Wirtualne Targi

Douglas Adams Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka W zasadzie niegroźna, Audiobook | Douglas Adams

    PIĄTA CZĘŚĆ TRYLOGII W PIĘCIU CZĘŚCIACH Łatwo się zniechęcić, gdy twoja planeta została zniszczona z powodu niepotrzebnej międzygalaktycznej obwodnicy, kobieta, którą kochasz, zniknęła wskutek nieporozumienia związanego z naturą czasoprzestrzeni, statek kosmiczny, którym podróżujesz, rozbił się na odległej planecie, a jedyne, co ci zostało, to umiejętność robienia kanapek. Jednak zamiast zniechęcić się, Arthur Dent zaczyna trochę cieszyć się życiem i natychmiast rozpętuje...

    Promocja
    okładka Cześć, i dzięki za ryby, Audiobook | Douglas Adams

    CZWARTA CZĘŚĆ TRYLOGII W PIĘCIU CZĘŚCIACH Wymęczony nadmiarem wrażeń Artur Dent, który właśnie wrócił autostopem zza Mgławicy Konia na Ziemię, poznaje Fenny. Choć w zasadzie nie poznaje, tylko trochę na nią patrzy, bowiem dziewczyna jest nieprzytomna za sprawą leków uspokajających. Są konieczne, bo niestety – jak mówi jej brat – sfiksowała gdzieś w kawiarni w Rickmansworth: „Podobno wstała, spokojnie oświadczyła, że doznała wyjątkowego objawienia czy coś w tym stylu, lekk...

    Promocja
    okładka Życie, wszechświat i cała reszta, Audiobook | Douglas Adams

    TRZECIA CZĘŚĆ TRYLOGII W PIĘCIU CZĘŚCIACH Latanie to sztuka, a raczej sztuczka – tak twierdzi przewodnik „Autostopem przez Galaktykę”. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią. Z lotu ptaka wiele problemów i niebezpieczeństw wygląda całkiem inaczej – zwłaszcza życie, wszechświat i cała reszta. Autor: Douglas Adams (1952–2001) Urodził się w Cambridge, kształcił się w Brentwood School w Essex i St John's College w Cambridge, gdzie w 197...

    Promocja
    okładka Restauracja na końcu wszechświata, Audiobook | Douglas Adams

    DRUGA CZĘŚĆ TRYLOGII W PIĘCIU CZĘŚCIACH Kiedy zostaną rozwiązane wszystkie problemy dotyczące przestrzeni, czasu, materii oraz istoty życia, pozostanie pytanie: „Gdzie jest najlepsza kuchnia?”. Restauracja na końcu wszechświata oferuje niepowtarzalne wrażenia gastronomiczne, zwłaszcza że nie ma się co martwić o dzień jutrzejszy. Autor: Douglas Adams (1952–2001) Urodził się w Cambridge, kształcił się w Brentwood School w Essex i St John's College w Cambri...

    Promocja
    okładka Autostopem przez Galaktykę, Audiobook | Douglas Adams

    Kultowa powieść science fiction, w której autor połączył wizyjną fantastykę ze zwariowanym brytyjskim humorem w stylu Monty Pythona W tej niezwykłej, pełnej fantazji i humoru książce opowiedziana została historia Arthura Denta i Forda Prefecta, którzy po zniszczeniu Ziemi udają się w galaktyczną podróż, posługując się przewodnikiem Autostopem przez Galaktykę. Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą,...

Douglas Adams Audiobooki

Douglas Adams był brytyjskim pisarzem, dziennikarzem, eseistą, scenarzystą, dramaturgiem i humorystą. Był twórcą skeczy (między innymi dla Monty Pythona) oraz scenariuszy dla odcinków serialu „Doktor Who”. Najbardziej znany jest wciąż jako autor „Autostopem przez Galaktykę”, który powstał w 1978 roku jako komediowe słuchowisko radiowe BBC, a potem rozwinął się w pięć książek, które jeszcze za życia Adamsa sprzedane zostały w ponad 15 milionach egzemplarzy.

