Bony podarunkowe na Święta

Czesław Centkiewicz Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Anaruk, chłopiec z Grenlandii, Książka | Czesław Centkiewicz

    Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii – Inuitów. Bohaterem utworu jest mały Inuita od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w warunkach polarnych. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda
, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta

    Wydanie z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.

    Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka - książka idealna do samodzielnego czytania!

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta… Nowe wydanie z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka – książka idealna do samodzielnego czytania! Agnieszka Żelewska – ukończyła studia i uzyskała dyplom w PWSSP w Gdańsku na...

    Promocja
    okładka Anaruk chłopiec z Grenlandii, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii – Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i życia w warunkach polarnych.
    Książka zalecana jako lektura dla szkół podstawowych.

    Promocja
    okładka Anaruk chłopiec z Grenlandii, Książka | Czesław Centkiewicz

    Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii - Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w warunkach polarnych.

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta… Nowe wydanie z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka – książka idealna do samodzielnego czytania! Agnieszka Żelewska – ukończyła studia i uzyskała dyplom w PWSSP w Gdańsku na Wy...

    Promocja
    okładka Anaruk i inne opowiadania, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Anaruk, eskimoski chłopiec z Grenlandii, i sprytne pingwiny z „Zaczarowanej zagrody” to najbardziej znani bohaterowie Aliny i Czesława Centkiewiczów. Z podróży do Arktyki i na Antarktydę autorzy przywieźli jednak wiele pasjonujących historii. Zachęcamy miłośników polarnych krain i krajobrazów skutych lodem do zaprzyjaźnienia się także z innymi, równie sympatycznymi postaciami: Piotrkiem i jego oswojonym białym niedźwiadkiem, Giwejem, który zamiast szamanem został pilotem, a t...

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta...

    Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka - książka idealna do samodzielnego czytania!

    Promocja
    okładka Anaruk, chłopiec z Grenlandii. Audiobook, Książka | Czesław Centkiewicz

Czesław Centkiewicz Książki

Czesław Centkiewicz był polskim pisarzem, reportażystą, podróżnikiem i inżynierem elektrykiem, urodzonym 18 października 1904 roku w Warszawie. Zmarł 10 lipca 1996 roku, ale przez ponad dziewięćdziesiąt lat swojego życia stworzył imponujący dorobek literacki oparty na jego doświadczeniach życiowych – w tym podróżniczych.

Czesław Centkiewicz – książki inspirowane podróżami

Centkiewicz, wraz ze swoją żoną, Aliną, podejmował wyprawy polarne od drugiej połowy lat 40. To właśnie te podróże stały się inspiracją do napisania serii opowieści dla dzieci i młodzieży. Czesław Centkiewicz był także aktywnym członkiem Związku Literatów Polskich, pełniąc przez pewien czas m.in. funkcję wiceprezesa. Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1955), nagrodę marynistyczną im. Zaruskiego (1963) oraz nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1969). W 1963 roku, wraz ze swoją żoną, został laureatem Nagrody „Problemów".

Poznaj dorobek Czesława Centkiewicza

Jego dorobek literacki obejmuje wiele książek, z których niektóre są uznawane za najważniejsze w polskiej literaturze podróżniczej i przygodowej. Oto kilka z nich:

  • Czeluskin (1934)
  • Wyspa mgieł i wichrów (1934)
  • W krainie zorzy polarnej (1936)
  • Znowu na północy (1936)
  • Anaruk, chłopiec z Grenlandii (1937)
  • Biała foka (1938)
  • Loty nad śniegami” (1938)
  • W lodach północy (1948)
  • Zaczarowana zagroda (1963)

Warto dodać, że współautorką części wymienionego wyżej dorobku jest Alina Centkiewicz, żona pisarza, również pisarka i podróżniczka. To właśnie jej zawdzięczamy Zaczarowaną zagrodę czy Anaruka, chłopca z Grenlandii.

Te książki to nie tylko opisy przygód i ekscytujących podróży, ale także (a może przede wszystkim – mimo z pozoru lekkiej formy) głębokie studia nad życiem na biegunach i w ekstremalnych warunkach przyrody. Nie bez powodu Czesław Centkiewicz jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy podróżniczych – jego prace są nadal czytane i doceniane przez czytelników zainteresowanych przygodą i odkrywaniem nieznanego. Znajdują się też w kanonie lektur szkolnych.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.