Wirtualne Targi

David Foster Wallace Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi, Książka | David Foster Wallace

    Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi to zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami. Bohaterowie to Amerykanie przełomu XX i XXI wieku – egocentryczni, emocjonalnie płytcy i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Wallace, który sam cierpiał przez 20 lat na depresję, ośmiesza też w swych opowiadaniach współczesną kulturę terapeutyczną, tendencję do ciągłego psychologizo...

    Promocja
    okładka Niewyczerpany żart, Książka | David Foster Wallace

    Opus magnum Davida Fostera Wallace’a. Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybi...

    Promocja
    okładka Blady król, Książka | David Foster Wallace

    Tematem powieści, której David Foster Wallace poświęcił ostatnich dziesięć lat życia, jest śmiertelna nuda. Dziesięć lat po samobójczej śmierci kultowego amerykańskiego pisarza jego dzieło w końcu trafia do rąk polskich czytelników. Przebłyski, pozornie przypadkowe stop-klatki z życiorysów osób, które łączy jedno – spotykają się w zasypanym papierami biurze Izby Rozliczeń Skarbowych, gdzie każdy dzień do złudzenia przypomina poprzedni. Setki formularzy zeznań podatkowych prze...

    Promocja
    okładka Niepamięć, Książka | David Foster Wallace

    Zbiór opowiadań kultowego amerykańskiego pisarza, który w Polsce również zyskał rzesze wiernych czytelników. Intelektualna i emocjonalna jazda bez trzymanki. Wallace bierze na celownik jednostki, każąc im docierać do najgłębszych pokładów samoświadomości. Dziennikarz poczytnego magazynu, specjalista od reklamy, samobójca wdrapujący się na szczyt budynku, nauczyciel przeżywający na lekcji załamanie nerwowe i jego dziesięcioletni uczeń mający trudności z koncentracją – czy będą...

    Promocja
    okładka Rzekomo fajna rzecz której nigdy więcej nie zrobię Eseje i rozważania, Książka | David Foster Wallace

    Kolejna po Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi książka wybitnego postmodernisty nareszcie po polsku!

    Gorzka i wnikliwa analiza ubóstwa intelektualnego oferty telewizyjnej, miażdżąca krytyka twórczości Davida Lyncha oraz godny Mrożka reportaż z tygodniowego rejsu luksusowym liniowcem na Karaiby… W zbiorze swoich siedmiu esejów Wallace żongluje tematami i stylistyką. Urzeka celnością spostrzeżeń, ironią, dowcipem i intelektualnym rozmachem.

    Promocja
    okładka Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi, Książka | David Foster Wallace

    David Foster Wallace pierwszy raz po polsku!
    Ironiczny, wnikliwy i zabawny portret Amerykanów przełomu XX i XXI wieku. Zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami i sytuacjami. Bohaterowie są egocentryczni, niedojrzali emocjonalnie i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Wciągająca lektura, od której nie sposób się oderwać.

David Foster Wallace Książki

David Foster Wallace urodził się w 1962 roku. To amerykański pisarz, autor opowiadań, esejów, wykładowca akademicki i prowadzący zajęcia z kreatywnego pisania. Wallace uznawany jest za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy II połowy XX wieku. Przez wiele lat Wallace zmagał się z depresją. W wieku 46 lat popełnił samobójstwo. Jego przedwczesna śmierć była wielką stratą dla kultury amerykańskiej. Wallace pochodził z rodziny o silnych tradycjach akademickich. Jego ojciec był profesorem filozofii na Uniwersytecie Illinois, a matka profesorem angielskiego w Parkland College. Wallace studiował w Amherst College, następnie ukończył University of Arizona. Po obronieniu pracy magisterskiej na kierunku kreatywnego pisania, podjął się studiów podyplomowych na Uniwersytecie Harvarda.

