Ewa Lipska Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ewa Lipska Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Ewa Lipska urodziła się w 1945 roku w Krakowie. To polska poetka, powieściopisarka i felietonistka. Jej twórczość była wykorzystywana w tekstach piosenek m.in. przez Grzegorza Turnaua, Marka Grechutę, Skaldów, Annę Szałapak i Wawele. W latach 1970–1980 pracowała w Wydawnictwie Literackim na stanowisku redaktora działu poezji. Na swoim koncie ma wiele nagród literackich oraz nominacji. W latach 1995-97 pełniła funkcję dyrektorki Instytutu Polskiego w Wiedniu, tam wstąpiła również do austriackiego PEN Clubu. Ewa Lipska była jedną z założycielek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, należała również do Polskiej Akademii Umiejętności.

Debiut literacki Ewy Lipskiej

Ewa Lipska debiutowała w 1967 roku tomem „Wiersze”. Jej publikacje, obok poezji Rafała Wojaczka, zapowiadały nadejście Nowej Fali. Lipska nie należała do żadnej grupy poetyckiej, choć wokół niej istniało kilka istotnych środowisk poetyckich. Od tamtej pory z precyzyjną regularnością wydała 36 tomów poezji. W tym czasie była nominowana do wielu prestiżowych nagród literackich oraz otrzymała kilka ważnych wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Najważniejsze dzieła

Do najważniejszych dzieł Ewy Lipskiej można zaliczyć zbiory "Wiersze" (1967), "Czwarty zbiór wierszy" (1974), "Piąty zbiór wierszy" (1978), "Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane" (1979), "Przechowalnia ciemności" (1985), "Strefa ograniczonego postoju" (1990), "Stypendyści czasu" (1994), "1999" (1999), "Sklepy zoologiczne" (2001), "Gdzie indziej" (2005).

Wśród najnowszych dzieł warto wyróżnić „Pamięć operacyjną” (2017) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” (2019).

„Boli tylko, gdy się śmieję...” – korespondencja ze Stanisławem Lemem

Sejm uchwalił ustawę, wedle której patronem 2021 roku został Stanisław Lem. Rok upamiętniający Lema pokrywa się z setną rocznicą urodzin wybitnego polskiego pisarza. Oprócz pisania powieści, artykułów i felietonów, Lem dużo czasu poświęcał na korespondencję. Pisał z wieloma artystami, naukowcami i pisarzami z całego świata. Wśród najbardziej znanych, obok Sławomira Mrożka, znajdowała się krakowska poetka Ewa Lipska. W 2018 roku ukazała się książka „Boli tylko, gdy się śmieję…”, w której zebrana została korespondencja listowna wymieniana między Lemem a Lipską. Wydanie książki było ogromnym wydarzeniem, zwłaszcza w Krakowie, mieście, z którym dwójka wybitnych pisarzy była związana przez większość życia. Podobnie, jak w przypadku korespondencji Lema z Mrożkiem, listy wyróżniają się dużą dawką poczucia humoru, sarkazmu i wyszukanej ironii.

Nagrody

W trakcie swojej kariery artystycznej Ewa Lipska była wielokrotnie nominowana i wyróżniana prestiżowymi nagrodami literackimi. W jej dorobku znajdują się m.in. Nagroda im. Andrzeja Bursy (1967), Nagroda im. Kościelskich (1973), Nagroda PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1979), Nagroda PEN-Clubu za całokształt twórczości literackiej (1993), Nagroda Miasta Krakowa (1995), Wawrzyn Literacki (2002), Nagroda miesięcznika "Odra" (2004).

W 2014 roku Ewa Lipska otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za tomik „Pogłos”. Była ośmiokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W 2004 roku za tomik „Ja”, w 2006 za „Gdzie indziej”, w 2007 za „Drzazgę”, w 2008 za „Pomarańczę Newtona”, następnie w 2011 za „Pogłos”, pięć lat później za „Czytnik linii papilarnych”. Najświeższe nominacje do Nike przyniosły jej tomy „Pamięć operacyjna” (2018) oraz „Miłość w trybie awaryjnym” (2020). Za ostatnią z wymienionych książek otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

Ewa Lipska jest jedną z najchętniej tłumaczonych i wydawanych za granicą polskich poetek współczesnych. Jej poezja doczekała się tłumaczeń na blisko 40 języków. Obcojęzyczne wydania ukazały się m.in. w Holandii, Czechach, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Katalonii, Szwecji, Francji, Izraelu, Serbii, Albanii, Bułgarii oraz na Słowacji i Węgrzech. Poetka była wielokrotnie wyróżniana także za granicą. W 2014 otrzymała włoską International Ipazia Award oraz Nagrodę "Evropski Atlas Lirike" w Bośni i Hercegowinie.

Książki papierowe i ebooki Ewy Lipskiej

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilka książek Ewy Lipskiej w formie ebooka i papierowej – „Pamięć operacyjna”, „Droga pani Schubert”, „Miłość w trybie awaryjnym” oraz „Nowy wybór wierszy”, „Boli tylko, gdy się śmieję...”. Ponadto tylko w formie papierowej znajdziecie książki „Kocia trzynastka” oraz „Pęknięte oko czasu”.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.