Majówkowy Maraton Czytelniczy

Donna Tartt Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Donna Tartt Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Donna Tartt to amerykańska pisarka, która w swoich książkach łączy elementy kryminalne z literaturą obyczajową. Jej powieści skupiają się przede wszystkim na kwestiach takich jak poszukiwanie własnej tożsamości, przepracowania doznanej traumy bądź na trudnym dorastaniu. Wątki kryminalne również odgrywają niebagatelną rolę, jednak to właśnie aspekty bardziej obyczajowe przyciągają do tej autorki wielu czytelników.

Donna Tartt jest autorką trzech bestsellerów: „Tajemna historia”, „Mały przyjaciel” oraz „Szczygieł”. Pisarka dopracowuje swoje książki latami i to właśnie z tego powodu są one tak przejmujące oraz bogate w treść. Jej ostatnia powieść, „Szczygieł”, przyniosła jej Nagrodę Pulitzera za rok 2014. Donna Tartt urodziła się w Greenwood i dorastała w położonej nieopodal Grenadzie. Przez rok studiowała w Missisipi, a następnie przeniosła się do Bennington College w Vermoncie, gdzie rozgrywa się również akcja książki „Tajemna historia”. To właśnie ta powieść była jej debiutem pisarskim. Tartt rozpoczęła pisać „Tajemną historię” w 1983 roku, jednak została ona ukończona i opublikowana dopiero w 1992 roku. Książka od razu stała się międzynarodowym bestsellerem.

Debiutancka książka Tartt - “Tajemna historia”

„Tajemna historia” opowiada historię grupy przyjaciół – studentów college’u w Vermoncie. Główny bohater, Richard Papen, rozpoczyna studia na ekskluzywnym uniwersytecie i bardzo szybko dołącza do grupy inteligentnych i jednocześnie ekscentrycznych studentów filologii klasycznej. Cała grupa pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy rozpoczyna zgłębianie nowych prądów myślenia oraz ekscytujących sposobów na życie, które odbiegają od monotonnej egzystencji ich rówieśników. Liczne eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi nie prowadzą jednak do odkrycia przez studentów odpowiedzi na pytanie kim są, czym jest życie oraz jak daleko można się posunąć. „Tajemna historia” to przede wszystkim świetnie napisana, dopracowana intelektualna podróż przez wszystkie oblicza moralności, sztuki oraz przyjaźni. Tartt w kompleksowy sposób wskazuje na błędy młodości, często trudne dorastanie oraz zadaje pytanie, czy by odnaleźć samego siebie, trzeba się najpierw zgubić. „Tajemna historia” to kultowy debiut jednej z najzdolniejszych współczesnych pisarek, a jednocześnie jedna z najważniejszych książek końca XX wieku. Powieść została sprzedana w kilkumilionowym nakładzie oraz została przetłumaczona na trzydzieści języków.

“Mały Przyjaciel”

Kolejna powieść Tartt, „Mały przyjaciel”, została wydana blisko 10 lat po sukcesie „Tajemnej historii”. W tej, wydanej w 2002 roku, książce pisarka również sięga do wątków kryminalnych i przenosi czytelników na południe Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku. W „Małym przyjacielu” autorka skupia się na ludzkich relacjach oraz chęci odkrycia tajemnic rodzinnych. Dużą rolę gra tutaj śledztwo w sprawie morderstwa dziecka. Jest to powieść na poły przygodowa z elementami kryminalnymi, a główna bohaterka, Harriett, przypomina czytelnikowi kultowe historie związane z Nancy Drew. „Mały przyjaciel” to amerykańska powieść gotycka, a zarazem opowieść o zemście, sprawiedliwości i utracie niewinności.

Bestsellerowa książka Donny Tartt - “Szczygieł”

„Szczygieł” przyniósł Donnie Tartt największy rozgłos. To trzecia powieść w dorobku pisarki, wydana w 2013 roku. Tytułem nawiązuje do obrazu Carela Fabritiusa i to właśnie obraz tego ptaka towarzyszy głównemu bohaterowi przez całe 800 stron książki. Główny bohater, Theo Decker, cudem ratuje się z wybuchu w galerii sztuki, w którym traci matkę. Z ruin muzeum kradnie tytułowego „Szczygła”, czyli ulubiony obraz matki, który ma zapewnić mu namiastkę jej obecności. Trzecia powieść Donny Tartt to potężne dzieło, epicka powieść, która łączy wątki kryminalne, Bildungsroman (opowieść o dojrzewaniu postaci; często określa się jako „historię dojrzewania”) oraz elementy obyczajowe. „Szczygieł” jest przejmującą historią o przemijaniu, utracie, przetrwaniu oraz odnajdywaniu siebie i tworzeniu siebie od nowa.

Nagrody

Pisarka była wielokrotnie nominowana do nagród. Za swoją drugą książkę, „Mały przyjaciel”, otrzymała nagrodę WH Smith Literary Award oraz była nominowana do Orange Prize. Powieść „Szczygieł” przyniosła jej Nagrodę Pulitzera za rok 2014 oraz liczne nominacje, m.in. do National Book Critics Circle Award oraz Baileys Women’s Prize.

Donna Tartt jest jedną z najbardziej cenionych współczesnych pisarek. Jej książki od razu stają się bestsellerami i jest to jak najbardziej uzasadnione. Pisząc obszerne powieści z wieloma detalami oraz rozległą akcją, Tartt zapewniła sobie miejsce wśród przyszłych klasyków literatury. Jest też niezwykle silnym głosem we współczesnym świecie literackim.

Zainteresowała Cię twórczość Donny Tartt? Wszystkie jej książki (ebooki, audiobooki, książki papierowe) znajdziesz na stronie Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.