Kariera literacka Davida Fostera Wallace'a

David Foster Wallace jest autorem kilkudziesięciu opowiadań oraz kilku powieści, zbiorów esejów i zbiorów opowiadań. W 1987 roku ukazała się jego debiutancka powieść „The Broom of the System”. W 1996 roku swoją premierę miała najbardziej znana powieść amerykańskiego pisarza – „Infinite Jest”. Powieść została uznana przez magazyn „Time” za jedną ze 100 najważniejszych książek wydanych między 1923 a 2005 rokiem. Za swoją twórczość David Foster Wallace był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami literackimi i kulturalnymi. W latach 1997-2002 był stypendystą Fundacji Johna D. i Catherine T. MacArthurów. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Agi Khana, Salon Book Award for Fiction, Nagrodę Literacką Lannan czy Whiting Award. Za nieukończoną powieść „Blady Król” otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera, jednego z najważniejszych wyróżnień dziennikarsko-kulturalnych w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukazały się cztery książki Davida Fostera Wallace'a – zbiór opowiadań „Niepamięć”, nieukończona powieść „Blady król”, zbiór esejów i rozważań „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy nie zrobię” oraz „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”.

W 2015 roku ukazała się po polsku pierwsza książka Wallace’a – „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”. To zbiór bardzo nietypowych opowieści pełnych ironicznego humoru i groteskowych postaci. Bohaterami są tutaj Amerykanie przełomu XX i XX wieku. Większość z nich to egocentryczni, płytcy, prości i pogubieniu ludzie, którzy nie potrafią tworzyć i utrzymać zdrowych relacji. Wallace napisał tę książkę z perspektywy osoby, która przez ponad dwadzieścia lat zmagała się z depresją. W „Krótkich wywiadach z paskudnymi ludźmi” autor bardzo krytycznie wypowiada się na temat współczesnej kultury terapeutycznej oraz niepotrzebnego doszukiwania się wszystkich źródeł problemów w traumach z dzieciństwa. „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” to napisana w eksperymentalnej formie książka, w której Wallace często posługuje się przypisami i jednostronnymi dialogami.

W 2016 roku na polskim rynku ukazało się tłumaczenie zbioru esejów pt. „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię”. To niezwykle szczera, gorzka i wnikliwa analiza płytkości intelektualnej, którą oferuje telewizja. David Foster Wallace w miażdżący sposób krytykuje dorobek Davida Lyncha, w brawurowy sposób relacjonuje szkolne mistrzostwa sportowe oraz w niezwykle ironiczny sposób pisze o tygodniowym rejsie luksusowym liniowcem na Karaiby. „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię” to zbiór siedmiu esejów, w których David Foster Wallace żongluje stylami, słowami i tematami. Jego teksty są pełne intelektualnych zabaw słownych, ciętego humoru oraz niebywałej erudycji. Wallace udowadnia, że nie radzi sobie znakomicie nie tylko jako prozaik, ale również jako eseista.

W 2017 roku na polskim rynku ukazał się zbiór opowiadań Wallace'a. Amerykański pisarz był niezwykłym stylistą oraz wnikliwym obserwatorem, dzięki czemu jego opowiadania są nie tylko znakomicie napisane, ale również szalenie ciekawe. Wallace z chirurgiczną precyzją dekonstruuje psychikę swoich bohaterów, którzy uwikłani są w problemy i absurdy współczesnego, konsumpcyjnego świata.

W 2019 roku na polskim rynku ukazało się tłumaczenie niedokończonej powieści Wallace'a pt. „Blady król”. Tematem książki, którą autor pisał przez blisko dziesięć lat, jest śmiertelna nuda. Bohaterów powieści łączy jedno – spotykają się w wypełnionym papierami biurze Izby Rozliczeń Skarbowych. Jak w horrorze każdy dzień wygląda tutaj tak samo. Setki formularzy, stosy dokumentów, zeznań podatkowych, które niczym w fabryce przechodzą przez ręce urzędników. Ludzka praca do złudzenia przypomina pracę maszyny. W tej potwornej monotonii nawet zgon przy biurku pozostaje niezauważony i nie robi na nikim praktycznie żadnego wrażenia. Za powieść „Blady król” David Foster Wallace otrzymał nominację do Nagrody Pulitzera.

Książki Davida Fostera Wallace’a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Davida Fostera Wallace’a w formie ebooka i papierowej. Dostępne są następujące tytuły: zbiór opowiadań „Niepamięć”, zbiór esejów i rozważań „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię”, „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” oraz nieukończona powieść pt. „Blady król”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.