen ambicji i wrażliwości chłopak walczy o prawo do podążania wybraną przez siebie drogą. Z kolei w „Kobietach” zawarte są historie licznych i burzliwych związków Henry’ego z kobietami, a w „Faktotum” bohater poszukuje miejsca, w którym mógłby zostać na dłużej. Ostatnią książką Bukowskiego jest „Szmira” ‒ błyskotliwa, dowcipna, a jednocześnie dekadencka i pesymistyczna powieść z detektywem Nickiem Belanem w roli głównej.

Oprócz powieści Charles Bukowski napisał wiele opowiadań. Ukazały się między innymi w zbiorach „Najpiękniejsza dziewczyna w mieście”, „Zapiski starego świntucha” czy „Na południe od nigdzie. Zapiski żywcem pogrzebanego”. Warte uwagi są także zbiory „O kotach” i „O pisaniu”. Pierwszy jest dziełem złożonym z zapisków, notatek, listów i wierszy pisarza o kotach, a drugi zawiera jego refleksje o pisaniu.

Charles Bukowski pisał także wiersze – zostały wydane między innymi w zbiorach „Miłość to piekielny pies” oraz „Noce waniliowych myszy”.

Ekranizacje

Twórczość Charlesa Bukowskiego stała się inspiracją dla wielu filmowców. Najpopularniejszym filmem powstałym na podstawie prozy pisarza jest „Ćma barowa” z 1987 roku. Scenariusz do filmu napisał sam Bukowski (w powieści „Hollywood” nawiązuje do pracy nad nim). Główną postacią „Ćmy barowej” jest Henry Chinaski, którego gra Mickey Rourke. Pozostałe filmy zrealizowane na podstawie twórczości pisarza to „Historia zwykłego szaleństwa”, „Opowieść o ordynarnym szaleństwie”, „Crazy Love” (to zdaniem Bukowskiego najlepsza adaptacja filmowa jego dzieła), „Zimny księżyc”, „Factotum” i „Kobiety”.

Książki papierowe i ebooki Charlesa Bukowskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).