Bony podarunkowe na Święta

Ernst Jünger Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Eumeswil, Ebook | Ernst Jünger

    Eumeswil – marokańskie miasto-państwo rządzone przez oświeconego dyktatora Condora. Manuel Venator, porte-parole autora, za dnia pracuje jako historyk i za pomocą Wielkiego Luminaru, będącego skrzyżowaniem holografu i wehikułu czasu, może przywołać dowolne wydarzenia z historii ludzkości. Nocami dorabia jako barman w posiadłości Condora, skrupulatnie notując wszystkie intrygi na szczytach władzy…_x000D_ _x000D_ Kilkusetstronicowa powieść, pomyślana jako pamiętniki Venatora, t...

    Promocja
    okładka Szklane pszczoły, Ebook | Ernst Jünger

    Szklane pszczoły (1957) obok Heliopolis, Eumeswil i Problemu Aladyna należą do powieści fantastycznych w dorobku Ernsta Jüngera. Jego proza science fiction porównywana jest do twórczości Stanisława Lema. Historia zdemobilizowanego kawalerzysty Richarda staje się punktem wyjścia do rozważań o relacji między naturą a techniką, miejscu człowieka w świecie zdominowanym przez maszyny i zmierzchu heroicznej epoki. Jak na prawdziwą fantastykę przystało, Szklane ps...

Ernst Jünger Ebooki

Ernst Jünger urodził się w 1895 roku. To niemiecki pisarz, eseista, autor powieści i opowiadań. Do jego najważniejszych dzieł należą „Promieniowania” oraz „Na marmurowych skałach”. Choć Jünger był niemieckim nacjonalistą, to nacjonalizm postrzegał na swój własny sposób. W trakcie I wojny światowej służył w wojsku. Wielokrotnie był ranny, a za swoje zasługi na froncie otrzymywał różnego rodzaju odznaczenia państwowe. W czasie II wojny światowej jako oficer przebywał większość czasu w Paryżu. Jünger nigdy oficjalnie nie wstąpił do NSDAP. W swojej słynnej powieści „Na marmurowych skałach” w sposób metaforyczny krytycznie wypowiadał się na temat nazizmu.

Życiorys i dorobek literacki Ernsta Jünge'a

Jünger znany jest z tego, że intensywnie eksperymentował z różnego rodzaju używkami, głównie z narkotykami. Był jednym z pierwszych autorów opisujących swoje doświadczenia związane z LSD. Junger miał dostęp do tego narkotyku, bowiem przyjaźnił się z odkrywcą LSD Albertem Hofmannem. Pod wpływem narkotyków wielokrotnie podróżował. To zainspirowało go do napisania książki „Przybliżenia. Narkotyki i upojenie”. Głównym tematem jego publikacji był filozoficzny aspekt przyjmowania narkotyków, przechodzenia człowieka w inny stan świadomości – ciała i duszy.

Jünger pochodził z rodziny niemieckiego aptekarza. Rodzina wielokrotnie się przenosiła. Jünger uczęszczał do gimnazjum w Hanowerze. W wieku 18 lat zgłosił się jako ochotnik do służby w Legii Cudzoziemskiej. Na skutek interwencji ojca chłopak wrócił jednak do kraju. Podczas drugiej szansy, w 1914 roku, udało mu się ostatecznie wstąpić do wojska. Jünger brał czynny udział w walkach I wojny światowej, w listopadzie 1915 roku został skierowany na front w Szampanii. Walczył między innymi we Francji, kilkunastokrotnie odnosił rany. Za swoje zasługi otrzymał Krzyż Żelazny I klasy oraz Order Pour le Mérite. Jünger przeżył 103 lata i był ostatnim żyjącym żołnierzem odznaczonym tym orderem. Po zakończeniu wojny opublikował swoje okopowe wspomnienia, które spotkały się z przychylnymi recenzjami prawicowej prasy. Wówczas zajął się studiowaniem – uczęszczał na zajęcia z zoologii i filozofii, ale studiów nie ukończył. Zajmował się również pisaniem i dziennikarstwem. Po objęciu władzy przez partię nazistowską otrzymał propozycję pracy w Reichstagu, ale z niej nie skorzystał.

W 1939 roku ukazała się powieść Jüngera pt. „Na marmurowych skałach”, która była pierwszą z serii książek fantastycznych w jego dorobku. To książka utrzymana w konwencji wizji sennej, której korzeni można doszukiwać się w niemieckim romantyzmie i ekspresjonizmie. Zamieszkaną przez prosty lud śródziemnomorską krainę atakują ludzie Nadleśniczego, który pała nienawiścią do ludzkiej natury i pracy, oswojonych zwierząt, a największą satysfakcję czerpie z widoku ruin miast i zniszczonych katedr. Kolejnymi powieściami utrzymanymi w duchu fantastycznym były „Heliopolis” z 1949 roku, „Szklane pszczoły” z 1957, „Eumeswil” z 1977 i „Problem Aladyna” z 1983 roku. „Szklane pszczoły” to wyraźna, konserwatywna krytyka rozwoju technologicznego. Jünger zwraca uwagę na negatywne skutki postępu oraz jego wpływ na naturę i rytm ludzkiego życia.

Główną postacią „Szklanych pszczół” jest historia zdemobilizowanego kawalerzysty Richarda, który zastanawia się nad relacją między naturą a techniką oraz miejscem człowieka w świecie, któremu grozi dominacja przez maszyny.

Po wybuchu II wojny światowej Jünger, jako oficer Wehrmachtu, trafił do Paryża, gdzie był odpowiedzialny za cenzurowanie korespondencji. To był dobry okres dla jego znajomości – w tym czasie nawiązał bowiem stały kontakt z najwybitniejszymi przedstawicielami paryskiej kultury, którzy zostali w stolicy po kapitulacji Francji w 1940 roku. Spotykał się między innymi z Jeanem Paulem-Sartrem i Pablo Picasso.

Choć po zakończeniu II wojny światowej Ernst Jünger odmówił podpisania denazyfikacyjnego kwestionariusza i ciążył na nim zakaz publikacji w brytyjskiej strefie okupacyjnej, to otrzymał wiele ważnych wyróżnień i brał udział w wielu wykładach i spotkaniach autorskich.

Jünger zmarł w 1998 roku w wieku niemal 103 lat. Za swoją twórczość i zasługi otrzymał m.in. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Order Maksymiliana za Naukę i Sztukę, Order Zasługi Badenii-Wirtembergii, Order Domowy Hohenzollernów i wiele innych.

Książki Ernsta Jüngera w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ernsta Jüngera w formie papierowej oraz ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.