Elżbieta Zarych Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ortografia polska w ćwiczeniach dla obcokrajowców, Książka | Elżbieta Zarych

    "Ortografia polska w ćwiczeniach dla obcokrajowców" to pierwszy tak obszerny zbiór ćwiczeń z polskiej ortografii napisany specjalnie dla cudzoziemców. Autorka książki, dr Elżbieta Zarych, wykorzystała w niej doświadczenia zebrane na Uniwersytecie Jagiellońskim w trakcie pracy ze studentami, w tym stypendystami Erasmusa i tłumaczami. ?? W 10 rozdziałach kompleksowo przedstawione zostały zagadnienia, które sprawiają obcokrajowcom szczególne problemy. Szczegółowo wyjaśnionym reg...

    Promocja
    okładka Romantycy, myśliciele, inspiratorzy Badania nad wpływem filozofii niemieckiej – od Kanta do Hegla – na literaturę polskiego romantyzmu, Książka | Elżbieta Zarych

    Próba przyjrzenia się powszechnej opinii, że filozofia niemiecka – zwłaszcza od Kanta do Hegla – wpłynęła na literaturę polskiego romantyzmu. Autorka pokazuje stopień i przyczyny zainteresowania tym zagadnieniem od początku XIX wieku aż do dziś, gromadzi, porządkuje oraz weryfikuje poglądy i metody badaczy, przygląda się inspiracjom płynącym z konkretnych dzieł i z „ducha epoki”, zwraca uwagę na pojawiające się przy opracowywaniu tego tematu problemy, stereotypy, schematy i p...

    Promocja
    okładka Karol I Habsburg Chrześcijański cesarz końca monarchii, Książka | Elżbieta Zarych

    Karol I Habsburg, ostatni władca monarchii austro-węgierskiej, to postać intrygująca. Cesarz i król panujący nad państwem pozostającym w stanie wojny, a jednocześnie błogosławiony, być może wkrótce święty, Kościoła katolickiego. Połączenie to wydaje się zaskakujące, zwłaszcza w okresie nowożytnym, kiedy dawne ideały świętych władców nie znajdują już oddźwięku, zarówno wśród rządzących, jak i poddanych. Niezwykła postać chrześcijańskiego cesarza warta jest niewątpliwie uwagi w...

    Promocja
    okładka Historie dzieł od Bogurodzicy do wieży Eiffla, Książka | Elżbieta Zarych

    Poznaj historie wielkich dzieł:
    Bogurodzica
    Marsylianka
    Mazurek Dąbrowskiego
    Hamlet
    Pan Tadeusz
    Mona Lisa
    Chrystus Odkupiciel
    Wieża Eiffla

    Promocja
    okładka Zwierzęta Polski, Książka | Elżbieta Zarych

    Jaki jest najmniejszy ssak w Polsce? Gdzie można spotkać żbika? Czy jeże naprawdę noszą jabłka na grzbiecie? Kto częściej sprząta swoją norę, lis czy borsuk? Czy w naszym kraju żyją ssaki jadowite? Jakie zwierzątko naprawdę trzyma na rękach "Dama z łasiczką"? Na czym polega chodzenie "sznurowaniem"?
    Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej książce!

    Promocja
    okładka Mieszkańcy mórz i oceanów, Książka | Elżbieta Zarych

    Czy konik morski jest rybą? Dlaczego krab pustelnik nosi ze sobą muszlę? Czy diabeł morski jest groźny? Do czego wydra morska używa puszek po coli? Czy żółwie morskie chowają głowę do skorupy? Dlaczego delfiny są uważane za jedne z najbardziej inteligentnych ssaków? Czy istnieją rekiny, które nie jedzą mięsa?
    Na e i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej książce!

    Promocja
    okładka Podróż przez epoki Literatura sztuka moda, Książka | Elżbieta Zarych

    Historia literatury, sztuki i mody od średniowiecza do współczesności. Charakterystyka epok, najważniejsi twórcy, style, motywy, utwory literackie, budynki, rzeźby, obrazy, modne stroje. Ważne informacje, cytaty, komentarze, ciekawostki.

    Promocja
    okładka Tradycje i obyczaje, Książka | Elżbieta Zarych

    Tradycje polskie związane z rokiem kalendarzowym, z życiem ludzkim oraz grupami etnograficznymi i miejscami. Tradycje kościelne i świeckie, chrześcijańskie i pogańskie, słowiańskie i zapożyczone, stare i nowe. Zwyczaje i obyczaje, ich źródła oraz zmiany na przestrzeni wieków aż do współczesności. Obchody różnych świat w innych krajach. Przesądy i ich źródło. Ważne informacje, komentarze, cytaty, przysłowia, ciekawostki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.