Bony podarunkowe na Święta

Harald Jähner Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rausz. Niemcy między wojnami, Książka | Harald Jähner

    Niemcy w 1918 roku: koniec Wielkiej Wojny, rewolucja, zwycięstwo demokracji, a przy tym triumf wyzwolonego życia. Inflacja wstrząsa tradycyjnymi wartościami. Wszystko ma być zasadniczo inne: „nowa kobieta”, „nowy mężczyzna”, „nowe życie”, „nowe myślenie”. Kobiety obcinają włosy, wychodzą wieczorami, podbijają tory wyścigowe i korty tenisowe. Nie myślą już o zamążpójściu. Unisex staje się modny i eksperymentalny. W połowie lat dwudziestych, kiedy gospodarka niezwykle przyspies...

    Promocja
    okładka Czas wilka Powojenne losy Niemców, Książka | Harald Jähner

    Pierwsze lata powojenne to dla jednych „dziki kontynent”, dla innych „wielka trwoga”, dla Niemców „wilczy czas” – czas, w którym cały naród musiał dokonać przewartościowania swych postaw i stworzyć fundamenty demokratycznego państwa. Harald Jähner ukazuje Niemców w całej ich różnorodności: pisarza Alfreda Döblina, który w swej twórczości próbował kreować nowych, nieobarczonych przeszłością obywateli, Beate Uhse – twórczynię pierwszego sex-shopu na świecie, bezimiennych handla...

Harald Jähner Książki

Harald Jähner to niemiecki dziennikarz i pisarz, autor książki „Czas wilka. Powojenne losy Niemców”. Jähner urodził się 1 stycznia 1953 roku. Studiował literaturę, historię oraz historię sztuki we Fryburgu, a następnie uzyskał doktorat w Berlinie. Harald Jähner przez wiele lat pracował jako krytyk literacki dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” oraz niezależny dziennikarz. Później był także redaktorem czasopisma „Berliner Zeitung”. Obecnie Jähner jest honorowym profesorem dziennikarstwa na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie.

Harald Jähner – „Czas wilka. Powojenne losy Niemców”

W 2019 roku książka Haralda Jähnera zatytułowana „Czas wilka. Powojenne losy Niemców” została nagrodzona podczas Targów Książki w Lipsku. W Polsce pojawiła się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Opowiada ona o pierwszych latach po II wojnie światowej nazywanych w Niemczech „wilczym czasem”, czyli okresem, w którym wszyscy musieli przewartościować swoje podejście do życia i stworzyć nowe fundamenty dla demokratycznego państwa. Jähner oddaje głos Niemcom w różnych sytuacjach życiowych. Zarówno pisarzowi Alfredowi Döblinowi, tworzącemu nowych, nieobarczonych historią obywateli, jak i Beacie Uhse, twórczyni pierwszego sex-shopu na świecie. Są tu bezimienni handlarze papierosami i stylowe gospodynie domowe. „Czas wilka” pełen jest także wszechobecnych ruin, masowych migracji, silnych emocji, grabieży i czarnego rynku, a także mierzenia się (a często wypierania) prawdy o Zagładzie. „Czas wilka. Powojenne losy Niemców” Haralda Jähnera to barwnie napisana historia pierwszej powojennej dekady. Znajdziecie ją na Woblink w formie ebookaoraz książki papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.