Hilary Mantel

Hilary Mantel (właśc. Hilary Mary Mantel) urodziła się w 1952 roku. To brytyjska dziennikarka, publicystka, pisarka. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Bookera. Tworzy przede wszystkim powieści historyczne. Jest autorką głośnego cyklu, którego akcja rozgrywa się w Anglii czasów Tudorów, a jego pierwszoplanowym bohaterem jest Thomas Cromwell („W komnatach Wolf Hall”, „Na szafocie”, „Lustro i światło”). Drugim ważnym dziełem Mantel jest „Kogo śmierć nie dosięgnie”, wydana nakładem wydawnictwa Sonia Draga, opowieść, której akcja umiejscowiona jest w czasach rewolucji francuskiej. Książka ukazała się w Polsce w trzech tomach.

Hilary Mantel studiowała na Uniwersytecie w Sheffield. W związku z pracą męża Geralda McEwena, który był ekologiem, para wiele razy się przeprowadzała. Przez pięć lat małżeństwo mieszkało w Botswanie, a następne cztery lata w Arabii Saudyjskiej. Autorka po latach pisała, że wyprowadzka z Arabii Saudyjskiej była najszczęśliwszym dniem jej życia. Po sukcesie literackim żony, McEwen porzucił zawód geologa i zajął się zarządzaniem jej biznesem. Mimo iż para się rozwiodła, po kilku latach pobrali się ponownie. Pobyt w egzotycznych miejscach bardzo wpłynął na twórczość Mantel.

Twórczość Hilary Mantel

Hilary Mantel debiutowała w 1985 roku powieścią „Every Day is Mother’s Day”. Książka niestety nie doczekała się polskiego przekładu. W 1988 roku ukazała się druga książka pisarki pt. „Eight Months on Ghazzah Street”. Inspiracją do jej napisania były czasy, gdy Mantel mieszkała z mężem w Arabii Saudyjskiej. Większość fabuły rozgrywa się w Dżuddzie, mieście znajdującym się w zachodniej części kraju, stanowiącym ważny punkt turystyczno-handlowy na trasie do Mekki. W latach 1987-1991 Hilary Mantel pracowała jako krytyk filmowy dla tygodnika „The Spectator”.

Kogo śmierć nie dosięgnie

W 1992 roku na rynku książki ukazała się powieść Mantel pt. „Kogo śmierć nie dosięgnie”. Pisanie książki zajęło autorce prawie dwadzieścia lat, bowiem w jednym ze swoich dzienników pisała, że rozpoczęła pracę nad powieścią już w 1974 roku. Fabuła książki rozgrywa się w czasach rewolucji francuskiej. Ujmując przemoc, dramat, historię i tragedię Rewolucji pisarka skupia się na życiorysach trzech mężczyzn, którzy jej przewodzili – Dantona, charyzmatycznego przywódcy i mówcy, Robespierre’a, zimnego racjonalisty i Desmoulinsa, tego który podburzał tłumy. Trójkę bohaterów poznajemy w latach ich dzieciństwa. Mantell prowadzi czytelników przez całe ich życie, po drodze opisując burzliwe romanse, perypetie rodzinne, działalność społeczną, aż po zmierzch Rewolucji. W Polsce książka ukazała się w trzech tomach nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

W 1994 roku premierę miała kolejna książka Mantel pt. „Zmiana klimatu”, gdzie autorka po raz wtóry sięga do epizodu ze swojego życia. W powieści została opisana para – Anna i Ralph, którzy wyjeżdżają do Afryki. On chce uciec przed dominującym ojcem, ona chce pomóc mu prowadzić misję dla tubylców. Niestety dochodzi do konfliktu – pomoc charytatywna okazuje się kolidować z interesami innych białych przebywających w okolicy. Sytuacja robi się na tyle groźna, że pewnego dnia dochodzi do porwania dzieci Anny i Ralpha.

Inne powieści Hilary Mantell to „An Experiment in Love” (1995), „The Giant, O'Brien: Fourth Estate” (1998) oraz „Beyond black” (2005).

