Zazwyczaj śmierć jest tematem, którym nie mamy ochoty się zajmować. Wolimy go unikać, żeby nie rzucał cienia na nasze życie. W książce "Po drugiej stronie lustra" Nouwen pokazuje jednak, że świadomość naszej śmiertelności może w rzeczywistości wzbogacić nasze życie. Sam fakt krótkości życia przypomina o tym, jak ważna jest każda chwila.
List pocieszenia to wzruszająca medytacja poświęcona "Wszystkim odczuwającym ból, jaki przynosi ze sobą śmierć i szukającym nowego życia", to rozważania na temat duchowego znaczenia śmierci i życia oraz tego, jak odnaleźć wiarę w czasie smutku. "Jest to długi list Nouwena do ojca napisany po śmierci matki. Można go z powodzeniem przekazać każdemu, kto pogrążony jest w żałobie.
Henri Neuwen jest autorem wielu książek z zakresu duchowości. Kolejna z nich, Droga serca, cieszy się ogromnym powodzeniem za Zachodzie. Jest to bowiem współczesna klasyka, która łączy pustelnię, milczenie i modlitwę Ojców i Matek Pustyni, żyjących w IV i V wieku na pustyni egipskiej, z naszym dzisiejszym poszukiwaniem prawdziwej duchowości. Jasny, precyzyjny, mający podstawy biblijne poradnik umiejętnie łączy wiedzę o rozwoju psychologicznym z wielką tradycją chrześcijańską....
Henri J. M. Nouwen, jeden z najbardziej lubianych pisarzy religijnych naszych czasów, we poruszający i osobisty sposób pisze o ludzkiej śmiertelności. Dzieląc się swoim doświadczeniem starzenia się, straty, żalu i lęku, subtelnie i elokwentnie ukazuje dary, jakimi mogą obdarzać się nawzajem żyjący i umierający. „(…) bardzo pocieszająca książka. (…) Nouwen ofiarowuje nam subtelną, prawie medytacyjną książkę o pogodzeniu się ze śmiercią”. Publisher Weekly „Jest to nowy sposób ...
Kiedy umiera matka lub ojciec, objawia nam się tajemnica życia. Właśnie w tych chwilach, kiedy jesteśmy najbardziej ludzcy, najmocniej dotykamy tego, co nas z sobą wiąże, odkrywamy ukryte głębie życia, Henri J.M. Nouwen W tym intymnym, do głębi poruszającym opisie śmierci swojej matki Henri Nouwen przedstawia subtelne zaproszenie dla wszystkich pogrążonych w żałobie do otwarcia się na głębszy sens wiary i nadziei. Pisząc z charakterystyczną dla siebie prostotą i szczerością, ...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.