Majówkowy Maraton Czytelniczy

Douglas Stuart Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Młody Mungo, Ebook | Douglas Stuart

    Dwóch młodych mężczyzn i uczucie, które nigdy nie powinno się narodzić – Douglas Stuart, autor głośnego, nagrodzonego Bookerem „Shuggiego Baina”, powraca z nową znakomitą powieścią. Protestant Mungo i katolik James dorastają na jednym z robotniczych osiedli Glasgow, w świecie zdominowanym przez przemoc, alkoholizm i uliczne walki gangów. Powinni być śmiertelnymi wrogami, jednak wbrew przeciwnościom losu zaprzyjaźniają się, a z czasem zakochują. Swoją miłość muszą ...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii Nr 9/2023, Ebook | Douglas Stuart, Karolina Lewestam, Zuzanna Kowalczyk, Joanna Gutral, Paulina Maślona

    W najnowszym wydaniu polecamy szczególnie:– esej Psychoedukacja: komu ufać, a przed kim uciekać autorstwa Joanny Gutral i Zuzanny Kowalczyk,– tekst Trudna pogoń za łatwym zyskiem, w którym Piotr Wójcik opisuje oszustwa finansowe i jak być mądrym przed szkodą,– reportaż Mamo, śpisz? – Paulina Maślona razem ze swoimi bohaterami uczy się na nowo spać,– esej Tysiąc małych Saddamów, w którym Mariusz Janik pyta o Irak dwadzieścia lat po amerykańskiej inwazji....

    Promocja
    okładka Shuggie Bain, Ebook | Douglas Stuart

    Najgłośniejszy światowy debiut literacki ostatnich lat. Powieść o granicach miłości, która rozbudza emocje i zostaje w człowieku na zawsze. Młody Hugh Bain, zwany przez wszystkich Shuggiem, to samotny chłopiec, którego dzieciństwo przypadło na trudny okres lat osiemdziesiątych w robotniczym Glasgow i który mimo starań nie potrafi sprostać oczekiwaniom swojego otoczenia. Jego matka, Agnes Bain, chciała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu i o życiu na własny r...

Douglas Stuart Ebooki

Douglas Stuart urodził się w 1976 roku. To szkocko-amerykański pisarz, publicysta i projektant mody. W 2020 roku, za swoją debiutancką powieść „Shuggie Bain”, otrzymał Nagrodę Bookera.

Życiorys i kariera literacka Douglasa Stuarta

Stuart urodził się w Sighthill, jednym z osiedli Glasgow w Szkocji, jako najmłodszy z trójki rodzeństwa. Wychowywała go samotnie matka, która przez wiele lat zmagała się z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. W wyniku wieloletniego picia kobieta zmarła, gdy Douglas miał szesnaście lat. Na podstawie swoich własnych doświadczeń Stuart zaczął pisać powieść „Shuggie Bain”, która ostatecznie została uhonorowana Nagrodą Bookera w 2020 roku. Po śmierci matki Douglas zamieszkał ze swoim starszym bratem, a następnie przeniósł się do internatu.

Dla portalu Lithub Douglas opisywał historię szkockiej klasy robotniczej przełomu lat 70. i 80. W artykule zawarł krytykę reform gospodarczych Margaret Thatcher. Douglas twierdzi, że konserwatywna polityka rządu doprowadziła do ubóstwa i życia wielu milionów robotniczych rodzin. Na dodatek przez kiepską sytuację materialną wiele młodych ludzi wychowało się z dala od kultury, szczególnie książek. Celem mężczyzn było znalezienie pracy fizycznej w jednej z fabryk bądź hut. Miejsce, z którego pochodzi Douglas zostało naznaczone ogromnym bezrobociem, bowiem polityka Thatcher doprowadziła do przeniesienia przemysłu z zachodniego brzegu Szkocji w inne rejony. Brak perspektyw na znalezienie zatrudnienia wpędził setki tysięcy osób w alkoholizm i narkomanię.