Pisarka jest również autorką opowiadań i krótkich nowel. W 2003 roku ukazał się zbiór jej sześciu tekstów pt. „Learning to talk”. W 2014 zaś swoją premierę miała antologia dziewięciu opowiadań pt. „Zamach na Margaret Thatcher”. Książka ukazała się w polskim tłumaczeniu w 2015 roku nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Jej wydanie wiązało się z wieloma kontrowersjami – Mantel przyznała bowiem w wywiadzie, że fantazjowała na temat śmierci byłej premier Wielkiej Brytanii. Pisarka nigdy nie ukrywała niechęci do Thatcher i prowadzonej przez nią polityki. Sympatycy Thatcher wnioskowali o rozpoczęcie śledztwa przeciwko Mantel. Jak nietrudno się domyślić, zamieszanie wokół pisarki wpłynęło jedynie na zwiększenie zainteresowania jej prozą.

Trylogia Mantell z Tomaszem Cromwellem

W 2009 roku premierę miała powieść historyczna „W komnatach Wolf Hall”, która rozpoczęła trylogię z Tomaszem Cromwellem w roli głównej. Jej fabuła rozgrywa się w latach 1500-1530 w Wielkiej Brytanii, gdy królestwem rządzili Tudorowie. W pierwszym tomie serii czytelnicy poznają nastoletniego Cromwella. Anglia znajduje się na skraju upadku, bowiem w razie śmierci króla, kraj pozostałby bez następcy tronu. Wówczas mogłaby wybuchnąć wojna domowa o sukcesję. Henryk VIII żąda unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską. Niestety papież i katolicka Europa jasno sprzeciwiają się planom króla. Tak rozpoczyna się fala nieszczęśliwych zdarzeń i rodzi się wieloletnia walka pomiędzy Koroną a Kościołem. W tych burzliwych czasach na scenie pojawia się Tomasz Cromwell, pełen energii i werwy młody idealista, znawca ludzkich dusz i charakterów – przyszły doradca i minister króla. Czytelnicy mają szansę towarzyszyć mu w drodze, jaką przebył aż do najwyższych stanowisk w państwie. Za tę powieść Hilary Mantel otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera oraz National Book Critics Circle Award.

W 2012 roku ukazała się kontynuacja powieści pt. „Na szafocie”. Tym razem Hilary Mantel przedstawia owianą tajemnicą historię Anny Boleyn, drugiej żony króla Henryka VIII, która skończyła na szafocie gdy okazała się niewygodna. Król bowiem zdążył się zakochać w Joannie Seymour. „Na szafocie” to powieść napisana z ogromną dbałością o szczegóły i odwzorowanie historyczne. Nie dziwi zatem fakt, że za tę powieść Hilary Mantel po raz drugi w swojej karierze otrzymała Nagrodę Bookera, stając się pierwszą kobietą, której się to udało. Ponadto za „Na szafocie” otrzymała nagrodę Costa Book of the Year.

W 2020 roku swoją premierę miała trzecia część cyklu pt. „Lustro i światła”. W powieści zostały przedstawione ostatnie cztery lata życia Thomasa Cromwella. Mantel opisała jego spektakularne sukcesy oraz nagły i bolesny upadek. Tom zamyka opowieść o burzliwych losach mężczyzny, który pojawił się praktycznie znikąd, doszedł do najwyższych urzędów w kraju i miał kolosalny wpływ na bieg historii. Za „Lustro i światła” Mantel była nominowana do Women's Prize for Fiction.

Nagrody

Hilary Mantel jest bardzo uznaną pisarką. Otrzymała szereg prestiżowych nagród literackich i kulturalnych. Oprócz dwóch Nagród Bookera, ma na swoim koncie takie wyróżnienia, jak Nagroda im. Shivy Naipaula, David Cohen Prize, Cheltenham Prize, British Academy President's Medal czy Kenyon Review Award for Literary Achievement. Ponadto otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, najpierw w klasie Komandora, a następnie Damy Komandora.

