Charlotte Bronte Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charlotte Bronte Historia - książki, ebooki i audiobooki

Charlotte Brontë urodziła się w 1816 roku. To brytyjska poetka i pisarka, najstarsza z piszących powieści sióstr Brontë (obok Emily i Anne). Jest autorką powieści „Shirley”, „Dziwne losy Jane Eyre” i „Villette”, zaliczanych do największych klasyków literatury brytyjskiej.

Życiorys Charlotte Brontë

Charlotte pochodziła z wielodzietnej rodziny pastora, który prowadził probostwo w Haworth. Charlotte miała cztery siostry i jednego brata. Dzieci straciły matkę w bardzo młodym wieku, kobieta bowiem zmarła na nowotwór w 1821 roku. W sierpniu 1824 roku Charlotte wraz z trzema swoimi siostrami – Emily, Marią oraz Elizabeth – zostały wysłane do specjalnej szkoły dla córek pastorów. Fatalne warunki panujące w placówce miały katastrofalny wpływ na zdrowie i rozwój fizyczny dziewczynek. Krótko po tym, jak ojciec zabrał dzieci ze szkoły, dwie z sióstr zmarły na gruźlicę.

Charlotte już od wczesnych lat dzieciństw pisała ze swoim bratem Branwellem krótkie opowieści, których fabuła rozgrywała się w mitycznej krainie Angriii. W 1842 roku Charlotte i jej siostra Emily wyjechały do Brukseli. Na miejscu uczęszczały do szkoły z internatem prowadzonej przez małżeństwo Constantina i Claire Hegerów. W zamian za wyżywienie i naukę Charlotte udzielała lekcji języka angielskiego, a Emily uczyła muzyki. Pobyt w szkole Hegera przerwała śmierć ich ciotki Elizabeth Branwell, która sprawowała opiekę nad rodzeństwem Brontë. Charlotte przebywała w Belgii, z krótką przerwą, do 1845 roku. Doświadczenia z mieszkania w Brukseli wykorzystała w dwóch swoich powieściach – „Profesor” i „Villette”.

Po kilku latach spędzonych w Belgii, Brontë wróciła do Anglii. W czerwcu 1854 roku Charlotte wzięła ślub z Arthurem Bell Nichollsem, który pełnił funkcję wikariusza parafii jej taty. Niedługo po ślubie pisarka zaszła w ciążę. Charlotte Brontë zmarła 31 marca 1855 roku. Według oficjalnych danych bezpośrednią przyczyną śmierci była gruźlica. Wielu biografów twierdzi jednak, że zgon nastąpił w wyniku odwodnienia organizmu spowodowanego nadmiernymi wymiotami.

Jane Eyre

Pierwsza powieść Charlotte Bronte ukazała się w 1847 roku. „Dziwne losy Jane Eyre” to ponadczasowa opowieść o sierocie wychowywanej przez żonę jej wuja. Jane Eyre bardzo źle się żyje w zastępczej rodzinie, która jej nienawidzi. Tytułowa bohaterka jest również narratorką powieści. Jane w wieku lat 10 trafia do Zakładu Lowood, gdzie spędza kolejne osiem lat. Ostatnie dwa lata pełni funkcję nauczycielki. Następnie kobieta podejmuje decyzje o zmianie zawodu – w gazecie zamieszcza ogłoszenie, że szuka pracy jako guwernantka. Jane dostaje pracę w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera i zostaje nauczycielką Adèle, córki dawnej kochanki właściciela domu. Gdy Jane Eyre ma wyjść za pana Rochestera, okazuje się, że jego żona nadal żyje, na dodatek jest obłąkana. Jane Eyre po raz kolejny postanawia zacząć swoje życie na nowo – kobieta opuszcza posiadłość Rochestera i wyrusza przed siebie.

W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Charlotte Brontë pozmieniała nazwy miejsc i szkół, do których uczęszczała i które odwiedzała główna bohaterka. Biografowie bez problemu jednak rozszyfrowali wiele ukrytych w powieści wątków, które autorka bezpośrednio zaczerpnęła ze swojego życia. Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” była ogromnym sukcesem komercyjnym. Po latach książka doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

Shirley

W 1849 roku ukazała się kolejna powieść Brontë pt. „Shirley”. Tym razem brytyjska pisarka opisała historię Roberta Moore’a, młodego przedsiębiorcy, który ściąga do swojej fabryki nowoczesne maszyny. Nie podoba się to lokalnej społeczności – mężczyzna liczy się z tym, że mieszkańcy okolicy mogą przeprowadzić zamach na jego życie. Jedynym ratunkiem przed upadkiem może okazać się dla niego poślubienie bogatej Shirley Keeldar. Oboje żywią jednak uczucia do innych. Moore kocha się w nieśmiałej i zależnej od rodziny Caroline, a Shirley najchętniej spotykałaby się z Louisem. Ten jest jednak od niej znacznie biedniejszy. „Shirley” to opowieść o konfliktach klas, płci i pokoleń, które przeżerają społeczeństwo północnej Anglii.

Villette

Za życia pisarki ukazała się jeszcze jedna powieść, „Villette”, która miała swoją premierę w 1853 roku. To kolejna książka, w której bardzo silnie wybrzmiewają wątki autobiograficzne. Pod nazwą Villette kryje się bowiem Bruksela, gdzie w latach 40. XIX wieku Bronte przeżywała zabronioną miłość do żonatego Constantina Hégera.

Bohaterka powieści – Lucy Snowe – nie ma w Anglii żadnych szans na godną przyszłość. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy we własne ręce. W tym celu wyrusza do Europy. Tam trafia na pensję dla dziewcząt, zlokalizowaną w budynku dawnego klasztoru. Początkowo wiedzie spokojne życie jako nauczycielka języka angielskiego. W końcu jednak dostrzega, że jest ciągle obserwowana. To odkrycie doprowadzi ją do przeżyć z pogranicza świata rzeczywistego i duchowego.

Pozostałe książki

Charlotte Brontë przed swoją przedwczesną śmiercią nie zdążyła wydać powieści „Profesor”. Co ciekawe, dzieło było niemal ukończone jeszcze przed wydaniem „Dziwnych losów Jane Eyre”. W bibliografii autorki można wyróżnić jeszcze „Niedokończone opowieści” – zbiór czterech utworów, których autorka nie zdążyła ukończyć.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie również książki poświęcone Charlotte Bronte, jej twórczości oraz jej siostrom. Pierwszą z nich jest książka Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej pt. „Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte”. Kolejną jest biografia pisarki – „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elizabeth Gaskell. W trzeciej z nich, najbardziej kontrowersyjnej, Eryk Ostrowski wysuwa tezę, że autorką wszystkich dzieł sióstr Brontë była Charlotte. Autor książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” sugeruje, że Charlotte przypisała autorstwo kilku powieści młodszym siostrom, aby zapewnić im godną egzystencję na wypadek śmierci ojca. Ostrowski bazuje przede wszystkim na analizie i budowie tekstów utworów Charlotte i tych napisanych rzekomo przez Anne i Emily.

Książki Charlotte Brontë w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlotte Brontë we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).