Douglas Stuart postanowił wyrwać się z nędzy i udał się na studia. Uzyskał tytuł licencjata w Scottish College of Textiles, a następnie obronił tytuł magistra w Royal College of Art w Londynie. W trakcie studiów Stuart dokształcał się na kierunku anglistyki. Stuart nie otrzymał formalnego wykształcenia filologicznego, bowiem nauczyciele odradzali mu studiowanie tego kierunku. Pod wpływem krytyki Stuart ostatecznie wybrał studiowanie na wydziale wzornictwa i tekstyliów. W wieku 24 lat przeniósł się do Nowego Jorku, by kontynuować pracę związaną ze swoim wykształceniem. W świecie mody spędził przeszło dwadzieścia lat. Przez ten czas pracował m.in. dla Calvina Kleina, Ralpha Laurena, Banana Republic i Jacka Spade. Już wtedy zaczął pracować nad swoją debiutancką powieścią. W międzyczasie publikował m.in. w „The New Yorker” i na portalu LitHub.

W 2020 roku ukazała się debiutancka powieść Stuarta pt. „Shuggie Bain”, jeden z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat na świecie. To książka mocno inspirowana osobistymi doświadczeniami pisarza. Głównym bohaterem książki jest Hugh Bain, zwany przez wszystkich Shuggiem. Bain jest samotnym chłopcem, którego lata dzieciństwa zgrały się w czasie z trudnym okresem lat 80. w robotniczym Glasgow. Chłopak nie potrafi sprostać oczekiwaniom otoczenia. Jego matka Agnes miała kiedyś wielkie ambicje. Chciała być samowystarczalna i żyć w pięknym domu. Niestety jej mąż, który zdradzał ją na prawo i lewo, postanowił w końcu porzucić kobietę i ich trójkę dzieci. Pozbawiona jedynego żywiciela rodzina grzęźnie w przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher robotniczym mieście. Kobieta popada w alkoholizm i to na dzieciach spoczywa obowiązek ratowania jej. Po kolei, jedno po drugim opuszczają matkę, aż na końcu zostaje tylko Shuggie. Najmłodszy syn wierzy, że matkę da się jeszcze wyciągnąć z nałogu. Niestety chłopak sam zmaga się z własnymi demonami. Agnes, mimo iż pragnie pomóc synowi, zaślepiona przez uzależnienie, zapomina o tym, co w życiu najważniejsze.

Nagroda Bookera dla Douglasa Stuarta za powieść Shuggie Bain

Za powieść „Shuggie Bain” Douglas Stuart otrzymał Nagrodę Bookera. Obok Stuarta w finale Bookera znaleźli się Brandon Taylor, Maaza Mengiste, Avni Doshi, Tsitsi Dangarembga i Diane Cook. W 51-letniej historii Nagrody Bookera było tylko dwóch szkockich pisarzy wyróżnionych tą nagrodą. Pierwszym był James Kelman, który dostał Bookera za „Jak późno było, jak późno”. Drugim był właśnie Stuart.

„Shuggie Bain” znalazł się również na tzw. długiej liście Medalu Adrew Carnegie. Książka była również nominowana do Center for Fiction First Novel Prize oraz Nagrody Kirkusa. Co ciekawe „Shuggie Bain” przed wydaniem została odrzucona przez ponad trzydziestu wydawców w Stanach Zjednoczonych oraz kilkunastu w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie książkę wydał niezależny wydawca Grove Atlantic. Książka błyskawicznie spotkała się ze znakomitymi recenzjami. Teksty o niej pojawiły się m.in. w „The Observer”, „The New York Times” oraz „The Scotsman”. Recenzenci najczęściej zwracali uwagę na fenomenalnie przedstawiony obraz postindustrialnej klasy robotniczej z przedmieść Glasgow przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Ponadto uwagę zwracał slang, jakim posługują się bohaterowie.

W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, a odpowiedzialny za tłumaczenie powieści jest Krzysztof Cieślik.

Książki Douglasa Stuarta na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta w formie papierowej i ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.