Wirtualne Targi

Grzybek Dariusz Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kwestia płacy roboczej w klasycznej ekonomii politycznej, Książka | Grzybek Dariusz

    Ekonomiści często przedstawiali życie gospodarcze jako poddane deterministycznym prawom, które ustala ekonomia i których człowiek nie może naruszyć bez szkody dla siebie. W szczególności podział dochodu społecznego miałby być wynikiem działania niezmiennych praw. Książka ukazuje początki takiego sposobu myślenia i jego polityczne konsekwencje. Ekonomiści klasyczni szczerze pragnęli sformułować naukową teorię gospodarki, czynili to jednak, kierując się ideami społecznymi i prz...

    Promocja
    okładka Polityczne konsekwencje idei ekonomicznych w myśli polskiej 1869-1939, Książka | Grzybek Dariusz

    (...) w ciągu ostatnich 240 lat obserwujemy proces kształtowania wyobraźni polityków i twórców idei politycznej przez doktryny ekonomiczne. Niniejsze opracowanie przedstawia zaledwie fragment tego procesu, ukazując akademickich ekonomistów polskich w roli twórców idei politycznych, opowiadając jak teoria ekonomiczna była przekuwana na program polityczny lub ideę zmiany społecznej. (...) W wyróżnionym okresie przepływ idei był w zasadzie jednostronny. W myśli polskiej następ...

    Promocja
    okładka Handel i pokój Geneza i ewolucja liberalnego pacyfizmu, Książka | Grzybek Dariusz

    Liberalny pacyfizm był ważną ideą w dziejach nowożytnej Europy. Jego istotą było przekonanie o istnieniu pozytywnego związku pomiędzy rozwojem handlu a pokojem międzynarodowym. Poglądy większości liberalnych pacyfistów najzwięźlej wyraża hasło: handel prowadzi do pokoju. Istniał także liberalny pacyfizm w wersji słabszej, którego zwolennicy uważali, że więzi handlowe utrwalają ustanowiony wcześniej pokój. Podobne przekonanie było inspiracją do budowy wspólnot europejskich po ...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.