Majówkowy Maraton Czytelniczy

David Vann Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ostatni dzień na Ziemi, Książka | David Vann

    W walentynki 2008 roku na Northern Illinois University Steve Kazmierczak zabił i ranił kilkadziesiąt osób, po czym popełnił samobójstwo. A przecież był bardzo dobrym studentem, nagrodzonym przez dziekana. Jak to się mogło stać? David Vann, autor czterech wydanych po polsku i mających swoich wiernych czytelników powieści, Legenda o samobójstwie, Brud, Halibut na Księżycu i Komodo, otrzymał pełen dostęp do obejmujących półtora tysiąca stron akt policyjnych, e-maili, wyników ba...

    Promocja
    okładka Komodo, Książka | David Vann

    Na zaproszenie starszego brata Roya Tracy wyjeżdża z Kalifornii i wraz z matką dołącza do niego w Indonezji, na jednej z wysp Parku Narodowego Komodo. Dla bohaterki, ignorowanej przez męża i zmęczonej wychowywaniem pięcioletnich bliźniaków, ta egzotyczna wycieczka ma być długo wyczekiwanym urlopem w raju: nurkowanie, oglądanie podwodnego świata mant i rekinów, relaks. To również okazja do odnowienia kontaktu z Royem prowadzącym chaotyczne życie po rozwodzie i oddalającym się ...

    Promocja
    okładka Halibut na Księżycu, Książka | David Vann

    Pogrążony w depresji Jim przyjeżdża do Kalifornii z Alaski. Próbuje podsumować swoje dotychczasowe życie i ułożyć je na nowo, szuka lepszego kontaktu z dziećmi, stara się dojść do porozumienia z bratem i ważnymi dla siebie kobietami. Chciałby się odrodzić, pożegnać ze swoimi demonami z przeszłości. Czy uda mu się uratować samego siebie? Halibut na Księżycu to swego rodzaju odpowiedź Davida Vanna na samobójczą śmierć ojca i napisaną dziesięć lat wcześniej Legendę o samobójst...

    Promocja
    okładka Brud, Książka | David Vann

    Dwudziestodwuletni Galen mieszka z matką w odosobnionej, otoczonej sadami owocowymi starej rezydencji w Kalifornii. Ojca nie zna, przemocowy dziadek nie żyje, a babcia powoli traci pamięć. Żadne z nich nie pracuje, utrzymują się z rodzinnego majątku, na który czyhają siostra matki Helen i jej siedemnastoletnia córka Jennifer. Kiedy w pięcioro wyruszają na kilka dni wspólnego, rodzinnego odpoczynku, długo skrywane emocje wybuchają. David Vann po raz kolejny zaskakuje i szokuj...

    Promocja
    okładka Legenda o samobójstwie, Książka | David Vann

    "Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości. Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętnośc...

David Vann Książki

David Vann to amerykański pisarz, który urodził się w 1966 roku. Pochodzi z Adak, jednej z Wysp Aleuckich na Alasce. Na swoim koncie ma kilka powieści i opowiadań, które do tej pory ukazały się w przeszło dwudziestu językach w kilkudziesięciu krajach świata. Jest jednym z najczęściej nagradzanych pisarzy współczesnych, otrzymał czternaście wyróżnień. W Polsce ukazały się cztery książki Vana – „Legenda o samobójstwie”, „Komodo”, „Halibut na Księżycu” i „Brud”. Wszystkie zostały opublikowane przez Wydawnictwo Pauza.

Przez przeszło dziesięć lat nie mógł sprzedać żadnemu wydawnictwu swojej pierwszej powieści. Po serii porażek postanowił zostać kapitanem i inżynierem budowy statków. Ostatecznie „Legenda o samobójstwie” została doceniona, za tę powieść Vann otrzymał dziesięć nagród i została przetłumaczona na ponad 20 języków.

