Bony podarunkowe na Święta

Honoriusz Balzak Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Stracone złudzenia. Dwaj poeci, Audiobook | Honoriusz Balzak

    Francja, lata 1821-22 (okres Restauracji Burbonów). Tytułowi poeci to dwaj młodzieńcy, mieszkający w Angoulême: Lucjan Chardon, autor powieści historycznej i sekwencji sonetowej, oraz Dawid Séchard, naukowiec. Balzak rozszerza znaczenie słowa „poeta”, określając nim ludzi o poetyckich aspiracjach, twórczo poszukujących prawdy. Dawid Séchard, kryształowo uczciwy i odpowiedzialny, ale naiwny w sprawach biznesowych, kupuje od swojego ojca drukarnię i niemal bankrutuje. Ratuje...

    Promocja
    okładka Stracone złudzenia. Wielki człowiek z prowincji w Paryżu, Audiobook | Honoriusz Balzak

    Francja, lata 1821-22 (okres Restauracji Burbonów). Nawiązany w Angoulême romans Lucjana Chardona z panią de Bargeton po przyjeździe do Paryża szybko się kończy. Pozbawiony wsparcia kochanki Lucjan boryka się z nędzą; od całkowitej depresji ratuje go znajomość z filozofem Danielem d'Arthezem i gronem jego przyjaciół, początkujących artystów i pisarzy. Lucjana kusi jednak szybki i łatwy sukces, wkracza więc w skorumpowany świat dziennikarstwa – pisze artykuły, które odnoszą ...

    Promocja
    okładka Ojciec Goriot, Audiobook | Honoriusz Balzak

    Jedna z części "Komedii ludzkiej" „Ojciec Goriot” to niewątpliwie wybitne dzieło Honoriusza Balzack’a. Życie bohaterów upływa na codziennych rozmowach, posiłkach. Rastignac studiuje i konsekwentnie zdobywa paryskie salony, Vautrin jest jego nauczycielem i życiowym przewodnikiem, a Goriot wyprzedaje dla córek: hrabiny Anastazji de Restaud i baronowej Delfiny de Nucingen ostatnie kosztowności, by umrzeć samotnie w ubogim pokoju pensjonatu. Rastignac zmienia swoją szlachetną, p...

    Promocja
    okładka Ojciec Goriot, Audiobook | Honoriusz Balzak

    Powieść Honoriusza Balzaca z roku 1834, jedna z głównych w cyklu powieściowym "Komedia ludzka". „Ojciec Goriot” to niewątpliwie wybitne dzieło Honoriusza Balzack’a. Życie bohaterów upływa na codziennych rozmowach, posiłkach. Rastignac studiuje i konsekwentnie zdobywa paryskie salony, Vautrin jest jego nauczycielem i życiowym przewodnikiem, a Goriot wyprzedaje dla córek: hrabiny Anastazji de Restaud i baronowej Delfiny de Nucingen ostatnie kosztowności, by umrzeć samotnie w ...

    Promocja
    okładka Kuzynka Bietka, Audiobook | Honoriusz Balzak

    Komedia Ludzka Audiobook z nagraniem jednej z bardziej znanych powieści Balzaka z cyklu "Komedii Ludzkiej". Przez krytyków uznawana za arcydzieło literatury francuskiej. Można też uznać ją za powieść sensacyjną. Znakomita interpretacja Henryka Drygalskiego, czyni z powieści historię pełną emocji, ponadczasową, od której nie można się oderwać. Gwałtowne przemiany społeczne post napoleońskiej Francji są tu ukazane przez pryzmat życia Lisbeth Fischer. Otrzymujemy mrożący kr...

Honoriusz Balzak Audiobooki

Honoriusz Balzak był francuskim powieściopisarzem, uważanym za jednego z najważniejszych twórców współczesnej powieści europejskiej, stawianym w tym gronie obok Lwa Tołstoja i Charlesa Dickensa. Jest autorem monumentalnego cyklu „Komedia ludzka”, w którego ramach ukazały się między innymi „Ojciec Goriot” czy „Kobieta trzydziestoletnia” (z której zresztą pochodzi określenie wiek balzakowski). Jego powieści zostały umieszczone na francuskiej liście ksiąg zakazanych w wieku XIX.

Początki kariery Honoriusza Balzaka

Honoriusz Balzak urodził się 20 maja 1799 roku w Tours jako pierwszy syn Annie-Laure z domu Sallambier oraz Bernarda Franciszka Balzaka, który w czasie rewolucji francuskiej wzbogacił się w służbie państwowej. Honoriusz miał jeszcze trójkę rodzeństwa, Laurę, Laurencję oraz Henryka. W wieku sześciu lat został umieszczony w kolegium z internatem prowadzonym przez zgromadzenie oratorianów, z którego wracał do domu tylko na wakacje. To tam Honoriusz przeczytał wszystkie dostępne mu książki, religijne, filozoficzne, historyczne i przyrodnicze. W 1813 roku oratorianie zaniepokoili się jego stanem zdrowia i odesłali go do domu. Już w kolejnym roku rodzina Balzaków przeniosła się do Paryża w związku z awansem ojca rodziny, a sam Honoriusz został umieszczony najpierw w internacie, a potem na pensji. W tym samym czasie kontynuował naukę w paryskim liceum Karola Wielkiego, nie był jednak wybitnym uczniem.

W wieku 18 lat, w dużej mierze w związku ze złym traktowaniem przez matkę, Honoriusz opuścił rodzinny tom i próbował utrzymać się z pisania utworów literackich (jeszcze pod pseudonimem). Po ukończeniu szkoły średniej w Tours pracował w kancelarii adwokackiej, a potem notarialnej, by zrealizować wolę ojca i zostać prawnikiem. Podjął studia w tym kierunku na Sorbonie (których nie ukończył), równocześnie uczęszczając na wykłady z literatury i filozofii.

Twórczość

Pierwszy sukces literacki Honoriusz Balzak osiągnął w 1829 roku, kiedy wydał pierwszą powieść pod własnym nazwiskiem, „Szuanie”. Rozgłos przyniosła mu wydana w tym samym roku „Fizjologia małżeństwa”, w pewnym stopniu także dlatego, że uznano ją za nieprzyzwoitą. „Fizjologia…” była pierwszym tomem cyklu, który stał się z czasem monumentalnym dziełem Balzaka, „Komedią ludzką”. Seria uzyskała ten tytuły w 1842 roku, a składa się na nią ponad 130 pozycji (z czego ukończonych zostało 85, reszta pozostała w formie notatek lub fragmentów). Kluczem do całości jest „Ojciec Goriot”, w którym pojawiają się postaci będące bohaterami także kolejnych utworów. „Komedia ludzka” to obraz społeczeństwa francuskiego od czasów Rewolucji aż po rządy Ludwika Filipa. Oprócz niej Honoriusz Balzak napisał także nowele o tematyce średniowiecznej, pięć dramatów, a także teksty dziennikarskie i krytycznoliterackie. W Polsce od 1909 roku 34 utwory Balzaka przetłumaczył Tadeusz Boy-Żeleński.

Książki Honoriusza Balzaka w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wiele dzieł autorstwa Honoriusza Balzaka, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oraz francuskim oryginale. Są tutaj „Ojciec Goriot”, „Kobieta trzydziestoletnia”, „Jaszczur”, „Stracone złudzenia”, „Lekarz wiejski”, „Cierpienia wynalazcy”, „Zlecenie”, „Prawa niewinność”, „Fałszywa kochanka”, a także wiele innych. Czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.