Publikacja przybliża postać Marii Hulewiczowej, sekretarki Stanisława Mikołajczyka. Składa się z zarysu biografii, obszernego zbioru dokumentów (s. 49-190) oraz tekst "Oczami kobiety. Życie w Polsce pod okupacją niemiecką", który Hulewiczowa opublikowała pierwotnie pod pseudonimem Maria Brzeska w wersji anglojęzycznej. Książka zawiera kilkadziesiąt fotografii.
„BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY o ruchu ludowym w Polsce” – to historia powstania, rozwoju, działalności oraz organizacji ruchu ludowego począwszy od czasów najstarszych a zakończywszy na dniu dzisiejszym. Ruch ludowy był jednym z trzech wielkich obozów politycznych – obok narodowego i socjalistycznego - które wywarły największy wpływ na losy narodu i państwa polskiego. Polski polityczny ruch ludowy zorganizowaną działalność rozpoczął jako ruch wyborczy. Za datę jego powstania h...
Katalog, który towarzyszy otwartej w MHPRL wystawie stanowi bogate źródło informacji o ruchu ludowym. Jego oryginalność powoduje iż może funkcjonować jako samoistne wydawnictwo zawierające ogromny materiał z historii najstarszego ruchu politycznego w Polsce, nieprzerwanie funkcjonującego od 110 lat.
Biografia przybliża postać Jana Piekałkiewicza, wybitnego działacza ruchu ludowego, Delegata Rządu na Kraj, bestialsko zamordowanego na Pawiaku. Praca powstała na podstawie wnikliwej analizy literatury poświęconej dziejom Polskiego Państwa Podziemnego, oraz prac czołowych działaczy Delegatury.
Pierwsza publikacja z serii „Biblioteczka Historyczna Ruchu Ludowego” omawia wkład w dzieje Polski XX wieku jednego z najwybitniejszych przywódców ruchu ludowego i męża stanu. Stanisław Mikołajczyk – premier rządu RP (1943-1944) w Londynie, wicepremier i minister rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej (1945-1947), prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w kraju i na emigracji (1945-1966), pół wieku temu należał do najgłośniejszych polityków nie tylko w Polsce ale i ...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.