Majówkowy Maraton Czytelniczy

Hermann Hesse Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hermann Hesse Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Hermann Hesse urodził się w 1877 roku. To niemiecki pisarz, poeta, prozaik, eseista, rysownik i malarz. Jest autorem takich powieści jak „Wilk stepowy” czy „Siddhartha”. W 1947 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu jury Akademii Szwedzkiej pisało, że Hesse otrzymał Nobla „za inspirującą twórczość, która w swoim rozwoju ku śmiałości i głębi reprezentuje zarówno klasyczne ideały humanisty, jak i wysokie wartości stylu” oraz „za szlachetnie podniosłą i różnorodną poezję, która zawsze wyróżniała się świeżością natchnienia i rzadko spotykaną czystością ducha” i „talent epicki i dramatyczny”.

Hesse pisał na temat wolności jednostki oraz poszukiwaniu własnej natury. Ponadto noblista był piewcą pacyfizmu. O pokoju na świecie pisał nie tylko w swoich książkach, ale również w esejach i wystąpieniach publicznych. W latach 60. XX wieku twórczość Hermanna Hessego zyskała ogromną popularność w środowisku hippisów. „Siddhartha” była jedną z najważniejszych powieści dla przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury.

Książki Hermanna Hesse

Hesse debiutował w 1896 roku wierszem „Madonna”, który ukazał się w „Deutsches Dichterheim”, czasopiśmie, które zajmowało się głównie publikowaniem poezji i krytyki literackiej. Na łamach gazety na przestrzeni kolejnych kilku lat ukazywały się szkice i próbki prozy przyszłego noblisty.

Jego pierwszą poważną publikację datuje się na rok 1901, kiedy anonimowo wydał zbiór poezji pt. „Pisma i wiersze pozostałe po Hermanie Lauscherze”. Poprawione wydanie miało swoją premierę w 1907 roku. Od tamtej pory Hesse skłonił się bardziej w stronę prozy. Na kolejną konkretną publikację zawierającą poezję trzeba było czekać do roku 1943, kiedy ukazała się jego „Gra szklanych paciorków” – zbiór trzynastu nowych wierszy.

Peter Camenzind

W 1904 roku ukazała się powieść „Peter Camenzind”, w której Hesse opisał motyw powracający później w wielu jego utworach. Tytułowy bohater, podobnie jak później Goldmund, Siddhartha i Harry Haller, przeżywa wewnętrzne rozterki – przechodzi fizyczne, psychiczne i duchowe transformacje. Peter, jako młody chłopak, opuszcza swój dom rodzinny. Wyrusza z małej wioski położonej w górach w celu poznania świata i odkrycia nowych miejsc. Na chłopaka mocno wpływa śmierć matki oraz trudne relacje z pijącym ojcem. Napięta atmosfera panująca w domu staje się pretekstem do rozpoczęcia studiów. Dodatkowo na bohatera wpływ mają poznani na uczelni ludzie. W trakcie nauki przeżywa pierwsze miłości, poznaje także przyjaciół. Peter Camenzind doświadcza i uczy się życia.

Demian

W 1919 roku ukazała się kolejna ważna książka w dorobku Hessego pt. „Demian”. Tym razem główny bohater jest znudzony iluzorycznością świata, który go otacza – w którym się wychował i w którym żyje. Sinclair wyrusza w fascynującą duchową podróż. Wspomaga go w tym jego najlepszy przyjaciel, tytułowy Max Demian.

Siddhartha

W 1922 roku ukazała się najgłośniejsza, obok „Wilka stepowego”, powieść Hessego pt. „Siddhartha”. To kolejna powieść Hessego, w której bohater przeżywa duchowy rozwój, z tą różnicą, że tym razem autor wprowadza czytelników w świat filozofii indyjskiej. Książka powstała pod wpływem podróży Hessego do Indii. Siddhartha jest potomkiem rodu braminów. Chłopak nie znajduje jednak uciechy i spełnienia w kultywowaniu medytacji, ascezie i kontemplacji. Bohater opuszcza rodzinny dom i zaczyna pracować jako kupiec. Po pewnym czasie dochodzi jednak do wniosku, że życie blisko natury, bez pieniędzy, za to w zgodzie i harmonii ze światem jest tym, co przynosi mu ukojenie.

Wilk Stepowy

„Wilk stepowy” to bodaj najważniejsza powieść Hermana Hessego i jedno z najważniejszych dzieł literackich pierwszej połowy XX wieku. Książka miała swoją premierę w 1927 roku. To powieść egzystencjalna, której głównym bohaterem jest Harry Haller, najprawdopodobniej alter ego pisarza. W „Wilku stepowym” wielokrotnie zmienia się narracja, pokazując postać Hallera z różnych perspektyw. Ten zabieg miał ukazać niejednorodność i rozdwojenie osobowości głównego bohatera. Rozważania na temat natury Hallera były pretekstem do dywagacji Hessego na tematy egzystencjalne. W powieści pojawia się wątek poboczny, w którym Hesse interpretuje zjawisko popularności muzyki jazzowej jako interesującego zjawiska kultury początku XX wieku. Pod wpływem inspiracji książką w 1974 roku powstał film w reżyserii Freda Hainesa z Maxem von Sydowem w roli Hallera.

Książki Hermanna Hesse w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej znajdzie kilkanaście książek Hermanna Hesse we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Wśród nich znajdują się takie tytuły jak „Siddhartha”, „Wilk stepowy”, „Demian”, „Narcyz i Złotousty” czy „Pod kołami”.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.