Douglas Adams – życie i kariera

Douglas Adams urodził się w Cambridge w Wielkiej Brytanii 11 marca 1952 roku. Był synem Janet z domu Donovan, pielęgniarki, oraz Christophera Douglasa Adamsa, konsultanta ds. zarządzania, sprzedawcy komputerów, kuratora i wykładowcy próbnych technik terapii grupowej. W kilka miesięcy po urodzeniu Douglasa jego rodzina przeniosła się na East End w Londynie. Jego rodzice rozwiedli się niedługo później, a Douglas i jego siostra Susan przenieśli się wraz z matką do Brentwood w Essex, gdzie ich dziadkowie prowadzili schronisko dla zwierząt.

Douglas Adams był absolwentem St John’s College na Uniwersytecie Cambridge. Po ukończeniu studiów wrócił do Londynu zdeterminowany, by znaleźć swoje miejsce w świecie radia i telewizji jako pisarz. Jego wersja „Footlights Revue”, wystawianym na londyńskim West Endzie, ukazała się na antenie BBC2 w 1974 i doprowadziła do odkrycia Adamsa przez Grahama Chapmana z grupy Monty Pythona. Wspólnie stworzyli oni kilka szkiców oraz treści skeczy. Douglas Adams pozostaje jedną z dwóch osób poza oryginalnymi członkami Monty Pythona (obok Neila Innesa), która jest wymieniona jako autor tekstów. Adams pojawił się zresztą w epizodycznych rolach w kilku odcinkach „Latającego Cyrku Monty Pythona”.

Z czasem jednak kariera Douglasa Adamsa utknęła w martwym punkcie, jego styl pisania nie odpowiadał bowiem ówczesnym trendom w komedii radiowej i telewizyjnej. By mieć się za co utrzymać, Adams podejmował się licznych prac dorywczych, w tym jako portier w szpitalu, budowniczy stodoły czy sprzątacz kurników. Równolegle wciąż pisał i wysyłał szkice tekstów, a jego sytuacja życiowa uległa znacznej poprawie dopiero w 1978 roku, gdy zaczął ukazywać się serial radiowy „Autostopem przez Galaktykę”.

„Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa

8 marca 1978 roku o godzinie 22:30 nadano pierwszy odcinek najbardziej znanego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa, serialu radiowego „Autostopem przez Galaktykę”. Od samego początku był on bardzo popularny, przede wszystkim ze względu na absurdalny, a przy tym inteligentny humor, charakterystyczny dla Douglasa Adamsa. Głównymi bohaterami cyklu są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, który jest jednym z autorów przewodnika po Galaktyce. Nie bez znaczenia są także liczne postaci drugoplanowe, czyli ziemska dziennikarka Trillian Astra (Tricia Marie McMillan), dwugłowy prezydent Galaktyki Zephon Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast czy przejawiający skłonności do depresji pełen pesymizmu robot Marvin. We wrześniu 1979 roku opublikowana została drukiem pierwsza część powieści, która bazowała na słuchowisku radiowym. Dwa lata później na antenie BBC wyemitowany został z kolei pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. Ostatecznie „Autostopem przez Galaktykę” zostało „trylogią w pięciu częściach”, która doczekała się adaptacji telewizyjnej, komiksowej, gier komputerowych, a także wersji filmowej z Martinem Freemanem w roli Artura Denta (2005). Na cały cykl składają się kolejno: „Autostopem przez Galaktykę”, „Restauracja na końcu wszechświata”, „Życie, wszechświat i cała reszta”, „Cześć i dzięki za ryby” oraz „W zasadzie niegroźna”, wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Poszczególne części tego dzieła autorstwa Douglasa Adamsa znajdziecie na Woblink jako ebooki oraz książki papierowe.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.