Hilary Mantel Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hilary Mantel Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Hilary Mantel (właśc. Hilary Mary Mantel) urodziła się w 1952 roku. To brytyjska dziennikarka, publicystka, pisarka. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Bookera. Tworzy przede wszystkim powieści historyczne. Jest autorką głośnego cyklu, którego akcja rozgrywa się w Anglii czasów Tudorów, a jego pierwszoplanowym bohaterem jest Thomas Cromwell („W komnatach Wolf Hall”, „Na szafocie”, „Lustro i światło”). Drugim ważnym dziełem Mantel jest „Kogo śmierć nie dosięgnie”, wydana nakładem wydawnictwa Sonia Draga, opowieść, której akcja umiejscowiona jest w czasach rewolucji francuskiej. Książka ukazała się w Polsce w trzech tomach.

Hilary Mantel studiowała na Uniwersytecie w Sheffield. W związku z pracą męża Geralda McEwena, który był ekologiem, para wiele razy się przeprowadzała. Przez pięć lat małżeństwo mieszkało w Botswanie, a następne cztery lata w Arabii Saudyjskiej. Autorka po latach pisała, że wyprowadzka z Arabii Saudyjskiej była najszczęśliwszym dniem jej życia. Po sukcesie literackim żony, McEwen porzucił zawód geologa i zajął się zarządzaniem jej biznesem. Mimo iż para się rozwiodła, po kilku latach pobrali się ponownie. Pobyt w egzotycznych miejscach bardzo wpłynął na twórczość Mantel.

Twórczość Hilary Mantel

Hilary Mantel debiutowała w 1985 roku powieścią „Every Day is Mother’s Day”. Książka niestety nie doczekała się polskiego przekładu. W 1988 roku ukazała się druga książka pisarki pt. „Eight Months on Ghazzah Street”. Inspiracją do jej napisania były czasy, gdy Mantel mieszkała z mężem w Arabii Saudyjskiej. Większość fabuły rozgrywa się w Dżuddzie, mieście znajdującym się w zachodniej części kraju, stanowiącym ważny punkt turystyczno-handlowy na trasie do Mekki. W latach 1987-1991 Hilary Mantel pracowała jako krytyk filmowy dla tygodnika „The Spectator”.

Kogo śmierć nie dosięgnie

W 1992 roku na rynku książki ukazała się powieść Mantel pt. „Kogo śmierć nie dosięgnie”. Pisanie książki zajęło autorce prawie dwadzieścia lat, bowiem w jednym ze swoich dzienników pisała, że rozpoczęła pracę nad powieścią już w 1974 roku. Fabuła książki rozgrywa się w czasach rewolucji francuskiej. Ujmując przemoc, dramat, historię i tragedię Rewolucji pisarka skupia się na życiorysach trzech mężczyzn, którzy jej przewodzili – Dantona, charyzmatycznego przywódcy i mówcy, Robespierre’a, zimnego racjonalisty i Desmoulinsa, tego który podburzał tłumy. Trójkę bohaterów poznajemy w latach ich dzieciństwa. Mantell prowadzi czytelników przez całe ich życie, po drodze opisując burzliwe romanse, perypetie rodzinne, działalność społeczną, aż po zmierzch Rewolucji. W Polsce książka ukazała się w trzech tomach nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

W 1994 roku premierę miała kolejna książka Mantel pt. „Zmiana klimatu”, gdzie autorka po raz wtóry sięga do epizodu ze swojego życia. W powieści została opisana para – Anna i Ralph, którzy wyjeżdżają do Afryki. On chce uciec przed dominującym ojcem, ona chce pomóc mu prowadzić misję dla tubylców. Niestety dochodzi do konfliktu – pomoc charytatywna okazuje się kolidować z interesami innych białych przebywających w okolicy. Sytuacja robi się na tyle groźna, że pewnego dnia dochodzi do porwania dzieci Anny i Ralpha.

Inne powieści Hilary Mantell to „An Experiment in Love” (1995), „The Giant, O'Brien: Fourth Estate” (1998) oraz „Beyond black” (2005).

