Harriet Beecher Stowe Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Chata wuja Toma, Ebook | Harriet Beecher Stowe, Stowe Opracowała, Elwira Korotyńska

    Powieść porusza temat czarnoskórych niewolników żyjących na południu USA. Impulsem do jej napisania było uchwalenie w 1850 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy przeciwko ukrywaniu zbiegłych, czarnoskórych niewolników (kompromis 1850 roku). Książka, ukazująca przemoc i bezwzględność, z jaką traktowano Afroamerykanów, stała się ważnym ideowym argumentem liberalnej Północy w walce o zniesienie niewolnictwa. (Za Wikipedią).

    Promocja
    okładka Chata wuja Toma, Ebook | Harriet Beecher Stowe

    Książka w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. A dual Polish-English language edition. Pełne wydanie powieści poruszającej temat czarnoskórych niewolników żyjących na południu USA. Impulsem do jej napisania było uchwalenie w 1850 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy przeciwko ukrywaniu zbiegłych, czarnoskórych niewolników (kompromis 1850 roku). Książka, ukazująca przemoc i bezwzględność, z jaką traktowano Afroamerykanów, stała się ważnym ideowym argume...

    Promocja
    okładka Chata wuja Toma, Ebook | Harriet Beecher Stowe

    “Chata wuja Toma” to słynna powieść amerykańskiej pisarki i działaczki społecznej Harriet Beecher Stowe.Powieść porusza temat czarnoskórych niewolników żyjących na południu USA. Impulsem do jej napisania było uchwalenie w 1850 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy przeciwko ukrywaniu zbiegłych, czarnoskórych niewolników. Książka, ukazująca przemoc i bezwzględność z jaką traktowano Afroamerykanów, stała się ważnym ideowym argumentem liberalnej Północy w walce o zniesi...

    Promocja
    okładka Chata wuja Toma, Ebook | Harriet Beecher Stowe

    Kiedy w Stanach Zjednoczonych uchwalono ustawę przeciwko ukrywaniu zbiegłych czarnoskórych niewolników, Harriet Elisabeth Stowe podjęła się opisania stosowanych wobec nich bezwzględności i przemocy. „Chata wuja Toma" opowiada o tych, którzy zmuszeni do niewolniczej posługi, mimo upokorzeń starają się zachować godność. Główny bohater wierzy, że dopóki ma możliwość wyboru pomiędzy dobrem a złem, pozostaje człowiekiem wolnym. Przejmująca historia o uniwersalnych wartościach: o ...

    Promocja
    okładka Uncle Tom’s Cabin, Ebook | Harriet Beecher Stowe

    Uncle Tom’s Cabin; or, Life Among the Lowly” is an anti-slavery novel by American author Harriet Beecher Stowe. Eliza, a slave who has a young child, pleads with Tom, another slave, to escape with her. Tom does not leave, but Eliza flees with her child. After getting some help to escape the slave traders who are looking for her, she then must try to cross the icy Ohio River if she wants to be free. Meanwhile, Tom is sold from one master to another, and his fortunes vary wid...

    Promocja
    okładka Chata wuja Toma. Nauka angielskiego z książką dwujęzyczną, Ebook | Marta Owczarek, Arthur Conan Doyle, Harriet Beecher Stowe

    Zestaw zawiera 3 ebooki:- „Chata wuja Toma” Harriet B. Stowe (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- „Z przygód Sherlocka Holmesa. Tłumacz grecki” Arthur Conan Doyle (wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie).- podręcznik z ćwiczeniami: „Nauka języka angielskiego z książką dwujęzyczną” Marta Owczarek.3-pak jest idealnym rozwiązaniem dla osób uwielbiających spędzać czas z książką. Może stać się także nietuzinkowym sposobem nauki języka obcego.Pakiet ebooków jest ...

    Promocja
    okładka Chata wuja Toma. Wydanie dwujęzyczne ilustrowane, Ebook | Harriet Beecher Stowe

    „Chata wuja Toma” należy do najbardziej znanych dzieł literatury amerykańskiej. W XIX wieku liczbą sprzedanych egzemplarzy ustępowała jedynie Biblii, w ciągu roku od publikacji sprzedano 300 tysięcy egzemplarzy książki w samych tylko Stanach Zjednoczonych.Powieść porusza temat czarnoskórych niewolników żyjących na południu USA. Impulsem do jej napisania było uchwalenie w 1850 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy przeciwko ukrywaniu zbiegłych, czarnoskórych niewolnik...

    Promocja
    okładka Chata wuja Toma, Ebook | Harriet Beecher Stowe

    Powieść Harriet Beecher Stowe porusza temat czarnoskórych niewolników żyjących na południu USA. Jej główny bohater, Tom, jest starym niewolnikiem. Po wielu latach ciężkiej służby u „dobrego pana” zostaje sprzedany brutalnemu Simonowi Legree. Ten robi go nadzorcą. Kiedy jednak Tom odmawia maltretowania swych współbraci, Simon ciężko go bije... „Chata wuja Toma” należy do najbardziej znanych dzieł literatury amerykańskiej. W XIX wieku liczbą sprzedanych egzemplarzy ustępowała...

Harriet Beecher Stowe Ebooki

Harriet Beecher Stowe była amerykańską działaczką społeczną - abolicjonistką oraz autorką książek historycznych i obyczajowych, której rozpoznawalność przyniosła przede wszystkim sentymentalna powieść "Chata wuja Toma". Stowe walczyła o prawa wyborcze dla kobiet.

