Daniel Passent Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzieła rozebrane, Ebook | Daniel Passent

    Skrząca się humorem kontynuacja bestselleru „Passa”. Tym razem Daniel Passent opowiada o swoich najsławniejszy felietonach, kulisach ich powstawania, ich bohaterach, epoce. Nad swoimi tekstami pochyla się z Janem Wróblem, felietonistą młodszym o pokolenie, jednak z równie ciętym, jak Passent, poczuciem humoru. Kto wygra ten pojedynek? Passent czy Wróbel?

    Promocja
    okładka Passa, Ebook | Jan Ordyński, Daniel Passent

    Daniel Passent opowiada o swoim niezwykle bogatym życiu. Spacer zaczyna się od wstrząsającego opisu dzieciństwa: żydowskie dziecko przechowywane podczas wojny w "szafie" u polskiej rodziny. I paradoks: on uratowany, a jego rodzice zadenuncjowani przez Polaków i zamordowani przez Niemców. Po wojnie zaczyna się w życiu Passenta dobra passa. Świetne wykształcenie, światowe życie, ciekawe spotkania, wielka miłość z Agnieszką Osiecką. O tym wszystkim opowiada z właściwą dla siebi...

    Promocja
    okładka W 80 lat dookoła Polski, Ebook | Daniel Passent

    „Był Passent, przez wszystkie lata uprawiania swego ironicznego i złośliwego pisarstwa, krytykowany, pomawiany, atakowany z każdej politycznej i ideologicznej strony. Z tego zbioru da się odczytać dlaczego : otóż Daniel Passent jest radykalnym – jak byśmy dziś powiedzieli – symetrystą, poszukiwaczem złotego środka, zasadniczo zdystansowanym wobec każdej historycznej epoki , jakby wciąż zdziwionym, że można tak brzydko i źle się różnić. (…). Co prawda, mam wrażenie...

Daniel Passent Ebooki

Daniel Passent , urodzony jako Daniel Passenstein, był polskim dziennikarzem i publicystą, przez wiele lat związanym z tygodnikiem “Polityka” oraz portalem polityka.pl. Passent był felietonistą, pisarzem, tłumaczem i satyrykiem, a także dyplomatą. W latach 1997-2992 pełnił funkcję ambasadora RP w Chile. Przede wszystkim działał jednak na polu dziennikarskim - oprócz “Polityki”, dla której tworzył w zasadzie całe zawodowe życie, w latach 1990-1994 był także redaktorem miesięcznika “The World Paper” oraz pisał dla takich czasopism jak “New York TImes” czy “Daily Telegraph”. Daniel Passent przez kilka lat związany był z poetką Agnieszką Osiecką , z którego to związku ma córkę, Agatę Passent, znaną polską dziennikarkę oraz felietonistkę. Później przez ponad 30 lat jego żoną była Marta Dobromirska-Passent. Daniel Passent został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w roku 1997, a później także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Życiorys Daniela Passenta

Daniel Passent urodził się 28 kwietnia 1938 roku w Stanisławowie w rodzinie żydowskiej. Jego rodzicami byli Izabela (“Bela” lub “Bajla”) z domu Mitz oraz Bernard (“Berek”) Pasenstein. Ojciec Daniela Passenta pracował w przedsiębiorstwie zieleni miejskiej, był także cenionym działaczem społecznym - matka była pielęgniarką. Para mieszkała w Stanisławowie, gdy wybuchła II wojna światowa. Kiedy miasto zostało zajęte przez Niemców w 1941 roku, rodzice ukryli Daniela w okolicach Częstochowy w obawie o jego życie. Pomógł im w tym przyjaciel Gustaw Godek, przerzucając małego Daniela w kolejne kryjówki. Rodzice przyszłego dziennikarza zginęli w 1944 roku, ukrywając się w okolicach Warszawy, gdzie zostali rozpoznani przez dwóch Polaków i zatrzymani. Po wojnie Daniel Passent trafił pod opiekę ciotki Róży Kolin (siostra matki) do Częstochowy. Chorował jednak ciężko i nie mógł tam pozostać - zajęło się nim więc wujostwo od strony ojca, Anna Prawin i jej mąż Jakub, generał Ludowego Wojska Polskiego i szef Polskiej Misji Wojskowej w Niemczech.

Daniel Passent był z wykształcenia ekonomistą - studiował w Leningradzie, na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Uniwersytecie Princeton oraz Harvardzie. Aktywność dziennikarską rozpoczął jeszcze w czasie uczęszczania na zajęcia na UW - od 1956 roku publikował w “Sztandarze Młodych”. W 1959 roku Passent dołączył do zespołu czasopisma “Polityka” i był z tym tytułem związany do końca życia. To z ramienia tego tygodnika był korespondentem podczas wojny wietnamskiej, przede wszystkim jednak pisał felietony na tematy polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Daniel Passent znalazł się na kartach historii światowego dziennikarstwapo tym, jak na początku lat 60. udało mi się zdobyć prawa do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza odpowiedzialnego za Holocaust. “Polityka” była jednym z dwóch pism na świecie, które miały możliwość jako pierwsze opublikować te wspomnienia.

Daniel Passent - nie tylko “Polityka”

Daniel Passent był nie tylko dziennikarzem i felietonistą, ale także satyrykiem i autorem tekstów kabaretowych. Choć w latach 80. w swoich tekstach bronił decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego i polityki ówczesnych polskich władz, równocześnie tworzył antysystemowe teksty dla prowadzonego przez Jana Pietrzaka kabaretu “Pod Egidą”. Passent był także autorem monologów i tekstów dla Studenckiego Teatru Satyryków, Kabaretu “Dudek” czy skeczy w przedstawieniach rewiowych Teatru Syrena. Oprócz tego Daniel Passent przełożył na język polski wiele tekstów, zwłaszcza z języka angielskiego, w tym “Dlaczego nie możemy czekać” Martina Luthera Kinga czy wybór esejów Jamesa Baldwina “Następnym razem pożar”. Od 2006 roku aż do swojej śmierci w 2022 roku był autorem tekstów tworzących blog Daniela Passenta “En passant”, który był jednym z najdłużej publikujących blogów politycznych w Polsce.

Gdy zmarł Daniel Passent

Dziennikarz przez wiele lat cierpiał na chorobę Parkinsona. Daniel Passent zmarł w Walentynki, 14 lutego 2022 roku. Informację o jego śmierci podała Agata Passent. Jedenaście dni później został pochowany na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Książki Daniela Passenta w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne publikacje stworzone przez Daniela Passenta - w tym jego “ ” (Wydawnictwo Czerwone i Czarne), w których ujawnia kulisy tworzenia swoich felietonów, a także zbiór tekstów “ ”. Znajdziecie je tutaj jako książki papierowe oraz ebooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.