Książki Hilary Mantel znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Lustro i światło, Książka | Hilary Mantel

  Zwieńczenie bestsellerowej trylogii dwukrotnej laureatki BOOKERA Dalszy ciąg historii Tomasza Cromwella na tle upadku Anny Boleyn. Triumfalne zamknięcie trylogii, którą rozpoczęły nagrodzone Bookerem: W komnatach Wolf Hall i Na szafocie. Książka śledzi ostatnie lata Thomasa Cromwella, chłopca znikąd, który wspina się na wyżyny władzy. Otrzymujemy portret drapieżnika i ofiary, zaciekłej walki między teraźniejszością a przeszłością, między wolą królewską a wizją zwykłego czło...

  okładka W komnatach Wolf Hall, Książka | Hilary Mantel

  Powieść nagrodzona najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami, m.in. Man Booker Prize oraz National Book Critics’ Circle Award. Dzieło bijące rekordy sprzedaży na całym świecie! Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają ...

  okładka Na szafocie, Książka | Hilary Mantel

  Powieść, za którą autorka otrzymała drugiego Bookera! Dalszy ciąg historii życia Tomasza Cromwella na tle upadku Anny Boleyn! Oto dowód siły, jaką może nieć dobrze napisana powieść: zamiast współczuć ofierze, rozumiemy racje tego, kto, posłał ją na szafot. To zasługiwało na dwa Bookery. „Gazeta Wyborcza” Hilary Mantel, rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w...

  okładka Na szafocie, Audiobook | Hilary Mantel

  Książka, za którą autorka, znana publicystka i dziennikarka, otrzymała Nagrodę Bookera. Hilary Mantel przedstawia nam na nowo owianą tajemnicą historię Anny Boleyn, która zakończyła się ścięciem po tym, jak ta okazała się niewygodna, kiedy król Henryk VIII zakochał się w Joannie Seymour. Audiobook przenosi nas na brytyjski dwór w XVI wieku, ale nie jest to historia, jaką możemy znaleźć w podręcznikach. Usłyszymy o postaciach z krwi i kości, które Hilary Mantel na nowo i z po...

  okładka Kogo śmierć nie sięgnie Tom 1-3 Pakiet, Książka | Hilary Mantel

  Pasjonująca powieść historyczna i dowód niezwykłej siły wyobraźni – opowiada o losach trzech młodych mężczyzn żyjących w Paryżu roku 1789, w przeddzień wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Georges-Jacques Danton: żarliwy, tryskający energią i zadłużony po uszy… Maximilien Robespierre: niepozorny, pracowity i obawiający się przemocy… Camille Desmoulins: wspaniały mówca, przystojniak pełen uroku, a zarazem człowiek zmienny i niegodny zaufania… Po tym jak zaznają oni uzależni...

  okładka Zamach na Margaret Thatcher, Książka | Hilary Mantel

  okładka Zamach na Margaret Thatcher, Książka | Hilary Mantel

  Hilary Mantel należy do najznamienitszych pisarzy brytyjskich. W opowiadaniach składających się na niniejszy tom z wielką przenikliwością opisuje bohaterów, docierając do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, aby wyciągnąć na światło dzienne czyhające tam potworności. Ukazując swoich bohaterów w jakże różnych sceneriach, od klaustrofobicznego mieszkania w mieście na zachodnim wybrzeżu Arabii Saudyjskiej, po góry i rozległe łąki na jednej z greckich wysp, Hilary Mantel ...

  okładka Kogo śmierć nie sięgnie 3, Książka | Hilary Mantel

  Rok 1792 ugruntowuje zmiany społeczne zapoczątkowane we Francji po zdobyciu Bastylii przez paryskich mieszczan 14 lipca 1789 roku. Uwięzienie króla Ludwika XVI, a następnie skazanie go na śmierć w procesie o zdradę stanu i ścięcie 21 stycznia 1793 roku rozpoczyna nowy okres rewolucji. Francja żyje w cieniu gilotyny: wyroki trybunałów rewolucyjnych posyłają na szafot pięćdziesiąt tysięcy skazanych, a dalszych trzydzieści kilka tysięcy pada ofiarą samosądów ludowych. Wielki Ter...

