Bony podarunkowe na Święta

Dariusz Rosiak Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Oblicza Wielkiej Brytanii, Audiobook | Dariusz Rosiak

    Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu? Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja taczerowska i rządy Tony’ego Blaira leżą u podstaw brexitu? Skąd bierze si...

    Promocja
    okładka Żar, Audiobook | Dariusz Rosiak

    Z jednej strony kolonializm, głód, konflikty plemienne, epidemie i klęski naturalne, krzywdy wyrządzone przez białego człowieka. Z drugiej – safari, nieskażona natura, piękno krajobrazu i wieczne lato. Tyle stereotypy. A jaka Afryka jest naprawdę? Tego próbuje się dowiedzieć Dariusz Rosiak, który – na szczęście dla czytelnika – zawsze chodzi własnymi drogami i zawsze zadaje wnikliwe pytania. Dzięki temu jego Afryka jest inna, ale nadal piękna i fascynująca. „Gdyby ...

Dariusz Rosiak Audiobooki

Dariusz Rosiak urodził się w 1962 roku. To polski dziennikarz, publicysta, reportażysta. Rosiak jest twórcą i prowadzącym program „Raport o stanie świata”. Jest autorem kilku książek, głównie reportaży. W 2020 roku otrzymał nagrodę Dziennikarz Roku w konkursie Grand Press. Rosiak ukończył anglistykę. Przez kilka lat pracował dla francuskiego radia RFI oraz polskiego oddziału BBC. W latach 90. XX wieku był polskim korespondentem w Londynie. Jego teksty ukazywały się w takich czasopismach jak „Życie Warszawy”, „Życie”, „Tygodnik Powszechny”, „Polityka”, „Newsweek Polska”, „Ozon”, „Rzeczpospolita”, „W drodze”. W wielu redakcjach zajmował ważne stanowiska – redaktora naczelnego, zastępcy redaktora naczelnego lub kierownika danego działu. Przez czternaście lat (od 2006 do 2020 roku) Rosiak związany był z redakcją Polskiego Radia. W Radiowej Jedynce prowadził program „Więcej świata”, w Dwójce „Puls świata”. W 2007 roku wystartował z autorską audycją, która emitowana była w Trójce. Mowa o „Raporcie o stanie świata”, czyli przeglądzie najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych z całego świata. W 2020 roku został zwolniony z PR3. Wówczas dziennikarz rozpoczął zbiórkę na dalszą produkcję swojej audycji. W czerwcu 2020 roku na platformie „Patronite” uzbierał blisko pięćdziesiąt tysięcy miesięcznie, co pozwoliło mu wystartować. Rok później stała miesięczna kwota zaczęła wynosić osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Cenione reportaże Dariusza Rosiaka

Dariusz Rosiak od wielu lat wydaje swoje reportaże pod szyldem Wydawnictwa Czarne.

W 2010 roku ukazał się reportaż „Żar. Oddech Afryki”. Rosiak zderza ze sobą stereotypy i wyobrażenia o Afryce z rzeczywistością. Z jednej strony kontynent Europejczykom może kojarzyć się z doniesieniami o głodzie, wojnach, konfliktach plemiennych, epidemiach i kolonializmie. Z drugiej zaś Afryka to safari, dzika natura, piękny krajobraz i ciągłe lato. Reportażysta podąża własnymi drogami, zadaje dużo pytań i dzięki temu rysuje szkic Afryki fascynującej i pięknej.

W 2013 roku ukazała się książka „Człowiek o twardym karku”, czyli opowieść o księdzu Romualdzie Jakubie Wekslerze-Waszkinelu. Rok później swoją premierę miał kolejny reportaż Rosiaka pt. „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”. To opowieść o ludziach związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Uczelnia wychowała wielu wybitnych opozycjonistów, duchownych i działaczy podziemia antykomunistycznego. Wśród nich byli m.in Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Jerzy Kłoczowski, Joanna Krupska, Władysław Stróżewski, Andrzej Szostek, Elżbieta Wolicka-Wolszleger, Andrzej Werblan, Janusz Wrona.

Jednym z najważniejszych reportaży Rosiaka jest wydana w 2015 roku książka „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. To opowieść o dramatycznych losach chrześcijanach prześladowanych przez muzułmańskich fanatyków. Nie chcąc uprawiać salomonowej moralistyki, Dariusz Rosiak wyruszył w podróż śladami chrześcijan mieszkających albo koczujących na Bliskim Wschodzie – terenie zdominowanym przez muzułmanów. Choć chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, do dziś, w czasach ciągłych napięć religijnych, życie chrześcijan stało się tam niemal niemożliwe. W czasie pracy nad książką Rosiak odwiedził m.in. Turcję, Liban, Irak, Izrael, Egipt oraz Szwecję – dom dla wielu Syryjczyków, którzy uciekli przed represjami.

W 2017 roku swoją premierę miał kolejny reportaż Rosiaka wydany nakładem Wydawnictwa Czarne – „Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”. Tym razem reportażysta udał się w podróż śladami „polskiego Indianina”, Stanisława Supłatowicza, znanego jako Sat-Okh. Supłatowicz był synem wodza Szewanezów i Polki, która uciekła przed zsyłką na Syberię. Bohater książki był żołnierzem Armii Krajowej, marynarzem, autorem wielu bestsellerowych książek. W gronie miłośników amerykańskiego folkloru uchodził za postać wyjątkową. Choć przez pewien czas w PRL-u Supłatowicz był znany, to tak naprawdę współcześnie niewiele było o nim wiadomo. Jego tajemnice starał się odkryć Rosiak, czego efektem jest książka „Biało-Czerwony”.

W 2018 ukazała się kolejna książka Rosiaka – „Oblicza Wielkiej Brytanii”. Polski reporter, który w przeszłości pracował dla polskiego oddziału BBC, odpowiada na pytanie, skąd wziął się brexit. Rosiak opisuje ostatnie trzy dekady, które kształtowały obecny wygląd Wielkiej Brytanii. Pisze m.in. o reformach Thatcher, rządach Tony'ego Blaira oraz o rozwadze Elżbiety II. To idealna pozycja dla ludzi, którzy chcą więcej dowiedzieć się o sytuacji społeczno-ekonomicznej na Wyspach.

W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Mando ukazała się pierwsza po śmierci Zygmunta Baumana biografia filozofa. Rosiak opowiada o tym charakterystycznym, ale również niezwykle kontrowersyjnym myślicielu, twórcy definicji „płynnej nowoczesności”.

Książki Dariusza Rosiaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Dariusza Rosiaka w formie ebooków i w wersji papierowej. Dostępne są następujące tytuły – „Żar”, „Ziarno i krew”, „Biało-Czerwony”, „Bauman”, „Oblicza Wielkiej Brytanii”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.