Ignacy Karpowicz Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Sońka, Ebook | Ignacy Karpowicz

    W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana. Powiernikiem Sońki zostaje Igor — wzięty reżyser teatralny — który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca hist...

    Promocja
    okładka Cicho, cichutko, Ebook | Ignacy Karpowicz

    Saga po Karpowiczowemu przewrotna Pewnej wigilijnej nocy Michał (Miś) wymyka się śmierci. Ma dwa lata, gdy giną jego rodzice i siostrzyczka. Dorasta pod opieką ciotki, w ciszy. Ucieczki szuka w wirze swobodnego, wielkomiejskiego życia, w którym często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel, Pisarczyk. Annie wymyka się miłość. Jej rodzice są przesiedleńcami znad Dniepru. Przeżyli strategiczne zatopienie własnej wsi w czasie wojny. „Topieni”, jak mówią we wsi polscy sąsiedz...

    Promocja
    okładka Balladyny i romanse, Ebook | Ignacy Karpowicz

    Laureat Paszportu Polityki 2010 Sprawy na Ziemi nie idą najlepiej. Starych, potężnych bogów wyparli trywialni, ale i bezwzględni bożkowie popkultury. Świat globalnej wioski nie daje poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Osamotnieni ludzie już dawno stracili nadzieję na odmianę losu, żyją z dnia na dzień, apatyczni i znudzeni… na domiar złego zaczyna brakować kawy. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają też żelazka. Pewnego dnia bogowie postanawiają działać. Dużą grupą...

Ignacy Karpowicz Ebooki

Ignacy Karpowiczpolski pisarz, tłumacz, prozaik, laureat Paszportu „Polityki” za książkę „Balladyny i romanse” – urodził się w 1976 roku. Jest autorem ośmiu książek („Niehalo”, „Cud”, „Nowy kwiat cesarza: (i pszczoły)”, „Gesty”, „Balladyny i romanse”, „Ości”, „Sońka”, „Miłość”, „Cicho, cichutko”). Choć pierwsze lata życia spędził we wsi Słuczanka, to naukę w szkole rozpoczął po przeprowadzce z rodzicami do Białegostoku. Tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Studia podjął już w stolicy. Na Uniwersytecie Warszawskim uczęszczał na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. Zajmował się tam głównie iberystyką i afrykanistyką. Karpowicz tłumaczy literaturę z języka angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego.

Ignacy Karpowicz - powieściopisarz

Ignacy Karpowicz jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej komentowanych polskich pisarzy XXI wieku. Od wydania jego pierwszej książki, premiera każdej następnej wiąże się z dużymi oczekiwaniami i towarzyszy jej dyskusja medialna. Karpowicz debiutował w 2006 roku. Wówczas Wydawnictwo Czarne wydało jego pierwszą książkę pt. „Niehalo”, która przyniosła mu pierwszą nominację do Paszportów „Polityki”. Głównym bohaterem książki jest Maciek, student polonistyki, który pisze pracę magisterską i pracuje dla lokalnej gazety. W wyniku zakrzywienia rzeczywistości, nudne życie chłopaka nabiera kolorów. Po podszytym alkoholem spotkaniu z koleżanką z liceum, Maciek spotyka księdza Popiełuszkę, Józefa Piłsudskiego i Ludwika Zamenhofa, a to jedynie wierzchołek góry lodowej atrakcji. Rok później na rynku książki ukazała się kolejna pozycja autorstwa Karpowicza pt. „Cud”. W swojej drugiej powieści pisarz zaczyna przyzwyczajać czytelników do szalonych, niebanalnych pomysłów. Bohaterka powieści – 31-letnia Anna, z zawodu neurolog, prowadzi zupełnie zwyczajne życie. Wszystko zmienia się gdy pewnego czerwcowego dnia wprowadza się do Mikołaja. Zaczyna korzystać z jego rzeczy, ubiera jego ubrania, podkrada mu koszule i perfumy. Na dodatek zyskuje sympatię jego babci. Problematyczne jest jednak to, że Mikołaj nie żyje. Jak to u Karpowicza, nie mogło być tak prosto. Mikołaj teoretycznie zmarł, nie oddycha, ale też nie stygnie.

Nowy kwiat cesarza: (i pszczoły)

W 2007 roku swoją premierę miała powieść pt. „Nowy kwiat cesarza: (i pszczoły)” (Państwowy Instytut Wydawniczy). To jednak wydane w 2008 roku „Gesty”, przyniosły Karpowiczowi pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike. Główny bohater, Grześ, reżyser teatralny, prowadzi monolog po tym, jak wrócił do rodzinnego domu. Na miejscu pomaga matce pochować psa Cezarego, który był jedynym towarzyszem kobiety. Wyprawa w rodzinne strony wydłuża się i nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Balladyny i romanse - najgłośniejsza powieść Karpowicza

W 2010 roku ukazała się jedna z najgłośniejszych powieści Karpowicza pt. „Balladyny i romanse”, która przyniosła autorowi Paszport „Polityki” w kategorii literatura. Ignacy Karpowicz idzie w niej na całość – zabawą jest tutaj wszystko: tytuł, fabuła, losy bohaterów. Krótko mówiąc – na Ziemi nie dzieje się najlepiej. W świecie globalnej wioski, starych, potężnych i groźnych bogów wyparli miałcy bożkowie popkultury. Ludzie czują się osamotnieni, brakuje im nadziei na zmianę losu, żyją chwilą, a społeczeństwo zżera apatia i nuda. Pewnego dnia Nike, Afrodyta, Jezus, Ozyrys i inni bogowie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Wstępują na ziemię by pomóc ludzkości. Tylko czemu na miejsce „zniebowstąpienia” wybrali akurat Polskę?

