Bony podarunkowe na Święta

Homer Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Iliada, Audiobook | Homer

    Arcydzieło sztuki poetyckiej z VIII lub VII wieku p.n.e., przypisywane Homerowi.

    Niewidomy śpiewający grajek opowiedział historie, którymi zachwyca się się od setek lat, weszły one do kanonu literatury i kultury światowej. Posłuchaj, to trzeba znać. Akcja "Iliady" dzieje się podczas wojny trojańskiej i podporządkowana została ściśle przewodniemu motywowi, którym jest gniew Achillesa.

    Promocja
    okładka Iliada, Audiobook | Homer

    Arcydzieło sztuki poetyckiej z VIII lub VII wieku p.n.e., przypisywane Homerowi. Niewidomy śpiewający grajek opowiedział historie, którymi zachwyca się się od setek lat, weszły one do kanonu literatury i kultury światowej. Posłuchaj, to trzeba znać. Akcja "Iliady" dzieje się podczas wojny trojańskiej i podporządkowana została ściśle przewodniemu motywowi, którym jest gniew Achillesa. Dziesiąty rok wojny trojańskiej. Trwa oblężenie Troi. Najwaleczniejszy wojownik, Achilles, ...

    Promocja
    okładka Odyseja, Audiobook | Homer

    Jeden z najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej znanych utworów w historii literatury teraz również jako audiobook w znakomitej interpretacji Antoniego Rota. „Odyseja” nie bez przyczyny stała się absolutną klasyką - to znakomita historia, skonstruowana wierszem. Na całość składają się 24 pieśni, w których Homer opowiedział o losach wojny trojańskiej, a szczególnie jednego z jej uczestników. Odważny Odyseusz wyrusza do Itaki, aby walczyć w imieniu ojczyzny. Historia jego...

Homer Audiobooki

Homer był greckim poetą, pieśniarzem wędrownym - aojdą, epikiem i recytatorem - rapsodem. Dziś uznawany jest za ojca poezji epickiej i najstarszego znanego z imienia europejskiego poetę, który kontynuował tradycję ustnej poezji heroicznej. Przypisuje się mu autorstwo „Iliady” i „Odysei”, a także hymnów homeryckich oraz kilku poematów heroikomicznych, takich jak: "Margites" ("Głuptak"), "Kerkopes" ("Kerkopowie"), "Epikichlides" ("Chichotki") i "Batrachomyomachia" ("Wojna mysio-żabia").

Na jego cześć powstały świątynie na wyspach Ios i Chios, a w Olimpii i Delfach wzniesiono jego posągi. W VI wieku p.n.e. Pizystrat wprowadził recytacje homeryckich poematów na Panatenajach.

Skąd pochodził Homer?

O życiu Homera wiemy bardzo niewiele. Żył w VIII wieku p.n.e. O miano jego miasta ojczystego rywalizowało aż siedem metropolii (m.in. Smyrna, Chios, Rodos, Argos, Ateny), a czasem wspominano także Pylos i Itakę. Według legend Homer miał pierwotnie nosić imię Melesigenes i być synem boga rzeki Meles oraz nimfy Kreteis, co podkreślałoby jego wyjątkowe miejsce w kulturze greckiej. Starożytne przekazy, często sprzeczne, ukazują go jako postać tajemniczą i inspirującą. Tradycja głosiła, że był niewidomy. Imię Homera, w różnych dialektach greckich, tłumaczono jako „ślepiec”, „towarzysz” lub „kompozytor".

Twórczość Homera

Homer rozpoczął dzieje europejskiej literatury, a jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój epiki oraz innych gatunków literackich. Bez jego dzieł kultura grecka, a nawet europejska, nie byłaby taka sama. Opisywał on wydarzenia sprzed kilku stuleci, takie jak wojna trojańska i tułaczka Odyseusza, które miały miejsce w XIII-XII wieku p.n.e. Był ukoronowaniem tradycji wędrownych pieśniarzy, a jego eposy – „Iliada” i „Odyseja” – dla Greków stanowiły wzorce postępowania i pełniły rolę „świętych ksiąg”. Na ich podstawie wychowywano młodzież w Helladzie, a samego Homera określano „wychowawcą Greków”.

Styl Homera wyróżnia się użyciem stałych epitetów, porównań homeryckich, patosu oraz realistycznych opisów, które powodują spowolnienie akcji (tzw. retardację), co nadaje utworom głębię i rytm.

