Edgar Allan Poe Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Edgar Allan Poe Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Edgar Allan Poe był amerykańskim poetą, nowelistą, redaktorem i krytykiem literackim, jednym z czołowych przedstawicieli romantyzmu w amerykańskiej literaturze. Wśród dzieł Poe znajdziemy zarówno utwory detektywistyczne, jak i wiersze, a także opowiadania z elementami fantastyki i horroru. Charakteryzuje je skrajny psychologizm postaci, a także brutalne, surrealistyczne opisy makabry. Edgar Allan Poe zainicjował gatunek noweli kryminalnej - szczególnie ważnymi tytułami są tutaj "Zabójstwo przy Rue Morgue" oraz "Złoty żuk". Pisarz znany jest także jako twórca pierwszej w literaturze postaci detektywa - C. Auguste'a Dupina. Ogromną popularność przyniósł mu wiersz "Kruk", który do dziś stanowi element literackiego kanonu. Twórczość Edgara Allana Poe był inspiracją dla wielu innych pisarzy, takich jak Charles Baudelaire, Fiodor Dostojewski czy Joris-Karl Huysmans, a w Polsce między innymi Stefan Grabiński czy Tadeusz Miciński.

Niespokojny duch

Urodzony w Bostonie 19 stycznia 1809 roku Edgar Poe był środkowym dzieckiem aktorki Elizabeth Arnold Hopkins Poe oraz aktora Davida Poego Jr. Miał starszego brata Henry'ego Leonarda oraz młodszą siostrę Rosalię. Po śmierci rodziców Edgar zamieszkał u Johna Allana, szkockiego handlowca w Richmond, i jego żony Frances Valentine, którzy byli dla niego rodziną zastępczą, i choć nigdy formalnie go nie adoptowali, nadano mu nazwisko Edgar Allan Poe. Rodzina wypłynęła do Anglii w roku 1815 i powróciła znów do Richmond pięć lat później. W 1826 roku późniejszy pisarz zaręczył się z Sarah Elmirą Royster, jednak z czasem stracił z nią kontakt - pokłócił się także z Johnem Allanem o ilość udzielanych mu pieniędzy. Ostatecznie Edgar zrezygnował ze studiów na Uniwersytecie Virginia i wyruszył do Bostonu. Nie będąc się w stanie samodzielnie utrzymać, 27 maja 1827 roku Edgar Allan Poe wstąpił do armii Stanów Zjednoczonych jako Edgar A. Perry twierdząc, że ma 22 lata, choć w rzeczywistości był zaledwie 18-latkiem. W tym samym roku ukazała się jego pierwsza książka, zbiór "Tamerlane i inne poezje", której autorem był anonimowy "Bostończyk". Nie zwróciła ona szczególnej uwagi. Po dwóch latach w wojsku Poe szukał sposobu, by skrócić swoją z założenia 5-letnią służbę - wyjawił dowódcy swoje prawdziwe nazwisko i opowiedział całą historię. Pułkownik Howard zgodził się na jego zwolnienie, o ile pojedna się z Johnem Allanem, ten jednak był nieprzychylny temu pomysłowi i ignorował prośby podopiecznego. Nie zawiadomił go nawet o chorobie matki zastępczej - Frances Allan zmarła w 1829 roku, a Edgar przybył do Richmond dzień po jej pogrzebie. Być może śmierć żony złagodziła nastawienie Johna, który zgodził się wspierać Poego w jego prośbach o wcześniejsze zwolnienie z wojska. Ostatecznie udało się to w tym samym roku, a późniejszy poeta wstąpił w zamian za to do akademii wojskowej w West Point w 1830 roku. Wtedy poślubił też Louise Patterson, jednak ciągłe sprzeczki o nieprawe dzieci Johna Allana doprowadziły do wyrzeczenia się przez niego Edgara, który zdecydował się opuścić West Point poprzez celowe dostanie się pod sąd wojskowy. Uznany za winnego rażących zaniedbań na służbie Edgar Allan Poe opuścił Nowy Jork w lutym 1831 roku i powrócił do Baltimore, gdzie rozpoczął poważniejsze próby literackie.

