Majówkowy Maraton Czytelniczy

J. M. Coetzee Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Polak, Ebook | J. M. Coetzee

    Mistrz J.M. Coetzee o miłości i namiętnościSpotykają się w Barcelonie – polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie.Kameralna, subtelna op...

    Promocja
    okładka Żywoty zwierząt, Ebook | J. M. Coetzee

    Czy życie zwierzęcia jest mniej ważne niż życie człowieka?Okrucieństwo człowieka wobec zwierząt sprawia, że pisarka Elizabeth Costello nie jest już w stanie spokojnie patrzeć bliźnim w oczy.Wykorzystuje okazję, gościnny wykład na uniwersytecie Apppleton, by – w obecności swojej rodziny – przeanalizować „zbrodnię o szokujących rozmiarach”, którą nie tylko jej bliscy i uniwersyteccy koledzy popełniają rutynowo i z samozadowoleniem: krzywdzenie zwierząt. Niezwykły wywód skłania ...

J. M. Coetzee Ebooki

John Maxwell Coetzee urodził się w 1940 roku w Kapsztadzie. To południowoafrykański i australijski pisarz, tłumacz, publicysta i krytyk. Coetzee jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymał w 2003 roku. Jest autorem przeszło dwudziestu powieści, zbiorów opowiadań i książek eseistycznych. W swoich powieściach Coetzee pisze o przemianach społeczno-gospodarczych i politycznych. Jego bohaterami często są samotnicy, a jego powieści inspirowane są egzystencjalizmem i prozą poetycką. Warto dodać, że oprócz Nagrody Nobla otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera. Był pierwszym pisarzem w historii wyróżnionym Bookerem dwukrotnie – w 1983 roku dostał tę nagrodę za „Życie i czasy Michaela K.”, a w 1999 roku za „Hańbę”. Miał szansę otrzymać Bookera po raz trzeci – w 2009 roku nominowany był za „Summertime”, ale ostatecznie zwyciężyła Hilary Mantell za „W komnatach Wolf Hall”.

Życiorys Johna Maxwella Coetzee

Coetzee urodził się w Republice Południowej Afryki. Jest synem Afrykanera i w linii prostej potomkiem holenderskich osadników z XVII w. Pisarz posiada również polskie korzenie. Jego rodzina ze strony matki pochodziła ze wsi Czarnylas. Coetzee ukończył szkołę średnią w Kapsztadzie, tam też studiował anglistykę oraz matematykę. Kolejno w 1960 roku i 1961 roku otrzymywał tytuł licencjata z angielskiego i matematyki. Na początku lat 60. przyszły pisarz przeprowadził się do Londynu. Zaliczył tam epizod pracy na stanowisku programisty u giganta technologicznego IBM. W 1963 roku ukończył studia z tytułem magistra. Kolejnym przystankiem w jego życiowej karierze były Stany Zjednoczone. Na Uniwersytecie Teksańskim w Austin obronił doktorat z lingwistyki. Później wykładał angielski i literaturę na kilku amerykańskich uniwersytetach. W Stanach Zjednoczonych ubiegał się o status rezydenta, jednak uniemożliwiło mu to zaangażowanie się w protesty przeciwko wojnie w Wietnamie. Wówczas postanowił wrócić do ojczyzny i rozpoczął wykładanie literatury jako profesor na Uniwersytecie Kapsztadzkim. Po przejściu na emeryturę akademicką Coetzee przeniósł się do Australii. W 2006 roku otrzymał obywatelstwo australijskie.

Debiutancka powieść Coetzee

Coetzee debiutował w 1974 roku powieścią „Ciemny kraj”. Następnie, niemal z matematyczną precyzją, publikował książki co 2-3 lata. Regularność utrzymał do dziś. W 1983 roku ukazała się powieść „Życie i czasy Michaela K.”, jedna z najważniejszych książek w jego karierze, za którą otrzymał pierwszą w swojej karierzę Nagrodę Bookera. To książka o pragnieniu wolności. Główny bohater książki jest ogrodnikiem pochodzącym z Kapsztadu. Pewnego dnia mężczyzna postanawia zabrać matkę w podróż na farmę, którą kobieta pamięta ze swoich dziecięcych lat. W trakcie wyprawy marka umiera. Michael decyduje się jednak dojechać do celu, by złożyć prochy matki w miejscu, z którego pochodzi. Wkrótce farma staje się azylem głównego bohatera, w którym mężczyzna znajduje schronienie przed otaczającym go światem. W 1994 roku ukazał się swego rodzaju eksperyment literacki J.M. Coetzee pt. „Mistrz z Petersburga”. To wariacja na temat jednego z okresów życia rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego.