Iliada i Odyseja

Homerowi tradycyjnie przypisywane jest autorstwo dwóch głównych eposów – „Iliady” i „Odysei” – które, mimo wspólnego twórcy, znacząco się od siebie różnią. „Iliada” koncentruje się na losach Ilionu (Troi), a jej nastrój można określić jako tragiczny. Ukazuje bowiem wojnę, śmierć i cierpienie bohaterów. Z kolei „Odyseja” opowiada o tułaczce Odyseusza, zachowując lżejszy, bardziej przygodowy ton. Z artystycznego punktu widzenia „Odyseja” uważana jest za bardziej kunsztowną i bogatszą w szczegóły. Właśnie te różnice już od III wieku p.n.e. budzą wątpliwości co do autorstwa Homera (tzw. kwestia homerycka). Spór wybuchł z pełną mocą pod koniec XVIII wieku, po publikacji książki „Prolegomena ad Homerum” niemieckiego filologa Friedricha Augusta Wolfa. Autor ten zasugerował, że eposy mogły być efektem pracy wielu pokoleń, a Homer mógł być jedynie zbiorem tradycji, a nie pojedynczym autorem.

„Iliada” to epos bohaterski składający się z 24 ksiąg, którego akcja toczy się w ostatnim roku wojny trojańskiej i obejmuje okres czterdziestu dni. Centralnym motywem utworu jest gniew Achillesa, który po konflikcie z królem Agamemnonem postanawia wycofać się z walki. Mimo niepowodzeń Greków, jego decyzja pozostaje niezmieniona, aż do momentu tragicznej śmierci przyjaciela Patroklosa, która skłania go do powrotu na pole bitwy. Kulminacyjnym momentem opowieści jest dramatyczny pojedynek Achillesa z Hektorem, księciem Troi. Ostatnie księgi skupiają się na tragicznych wydarzeniach związanych ze śmiercią Hektora, wydaniem jego ciała oraz ceremonii pogrzebowej.

Z kolei „Odyseja” opowiada o dziesięcioletniej tułaczce Odyseusza po zakończeniu wojny trojańskiej. Akcja, podobnie jak w „Iliadzie”, również rozciąga się na okres czterdziestu dni i rozpoczyna się od narady bogów, którzy decydują o losie bohatera u nimfy Kalipso. Po wielu perypetiach Odyseusz w końcu wraca do Itaki, gdzie staje do walki z zalotnikami ubiegającymi się o rękę jego żony, Penelopy. W czasie pobytu u króla Feaków, Alkinoosa, Odyseusz opowiada o swoich wcześniejszych przygodach, które miały miejsce przed jego zatrzymaniem się u Kalipso.

"Iliadę" oraz "Odyseję" w wielu różnych, także anglojęzycznych wydaniach, znajdziecie na półkach naszej księgarni. Ebook, audiobook, książka papierowa - wybierzcie najwygodniejszy dla siebie format.

Pozostałe utwory Homera

W starożytności Homerowi przypisywano autorstwo nie tylko „Iliady” i „Odysei”, ale także innych utworów, w tym zbioru 33 hymnów do greckich bogów, znanych jako hymny homeryckie. Choć już w czasach aleksandryjskich uznano, że Homer nie był ich autorem, to hymny te były niewątpliwie wzorowane na jego twórczości. Ponadto, Homer inspirował późniejszych autorów, którzy tworzyli poematy heroikomiczne, z których najbardziej znany to „Batrachomyomachia” („Wojna żabio-mysia”), nawiązująca do „Iliady”.

Przekłady dzieł Homera na język polski

Utwory tradycyjnie przypisywane Homerowi były wielokrotnie przekładane na język polski. Fragmenty „Iliady” (w tym "Monomachiję Parysowa z Menelausem") przetłumaczył Jan Kochanowski. Całość „Iliady” i „Odysei” przełożył Jacek Idzi Przybylski, a „Odyseję” przetłumaczył Lucjan Siemieński. Współczesne tłumaczenie „Iliady” opracowała Kazimiera Jeżewska.

W 1993 roku Włodzimierz Appel wydał bilingwiczną edycję „Wojny mysio-żabiej” (tzw. „Batrachomyomachia”), zawierającą tekst oryginalny i polski przekład. W 2001 roku opublikował również tłumaczenie hymnów homeryckich, a sześć lat później, w ramach serii „Biblioteka Antyczna”, wydał zbiór dziewięciu antycznych żywotów Homera oraz tłumaczenia innych dzieł, w tym „Wojny mysio-łasiczej” (tzw. „Galeomyomachia”) i „Wojny mysio-żabiej”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.