Dominika Słowik Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Dominika Słowik Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Dominika Słowik to polska pisarka, laureatka Paszportu „Polityki” i nagrody „Odkrycie Empiku” za powieść „Zimowla”. Wcześniej, za swoją debiutancką powieść „Atlas: Doppelganger” była nominowana i znalazła się w finale Nagrody Literackiej Gdynia. Słowik uznawana jest za jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia.

Debiutancka książka Dominiki Słowik

Już swoją pierwszą książką Dominika Słowik wzbudziła zainteresowanie wśród czytelników i krytyków. Jej powieść „Atlas: Doppelganger”, która ukazała się w 2015 roku nakładem Wydawnictwa Znak, została okrzyknięta jednym z najlepszych debiutów ostatnich lat. Powieść została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza. Główna bohaterka słucha historii dziadka, który opowiada o swoich przygodach, czasach młodości i dojrzewania. W magiczny sposób łączy się tutaj młodość ze starością, świeżość z doświadczeniem, jawa ze snem.

Zimowla

Druga powieść Dominiki Słowik przyniosła jej Paszport „Polityki” oraz nagrodę „Odkrycie Empiku” 2019 w kategorii literatura. Fabuła książki rozgrywa się w Cukrówce, małym miasteczku w Dolinie Zmornickiej. W okolicy zaczynają dziać się dziwne rzeczy – mieszkańcy lunatykują, kościelne dzwony biją w nieregularnych godzinach, ojciec głównej bohaterki postanawia zostać wróżem, a miejscowy pszczelarz prawdopodobnie potrafi tresować pszczoły. Nudna okolica z dnia na dzień zmienia się w miejsce pełne fascynujących i tajemniczych zdarzeń.

Książki Dominiki Słowik w formie ebooka dostępne są tylko w księgarni internetowej Woblink. Znajdziecie tam też powieści „Zimowla” i „Atlas: Doppelganger” w formie audiobooków i książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).