Ości

„Ości” (2013) to opowieść o zawiłej naturze relacji międzyludzkich, wypełnionych niedopowiedzeniami, gierkami i często mylnymi sądami. Bohaterowie książki wzajemnie się o coś oskarżają, zakochują się, przeżywają załamania, zdrady i kryzysy. Karpowicz przedstawia historię małżeństwa, gejowskiej pary, pozbawionego włosów mężczyzny oraz kobiety o niejednoznacznej tożsamości. Pozornie nic ich nie łączy, ale tworzący przewrotne fabuły Karpowicz po raz kolejny zaskakuje czytelników. Za tę powieść autor po raz kolejny znalazł się w finalne Nagrody Literackiej Nike.

Sońka

„Sońka” (2014) to jedna z najciekawszych i najpoważniejszych powieści Karpowicza. Pewnego dnia reżyser teatralny Igor niespodziewanie znajduje się poza zasięgiem sieci komórkowych. Przy drodze, pośrodku niczego, przypadkowo spotyka Sońkę, która zaczyna opowiadać mu swoje przeżycia z czasów wojny. W czasie okupacji przeżyła tyle, że resztę życia spędziła praktycznie wegetując, mając w głowie jedynie wspomnienia. Igor na bieżąco przerabia opowieść Sońki na tekst sztuki teatralnej, tworząc własną wersję wydarzeń. W trakcie spotkania do wiejskiej chaty wchodzi Ignacy, mężczyzna o którym Igor bardzo chciał zapomnieć. „Sońka” to bardzo kameralna, perfekcyjnie skonstruowana i znakomicie napisana powieść, w której ze współczesnością zderzają się dramaty, romanse i obyczaje czasu wojny. Trzy lata później ukazała się powieść „Miłość”. To wielowątkowa książka, w której autor łączy epizody, których fabuła rozgrywa się z powojennej przeszłości i dystopijnej wizji przyszłości. To także próba zmierzenia się Karpowicza z futurologią i science-fiction. Wyraźnie wybrzmiewa tu temat prześladowania homoseksualistów. Wydaniu książki towarzyszył skandal obyczajowy, którego bohaterami byli autor, jego partner i Kinga Dunin, była partnerka Karpowicza.

Cicho, ciuchutko - najnowsza powieść Ignacego Karpowicza

Najnowszą powieścią Ignacego Karpowicza jest „Cicho, cichutko” (kwiecień 2021). Tym razem autor „Balladyn i romansów” serwuje czytelnikom przewrotną sagą rodzinną. Dwuletni Michał stracił rodziców i siostrę. Wychowuje się pod okiem swojej ciotki w całkowitej ciszy. Wrażeń szuka w atmosferze swobodnego życia w dużym mieście. W trakcie imprezowego szaleństwa często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel – Pisarczyk. Następnie na scenę wkracza Anna, której miłość wymyka się z rąk. Jej rodzina została zmuszona do przesiedlenia się znad Dniepru. Rodzice Anny byli świadkami strategicznego zatopienia własnej wsi, gdzie znajdował się ich dom. Przez nowych sąsiadów określani są mianem „topionych” – ludzi, z którymi nie powinno się wchodzić w bliższe stosunki. Anna decyduje się uciec ze swoją największą miłością, Piotrem. Tu wraca na scenę postać Pisarczyka. Mężczyzna na podstawie wspomnień, opowieści i tropów stara się zrekonstruować losy Michała i Anny. Szuka również elementów łączących ich życia oraz spoiwa, dzięki któremu się poznali. Być może na jaw wyjdzie to, co do tej pory pozostawało ciche, cichutkie…

Opowiadania i krótkie formy

Karpowicz oprócz powieści pisze również opowiadania i inne krótkie formy. Jego teksty weszły w skład kilku antologii. Jedną z nich był zbiór „NieObcy”, który powstał w ramach wyjątkowego projektu literackiego. Stworzyli go znani polscy pisarze, a dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. Głównym celem była pomoc cywilnym ofiarom kryzysu humanitarnego w Syrii. Obok Karpowicza swoje teksty ofiarowali m.in. Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Paweł Huelle, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek i Małgorzata Szejnert.

Drugim zbiorem opowiadań, mającym charakter charytatywny, był projekt „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został tym razem przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Karpowicza, swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Ignacego Karpowicza w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej znajdziecie książki Ignacego Karpowicza w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej. Dostępne są książki „Niehalo”, „Balladyny i romanse”, „Miłość”, „Cud”, „Cicho, cichutko”. „Gesty” oraz „Sońka”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.