Domenico Starnone Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wyznanie, Książka | Domenico Starnone

    Kiedy skromny nauczyciel Pietro wplątuje się w romans ze swoją dawną uczennicą, nie spodziewa się, że wyznanie uczynione w chwili słabości Teresie może zaważyć na całym jego życiu. Śledzimy losy bohatera przez kolejne dekady, w trakcie których poznaje swoją przyszłą żonę, rodzą im się dzieci, a Pietro staje się znany w środowisku akademickim za sprawą napisanej przez siebie książki. Czy Teresa zdradzi jego tajemnicę? Powieść Starnonego można uznać za odpowiedź na powieści Fe...

    Promocja
    okładka Psikus, Książka | Domenico Starnone

    Porywająca i niezwykle zabawna opowieść o starzeniu się, rodzinie, sztuce i pogodzeniu z własną przeszłością. Betta i Saverio, uniwersyteccy matematycy i rodzice czteroletniego Mario, przechodzą poważny małżeński kryzys. Kryzys potęguje wspólne zaproszenie na ważną konferencję naukową. Przez ten czas opiekę nad chłopcem ma sprawować dziadek – siedemdziesięcioletni wdowiec i znany ilustrator książek. Zarówno dla ceniącego sobie własną przestrzeń starszego pana, jak i dla dopie...

    Promocja
    okładka Sznurówki, Książka | Domenico Starnone

    Znakomita powieść cenionego włoskiego autora – męża piszącej pod pseudonimem Elena Ferrante Anity Raji Dlaczego spełniony mąż i ojciec decyduje się zdjąć z palca obrączkę, zmienić miejsce zamieszkania i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kieruje i czy tylko jego powinno obarczać się winą za rodzinny kryzys? Pochodzący z Neapolu Vanda i Aldo pobrali się bardzo młodo. Dziś, kilkadziesiąt lat później, mają dwójkę dorosłych dzieci, miesz...

Domenico Starnone Książki

Domenico Starnone urodził się w 1943 roku. To włoski pisarz, scenarzysta, publicysta i dziennikarz. Choć Starnone jest autorem przeszło dwudziestu powieści i zbiorów opowiadań, to w polskim tłumaczeniu ukazały się tylko trzy – „Sznurówki”, „Psikus” i „Wyznanie”. Starnone jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Premio Strega, najważniejszej nagrody literackiej we Włoszech. W 2001 roku otrzymał ją za książkę „Via Gemito”. Starnone od wielu lat publikuje swoje teksty i felietony w czasopismach i gazetach. Publikował m.in. w „l'Unità” , „La Repubblica” i „Corriere della Sera”.

Kilka lat temu krążyła plotka, że pisarka kryjąca się pod pseudonimem Elena Ferrante to tak naprawdę Domenico Starnone. Według doniesień dziennikarza śledczego Claudio Gattiego za postacią Ferrante mogła kryć się również żona Starnone – Anita Raja. W 2017 roku dokonano eksperymentu. Porównano styl pisania i konstruowania zdań przez Ferrante ze 150 innymi powieściopisarzami. Analizy wykazały znaczne podobieństwa pomiędzy stylami Ferrante i Starnone. Do dziś nie ma jednak pewnych dowodów na potwierdzenie tezy, że Elena Ferrante to Domenico Starnone bądź jego żona.

Sznurówki

W 2017 roku nakładem wydawnictw W.A.B. ukazała się książka „Sznurówki”. Starnone przedstawia historię mężczyzny spełnionego – męża i ojca, który wydawałoby się, że niczego już w życiu nie potrzebuje. A jednak mężczyzna ściąga z palca obrączkę i postanawia wyprowadzić się od rodziny. Vanda i Aldo wzięli ze sobą ślub bardzo młodo. Po kilkunastu latach mieszkania razem i wychowaniu dwójki dzieci, coś w związku pękło. Seria niecodziennych i niefortunnych zdarzeń wywraca ich świat do góry nogami. Na jaw wychodzą sekrety skrywane przez lata.

Psikus

W 2018 roku w polskim tłumaczeniu ukazała się książka „Psikus”. Tym razem Starnone serwuje nieco bardziej pozytywną historię. To zabawna opowieść o starzeniu się i godzeniu się z własną przeszłością. Choć punktem wyjścia ponownie staje się kryzys małżeński, to najważniejsza jest tutaj postać dziadka, który ma zaopiekować się swoim wnukiem. Rodzice dziecka, Betta i Saverio, przechodzą trudny okres w małżeństwie, na dodatek zostają razem zaproszeni na konferencję. Siedemdziesięcioletni wdowiec i uznany ilustrator książek musi skonfrontować się ze swoim czteroletnim wnukiem. Dziadek spędza ze swoim wnukiem trzy dni. Dochodzi do zderzenia starości z młodością. Wspólnie spędzone godziny nauczą obu bardzo wiele, choć wydawało się, że w życiu dziadka nic zaskakującego się nie stanie.

Najnowszą publikacją Starnone w języku polskim jest książka „Wyznanie”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Pauza. To trzecia książka wielokrotnie nagradzanego włoskiego pisarza na polskim rynku wydawniczym. „Wyznanie” to historia nauczyciela wplątanego w romans ze swoją byłą uczennicą. Pietro nie był do końca świadomy, że powiedzenie Teresie o swoich uczuciach całkowicie zmieni jego życie. Starnone opowiada o losach swojego bohatera na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Książki Domenico Starnone na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Domenico Starnone w formie ebooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.