Cień śmierci

22 września 1835 roku potajemnie poślubił swoją kuzynkę, Virginię Clemm, choć ta miała zaledwie 13 lat (w dokumentach małżeńskich widniał wiek 21 lat). Powrócił wraz z nią do Richmond, gdzie rok później odbył drugą, oficjalną ceremonię ślubną. Virginia zachorowała na gruźlicę w 1842 roku, a jej choroba jeszcze bardziej pogłębiła już wcześniej niemały problem alkoholowy Edgara. W 1846 małżeństwo przeniosło się do domu w rejonie Fordham (część Bronxu), znanego obecnie jako "Poe Cottage". Virginia zmarła 30 stycznia 1847 roku - wielu biografów i krytyków Poego sugeruje, że wydarzenie to istotnie wpłynęło na kształt późniejszych dzieł pisarza. Po śmierci żony Edgar Allan Poe był coraz bardziej niestabilny i nieprzewidywalny. Okoliczności jego własnego odejścia ze świata żywych nie są jasne. Pisarz został znaleziony na ulicach Baltimore w stanie delirium 3 października 1849 roku. Zabrano go do szpitala Washington College, gdzie zmarł 7 października. Nie udało się mu powrócić do stanu świadomości, który umożliwiłby opowiedzenie mu, jak znalazł się na ulicy. Tajemnicą pozostaje więc, dlaczego nie miał na sobie własnych ubrań i czemu ciągle wykrzykiwał nazwisko "Reynolds". Jako że zniknęły wszystkie jego zapisy medyczne, łącznie ze świadectwem śmierci, nie ma obecnie możliwości weryfikacji przyczyny zgonu. Ówczesne gazety podawały zator lub zapalenie mózgu, które były powszechnym eufemizmem na alkoholizm, spekulowano jednak także o chorobie serca, epilepsji, kile, cholerze czy wściekliźnie.

Twórczość Edgara Allana Poe

Edgar Allan Poe był pierwszym dobrze znanym Amerykaninem, który próbował utrzymać się tylko z samego pisania. Było to szczególnie trudne w tamtym okresie, gdyż brak było międzynarodowego prawa autorskiego, a brytyjscy wydawcy nierzadko po prostu kopiowali prace zamiast płacić za nowe dzieła. Poe był zmuszony do wielu upokarzających błagań o pieniądze lub inną formę wsparcia i rekompensaty. Początkowo tworzył przede wszystkim poezję, później jednak zwrócił się także w stronę prozy. W październiku 1833 roku otrzymał nagrodę za nowelę "Rękopis znaleziony w butli". Szeroko recenzowane były "Przygody Artura Gordona Pyma", które na Woblink znajdziecie także jako ebook "Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" lub "Opowieści Arthura Gordona Pyma z Nantucket". Jedno z najpopularniejszych dzieł Edgara Allana Poe, wiersz " Kruk", pojawił się w "Evening Mirror" 29 stycznia 1845 roku i zyskał ogromną popularność, a nazwisko Poego stało się powszechnie znane. Warto sięgnąć także po jego " Zagładę Domu Usherów", opowiadanie, które po raz pierwszy ukazało się w 1839 roku i uznawane jest za świetne literackie studium hipochondrii oraz szaleństwa. Jeżeli nie wiecie, gdzie zacząć, polecamy ebooki "Opowiadania prawie wszystkie", "Wybór opowiadań", "Kruk - wybór poezji" czy "Opowieści nadzwyczajne", dostępne na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie doświadczyłaby radości i spokoju, jakie niesie kontakt z naturą. Cudownie jest móc zaaranżować swoją przestrzeń – zarówno w domu, jak i w ogrodzie – zgodnie z własnymi potrzebami i gustami. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na własny, idealny ogród - to jednak wcale nie oznacza, że wiedza na temat pielęgnacji różnych gatunków roślin zupełnie się Wam nie przyda! Rośliny doniczkowe mogą zagościć wszędzie, wystarczy tylko odpowiednio się nimi zająć. Na Woblink znajdziecie wiele praktycznych poradników na temat uprawy roślin domowych.

Szczególnie polecamy książkę "Ogród w pojemnikach. Poradnik pielęgnacji, zasady komponowania, katalog roślin na taras i balkon" Hanny Wypych i Ireny Przydróżnej. Dzięki niej i wielu innym książkom, ebookom oraz audiobookom o domu i roślinach Wasze otoczenie zmieni się nie do poznania! Dodatkowo, Katarzyna Bellingham wyjawi Wam "Tajemnice angielskiego ogrodu", a bogato ilustrowany poradnik "365 dni w ogrodzie i na działce" pozwoli spędzić niezapomniany rok w zielonym świecie.