Harriet Elizabeth Beecher w drodze do literackiego aktywizmu

Harriet Elizabeth Beecher przyszła na świat 14 czerwca 1811 roku w Litchfield, stanie Connecticut jako córka pastora Lymana Beechera oraz Roxany z domu Foote. Matka zmarła gdy dziewczynka miała zaledwie pięć lat. Harriet nie była jedyną rozpoznawalną postacią w rodzinie Beecher. Jej siostra, Catharine Beecher była znaną autorką i pedagogiem, a bracia Henry Ward Beecher, Charles Beecher oraz Edward Beecher zrobili karierę polityczną.

Harriet Beecher uczęszczała do żeńskiego seminarium w Hatford, Connecticut prowadzonego przez jej starszą siostrę. Tam otrzymała, rzadkie jak na tamte czasy dla kobiet, tradycyjne wykształcenie akademickie z naciskiem na filologię klasyczną, naukę języków obcych oraz matematyki. Również tam poznała Sarah P. Willis znaną później pod pseudonimem Fanny Fern. W 1832 roku autorka przeprowadziła się do Cincinnati gdzie podjęła pracę nauczycielki i dołączyła do Semi-Colon Club, salonu literackiego i towarzyskiego. W prasie lokalnej zamieszczała swoje opowiadania i szkice.

Lata 30te to czas rozkwitu handlu i żeglugi nad rzeką Ohio, gdzie przybywali licznie migranci z różnych części kraju, w tym zbiegli niewolnicy, łowcy nagród oraz irlandzcy imigranci pracujący przy budowie kanałów i kolei. Ci ostatni, próbując wyeliminować konkurencję z rynku pracy, zaatakowali czarnych mieszkańców miasta niszcząc ich dzielnice. Doświadczenia Afroamerykanów z tego okresu wpłynęły mocno na twórczość Harriet Beecher Stowe, tak jak i seria debat na temat niewolnictwa, które odbyły się w lutym 1934 roku w seminarium w Lane. To właśnie tam Harriet poznała swojego przyszłego męża, pastora Calvina Ellisa Stowe’a, wdowca i profesora literatury biblijnej. Ślub wzięli 6 stycznia 1836 roku, mieli siedmioro dzieci, w tym bliźniaczki.

Chata wuja Toma i inne powieści autorki

W 1950 roku Kongres uchwalił "Ustawę o zbiegłych niewolnikach", która jeszcze bardziej pogorszyła ich warunki życia. Zakazywała bowiem udzielania pomocy zbiegom i zaostrzała sankcje także w wolnych stanach. W tym samym roku Harriet przeniosła się wraz z rodziną do Brunswick w stanie Maine. Małżeństwo ostro sprzeciwiało się niewolnictwu, dając również okazjonalnie schronienie zbiegłym niewolnikom.

To właśnie w Maine powstała najsłynniejsza powieść Harriet Beecher Stowe - "Chata wuja Toma". Książka opowiada historię szlachetnego i bohaterskiego murzyńskiego niewolnika, wuja Toma, ukazując drastyczne warunki, w jakich żyli Afroamerykanie. Stowe miała do jej napisania zainspirować wizja umierającego niewolnika, jakiej doznała podczas jednego z nabożeństw.

Początkowo "Chata wuja Toma" ukazywała się w odcinkach na łamach gazety "The National Era" pod tytułem „Człowiek, który był rzeczą”, a później „Życie wśród nizin społecznych”. W formie książkowej ukazała się w 1852 roku w nakładzie 5000 egzemplarzy. Już jednak w ciągu pierwszego roku powieść rozeszła się w liczbie 300 tysięcy kopii. Przetłumaczono ją też na 25 języków.

Docierając do milionów czytelników, tak powieść, jak i sztuka teatralna w reżyserii George'a Aikena wywołała niemałe zamieszanie przyczyniając się do nasilenia idei abolicjonistycznych w Stanach Zjednoczonych, a także po części do wybuchu wojny secesyjnej. Autorka pokazała, że skutki niewolnictwa obejmowały całe społeczeństwo, a nie ograniczały się wyłącznie do właścicieli, handlarzy czy samych niewolników.

Stowe pozostała literacko aktywna aż do późnej starości. Łącznie napisała 30 książek - powieści historycznych i obyczajowych, wspomnień podróżniczych, eseji, studiów społecznych, artykułów i listów.

Zmierzch życia Harriet Beecher Stowe

Po przeprowadzce na Florydę, Stowe napisała książkę „Palmetto Leaves” (1873), która miała za zadanie promować region i przyciągać inwestorów z Północy. Kobieta była również aktywna w społeczności lokalnej, pomagając założyć kościół i szkołę w Mandarin na Florydzie. Jej zaangażowanie w sprawy społeczne obejmowało także wspieranie praw kobiet, a w latach 70. XIX wieku była jedną z redaktorek czasopisma skierowanego do kobiet, "Hearth and Home".

Po śmierci męża w 1886 roku, Harriet Beecher Stowe zaczęła podupadać na zdrowiu, a jej ostatnie lata życia zostały naznaczone problemami z pamięcią, co niektóre źródła interpretują jako początkowy etap choroby Alzheimera. Pomimo trudności zdrowotnych, była jednak nadal oddana swojej twórczości i sprawie abolicjonistycznej, a jej dziedzictwo trwa do dziś. Zmarła 1 lipca 1896 roku w Hartford w stanie Connecticut, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w amerykańskiej literaturze i historii społecznej. Została pochowana na zabytkowym cmentarzu przy Phillips Academy w Andover w stanie Massachusetts, obok swojego męża i syna, Henry'ego Ellisa.

Audiobook Chata wuja Toma oraz ebook Chata wuja Toma w księgarni internetowej Woblink

W Woblinku znajdziecie "Chatę wuja Toma" zarówno w formie ebooka, audiobooka jak i książki papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.