Pisarka jest również autorką opowiadań i krótkich nowel. W 2003 roku ukazał się zbiór jej sześciu tekstów pt. „Learning to talk”. W 2014 zaś swoją premierę miała antologia dziewięciu opowiadań pt. „Zamach na Margaret Thatcher”. Książka ukazała się w polskim tłumaczeniu w 2015 roku nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Jej wydanie wiązało się z wieloma kontrowersjami – Mantel przyznała bowiem w wywiadzie, że fantazjowała na temat śmierci byłej premier Wielkiej Brytanii. Pisarka nigdy nie ukrywała niechęci do Thatcher i prowadzonej przez nią polityki. Sympatycy Thatcher wnioskowali o rozpoczęcie śledztwa przeciwko Mantel. Jak nietrudno się domyślić, zamieszanie wokół pisarki wpłynęło jedynie na zwiększenie zainteresowania jej prozą.

Trylogia Mantell z Tomaszem Cromwellem

W 2009 roku premierę miała powieść historyczna „W komnatach Wolf Hall”, która rozpoczęła trylogię z Tomaszem Cromwellem w roli głównej. Jej fabuła rozgrywa się w latach 1500-1530 w Wielkiej Brytanii, gdy królestwem rządzili Tudorowie. W pierwszym tomie serii czytelnicy poznają nastoletniego Cromwella. Anglia znajduje się na skraju upadku, bowiem w razie śmierci króla, kraj pozostałby bez następcy tronu. Wówczas mogłaby wybuchnąć wojna domowa o sukcesję. Henryk VIII żąda unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską. Niestety papież i katolicka Europa jasno sprzeciwiają się planom króla. Tak rozpoczyna się fala nieszczęśliwych zdarzeń i rodzi się wieloletnia walka pomiędzy Koroną a Kościołem. W tych burzliwych czasach na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, pełen energii i werwy młody idealista, znawca ludzkich dusz i charakterów – przyszły doradca i minister króla. Czytelnicy mają szansę towarzyszyć mu w drodze, jaką przebył aż do najwyższych stanowisk w państwie. Za tę powieść Hilary Mantel otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera oraz National Book Critics Circle Award.

W 2012 roku ukazała się kontynuacja powieści pt. „Na szafocie”. Tym razem Hilary Mantel przedstawia owianą tajemnicą historię Anny Boleyn, drugiej żony króla Henryka VIII, która skończyła na szafocie gdy okazała się niewygodna. Król bowiem zdążył się zakochać w Joannie Seymour. „Na szafocie” to powieść napisana z ogromną dbałością o szczegóły i odwzorowanie historyczne. Nie dziwi zatem fakt, że za tę powieść Hilary Mantel po raz drugi w swojej karierze otrzymała Nagrodę Bookera, stając się pierwszą kobietą, której się to udało. Ponadto za „Na szafocie” otrzymała nagrodę Costa Book of the Year.

W 2020 roku swoją premierę miała trzecia część cyklu pt. „Lustro i światła”. W powieści zostały przedstawione ostatnie cztery lata życia Thomasa Cromwella. Mantel opisała jego spektakularne sukcesy oraz nagły i bolesny upadek. Tom zamyka opowieść o burzliwych losach mężczyzny, który pojawił się praktycznie znikąd, doszedł do najwyższych urzędów w kraju i miał kolosalny wpływ na bieg historii. Za „Lustro i światła” Mantel była nominowana do Women's Prize for Fiction.

Nagrody

Hilary Mantel jest bardzo uznaną pisarką. Otrzymała szereg prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. Oprócz dwóch Nagród Bookera, ma na swoim koncie takie wyróżnienia, jak Nagroda im. Shivy Naipaula, David Cohen Prize, Cheltenham Prize, British Academy President's Medal czy Kenyon Review Award for Literary Achievement. Ponadto otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, najpierw w klasie Komandora, a następnie Damy Komandora.

Książki Hilary Mantel znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).