Na co dzień Vann wykłada creative writing na Uniwersytecie Warwick w Wielkiej Brytanii, gdzie jest profesorem. Pisarz otrzymał wiele stypendiów, w tym stypendium Guggenheima, stypendium National Endowment of the Arts i Wallace Stegner. Vann regularnie publikuje swoje teksty w prasie, wielokrotnie wypowiadał się mediach m.in. w dokumentach BBC, CNN, PBS, National Geographic i E!.

Legenda o samobójstwie - pierwsza książka Vanna w Polsce

Pierwszą książką Vanna, która ukazała się w Polsce była „Legenda o samobójstwie”. To opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, trudnych wyborach, miłości i namiętności. Głównemu bohaterowi książki Royowi ojciec proponuje spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch. Chłopak przez dłuższy czas waha się, zanim postanowi wyrwać się z domu i opuścić znaną, bezpieczną codzienność. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie da się wszystkiego przewidzieć. Powieść ma być pewnego rodzaju rozliczeniem z ojcem, który popełnił tytułowe samobójstwo. Jednak w swojej debiutanckiej książce Vann igra z czytelnikiem i do samego końca nie wiadomo, o co chodzi.

Jesienią 2019 roku odbyła się premiera „Brudu”. Tym razem bohaterem powieści jest dwudziestodwuletni Galen, który mieszka z matką na odludziu w otoczonej sadami owocowymi starej posiadłości w Kalifornii. Chłopak nie zna swojego ojca, przemocowy dziadek umarł, a babcia powoli traci pamięć i zmysły. Żaden z mieszkańców rezydencji nie pracuje, wszyscy żyją z rodzinnego majątku. Na pieniądze czyhają jednak siostra matki Galena, Helen, i jej nastoletnia córka, Jennifer. Pewnego dnia cała rodzina w piątkę wyrusza na kilka dni wspólnego wypoczynku. Konfrontacja prowadzi do uwolnienia emocji, które wszyscy tłamsili przez lata. „Brud” to książka, którą zachwyciły się redakcje „Denver Post”, „Library Journal”, „San Francisco Chronicle”, „The Economist” czy „Financial Times”.

W styczniu 2021 roku Wydawnictwo Pauza opublikowało trzecią książkę Vanna – „Halibut na księżycu”. Ta książka ukazała się dziesięć lat po „Legendzie o samobójstwie”. To swego rodzaju odpowiedź autora na samobójczą śmierć ojca. Vann zagłębia czytelników w ponury świat człowieka mierzącego się z ogromną traumą.

Najnowsza książka Vanna, „Komodo”, miała swoją premierę na początku 2022 roku. To czwarta po „Legendzie o samobójstwie”, „Halibucie na Księżycu” i „Brudzie” książka Davida Vann, która ukazała się w Polsce. Bohaterka książki otrzymuje zaproszenie od starszego brata Roya. Wraz z matką wyjeżdża z Kalifornii. Kobiety dołączają do Roya w Indonezji. Konkretnie kierują się na jedną z wysp znajdujących się w Parku Narodowym Komodo. Dla Tracy podróż w tak dalekie i egzotyczne strony miała być odskocznią od męża, który ją ignoruje. Kobieta chciała też odpocząć od prozy życia codziennego i od wychowywania pięcioletnich bliźniąt. Niestety wymarzony urlop błyskawicznie zamienia się w dramat, a napięcie między członkami rodziny zaczyna narastać, wracają nierozwiązane sprawy i niezabliźnione rany.

Autor kilka razy odwiedził Polskę w Polsce. Był gościem między innymi Conrad Festiwalu w Krakowie, Big Book Cafe, występował również w Nowym Teatrze w Warszawie. Wszystkie książki Davida Vanna przekłada z angielskiego Dobromiła Jankowska.

Książki Davida Vanna na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Davida Vanna w formie ebooka, audiobooka i papierowej. Dostępne są takie tytuły jak „Legenda o samobójstwie”, „Komodo”, „Halibut na Księżycu” i „Brud”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.