Najlepsze książki ogrodnicze

Nawet malutki skrawek ziemi czy niewielka doniczka mogą stać się zaczątkiem idealnego ogrodu, na miarę naszych możliwości. Uprawa roślin wcale nie jest taka trudna, jeśli tylko wie się, z czym mamy do czynienia. A wiedza ogrodnicza jest przecież na wyciągnięcie ręki! Na Woblink czeka na Was wiele książek napisanych przez pasjonatów, profesjonalistów i miłośników roślin, dzięki którym rośliny ozdobne, doniczkowe czy nawet rośliny jednoroczne nie będą miały przed Wami tajemnic!

Jeśli zastanawiacie się nad stworzeniem szklarni na swoim terenie, sięgnijcie po poradnik „Szklarnia w ogrodzie miesiąc po miesiącu” autorstwa Jorna Pinskiego. Ten doświadczony ekspert ogrodnictwa szklarniowego rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawi skuteczne sposoby uprawy. Już niedługo Wasz zielony kącik w domu może zamienić się w prawdziwą dżunglę! Z kolei książka „Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu” autorstwa Damiena Dekarza krok po kroku podpowie, jak najlepiej dbać o ogród w rytmie mijających miesięcy. Natomiast Danuta Młoźniak podzieli się z Wami swoimi sekretami projektowania rabat oraz pomoże przejść „Od chwastowiska do Ogrodowiska”. Podpowie także, „Jak stworzyć niezwykły warzywnik”. Odkryjcie radość z uprawy roślin i stwórzcie swoje zielone królestwo!

Wyjątkowa aranżacja wnętrz

Uprawa ogrodu to jedno - aranżacja wnętrza, które otacza to zupełnie inna historia. Nie musicie być architektami wnętrz, by wprowadzać zmiany w swoim domu. Doskonałym rozwiązaniem może być odrestaurowanie starych mebli. W tym zadaniu z pewnością pomoże Wam książka „Meble od nowa. Domowe renowacje” autorstwa Małgorzaty Budzich. Znajdziecie w niej praktyczne porady dotyczące odnawiania starych mebli, dzięki którym nadacie im unikalny charakter. Jakie narzędzia będą Wam potrzebne? Czy tapicerowanie rzeczywiście jest tak skomplikowane? A może zastanawiacie się, jak wykorzystać orzechy włoskie, by odświeżyć blat? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej wyjątkowej książce! Jeśli natomiast interesuje Was, jak połączyć troskę o naszą planetę z codziennym życiem i wyborami, nie możecie przegapić lektury „Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie” autorstwa Christine Liu. Warto zadbać zarówno o siebie, jak i o naszą planetę!

Piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Dbanie o zielone otoczenie to nie tylko kwestia estetyczna czy wynik naszej pasji - to również zagadnienie ekologiczne, a nawet niekiedy duchowe. Z całego serca polecamy "Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych" Mary Reynolds. To wyjątkowe połączenie praktycznego poradnika o ogrodowym designie i inspirującego duchowego przewodnika o tym, jak odzyskać utraconą więź z naturą. Fachowa wiedza ogrodnicza łączy się tutaj z dawnymi rytuałami, intuicją oraz wsłuchiwaniem się w potrzeby samej ziemi.

Wszystkim poszukującym płynącej z przyrody radości polecamy książkę "Rok w ogrodzie" Dana Pearsona, cenionego brytyjskiego architekta krajobrazu i wielkiego miłośnika ogrodnictwa. Czerpcie z jego zaraźliwego entuzjazmu oraz ogromnej wiedzy, która pozwoli Wam jeszcze bardziej docenić radość pracy w ogrodzie oraz dostrzec piękno zmieniającego się, w rytmie pór roku, otoczenia. Nawet kilka doniczek na parapecie okna w Waszym mieszkaniu może na nowo odkryć przed Wami uroki natury!

Inną wartą uwagi książką jest „Dziki ogród” autorstwa Łukasza Łuczaja. To wielka pochwała bioróżnorodności i napisany z perspektywy praktyka pionierski na polskim rynku poradnik omawiający tą ważną kwestię. Te i wiele innych dzieł na temat uprawy roślin znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).