"Centralnym planem rozważań dotyczących postawy LWP wobec wydarzeń marcowych jest bez wątpienia bezpośredni udział kadry oficerskiej w fizycznym ("pałką") i propagandowo-indoktrynacyjnym ("słowem") dławieniu wolnościowego buntu polskiej młodzieży [...] Szczegółowe wytyczne w tym względzie zawarte zostały w specjalnym telefonogramie GZP WP z 11 marca 1968 r. Nakazywano w nim m.in.: wzmożenie czujności i niedopuszczenie do przenikania osób obcych na teren instytucji i jednoste...
(...) Oddawana do rąk czytelników książka zawiera 16 dokumentów archiwalnych proweniencji wojskowej, które po raz pierwszy w takim zakresie i tak szczegółowo ukazują miejsce i rolę Wojska Polskiego w przełomowym okresie sierpniowych strajków 1980 roku. Rzucają nowe, a z pewnością pełniejsze światło na wiele kluczowych kwestii dotyczących w szczególności koordynacji działań i wspólnie realizowanych przedsięwzięć obu resortów siłowych, tj. MSW i MON, ale też indywidualnej aktyw...
Książka zawiera arcyważne ustalenia badawcze i materiały źródłowe, które w sposób istotny uzupełniają naszą wiedzę o strukturach zależności Polski od ZSRR w obszarze będącym nieodłącznym atrybutem suwerennego państwa. Pokazują bowiem w ciągłości czasowej lat 1943-1968 narodziny, rozwój i kumulacje procesu sowietyzacji i rusyfikacji polskiego wojska. Bezpośrednia obecność w jego szeregach ponad 21 tys. oficerów-czerwonoarmistów w wojennych i powojennym okresie była tego dobitn...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.