  okładka Kogo śmierć nie sięgnie. Tom 2, Książka | Hilary Mantel

  Dalsze losy trzech młodych mężczyzn żyjących w Paryżu roku 1789, w przeddzień wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Georges-Jacques Danton: żarliwy, tryskający energią i zadłużony po uszy; Maximilien Robespierre: niepozorny, pracowity i obawiający się przemocy; Camille Desmoulins: wspaniały mówca, przystojniak pełen uroku, a zarazem człowiek zmienny i niegodny zaufania. Po tym jak zaznają oni uzależniającej rozkoszy władzy, Rewolucja pokaże swoją ciemną stronę, a wywołany t...

  okładka Kogo śmierć nie sięgnie. Tom 2, Książka | Hilary Mantel

  Dalsze losy trzech młodych mężczyzn żyjących w Paryżu roku 1789, w przeddzień wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Georges-Jacques Danton: żarliwy, tryskający energią i zadłużony po uszy; Maximilien Robespierre: niepozorny, pracowity i obawiający się przemocy; Camille Desmoulins: wspaniały mówca, przystojniak pełen uroku, a zarazem człowiek zmienny i niegodny zaufania. Po tym jak zaznają oni uzależniającej rozkoszy władzy, Rewolucja pokaże swoją ciemną stronę, a wywołany t...

  okładka Kogo śmierć nie sięgnie. Tom 1, Książka | Hilary Mantel

  okładka Kogo śmierć nie sięgnie. Tom 1, Książka | Hilary Mantel

  Pasjonująca powieść historyczna i dowód niezwykłej siły wyobraźni – opowiada o losach trzech młodych mężczyzn żyjących w Paryżu roku 1789, w przeddzień wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Georges-Jacques Danton: żarliwy, tryskający energią i zadłużony po uszy… Maximilien Robespierre: niepozorny, pracowity i obawiający się przemocy… Camille Desmoulins: wspaniały mówca, przystojniak pełen uroku, a zarazem człowiek zmienny i niegodny zaufania… Po tym jak zaznają oni uzależni...

  okładka W komnatach Wolf Hall, Książka | Hilary Mantel

  okładka Na szafocie, Książka | Hilary Mantel

  Hilary Mantel, rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku. Henryk VIII zakochuje się w Joannie Seymour. Tomasz Cromwell, wykonując wolę władcy, stara się doprowadzić do rozwiązania małżeństwa z Anną Boleyn, co kończy się – jak wszystkim wiadomo – nie unieważnieniem, tylko ścięciem. Jedna z bardziej znanych historii w dziejach nowoczesnej Anglii, opowi...

  okładka Na szafocie, Książka | Hilary Mantel

  Powieść, za którą autorka otrzymała drugiego Bookera! Dalszy ciąg historii życia Tomasza Cromwella na tle upadku Anny Boleyn! Hilary Mantel, rekonstruując od stuleci owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, stworzyła pasjonujące dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku. Henryk VIII zakochuje się w Joannie Seymour. Tomasz Cromwell, wykonując wolę władcy, stara się doprowadzić do rozwiązania małżeństwa z Anną Boleyn, co kończy się – jak ...

  okładka W komnatach Wolf Hall, Książka | Hilary Mantel

  Powieść nagrodzona najbardziej prestiżowymi literackimi wyróżnieniami, wśród nich Man Booker Prize oraz National Book Critics’ Circle Award, ogłoszona książką roku 2009 przez niemal wszystkie liczące się tytuły prasowe w Wielkiej Brytanii i USA. Dzieło bijące rekordy sprzedaży na całym świecie! Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie uniewa...