W 1999 roku swoją premierę miała kolejna głośna książka J.M. Coetzee pt. „Hańba”. Bohaterem jest tutaj David Lurie, przeszło pięćdziesięcioletni wykładowca literatury romantycznej Uniwersytetu Kapsztadzkiego. Pod wpływem zmęczenia, frustracji i kryzysu związanego ze starzeniem się David wdaje się w romans z jedną ze swoich uczennic. Przez to zostaje wydalony z uczelni. Następnie mężczyzna postanawia wyjechać na wieś do swojej córki – lesbijki Lucy. Na miejscu niestety nie odnajduje wymarzonego odpoczynku. Farma zostaje zaatakowana, Lucy zgwałcona, a on dotkliwie pobity. To doświadczenie diametralnie zmienia mężczyznę i jego postrzeganie świata. „Hańba” przyniosła Johnowi Maxwellowi Coetzee drugą Nagrodę Bookera. Dzięki temu przyszły noblista stał się pierwszym pisarzem na świecie dwukrotnie wyróżnionym tą prestiżową nagrodą.

Do tej pory, oprócz J.M. Coetzee, dwukrotnie Bookera zdobyli tylko Hilary Mantel, Peter Carey, Margaret Atwood i James Gordon Farrell. W 2003 roku John Maxwell Coetzee otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka przyznała mu wyróżnienie za analityczną błyskotliwość i wymowne dialogi.

Cykl Dzieciństwo Jezusa

W latach 2013-2019 ukazały się trzy części cyklu „Dzieciństwo Jezusa” – „Dzieciństwo Jezusa”, „Lata szkolne Jezusa” i „Śmierć Jezusa”. To pełne analogii i odniesień powieści o współczesnej świętej rodzinie. Do obozu w Belsatarze w Nevilli przypływa starszy mężczyzna Simon wraz ze swoim synem Davidem. Po drodze chłopak gubi notatkę z imionami swoich rodziców, dlatego Simon decyduje się zostać jego opiekunem do momentu, gdy nie odnajdzie się jego matka lub rodzina zastępcza. Ich poszukiwania niejednemu czytelnikowi nasuną skojarzenia z prozą Franza Kafki, bowiem bohaterowie doświadczają brutalności i absurdu życia codziennego na własnej skórze. W kolejnych częściach opowieści poznajemy dalsze losy Davida, który dorasta, rozwija się, po drodze trafia do sierocińca, gdzie uczniowie obwołują go Bogiem. Coetzee nie spoczął na laurach i nawet 10-15 lat po otrzymaniu Nagrody Nobla udowadnia, że jest w dobrej formie i potrafi zaskakiwać czytelników.

Warto zwrócić uwagę również na wydane w 2020 roku „Późne eseje 2006–2017”. To zbiór dwudziestu trzech esejów, w których Coetzee pisze m.in. o twórczości Goethego, Hölderlina czy Flauberta. Noblista na warsztat bierze również bardziej współczesnych pisarzy, takich jak Samuel Beckett, Philip Roth, Némirovsky, Herbert oraz pisarzy australijskich – Les Murray i Patrick White. Książka ukazała się w pięknym wydaniu nakładem Wydawnictwa Karakter. Za tłumaczenie książki odpowiedzialny jest Dariusz Żukowski.

J.M. Coetzee czterokrotnie odwiedził Polskę. Dwukrotnie wizyty wiązały się otrzymaniem przez noblistę tytułów honoris causa. W 2012 roku doktorat honoris causa przyznał mu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a sześć lat później ten sam tytuł otrzymał od Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie jednej z wizyt w Polsce Coetzee odwiedził wieś Czarnylas, z której pochodził jego pradziadek.

W księgarni internetowej Woblink dostępne jest sześć książek Johna Maxwella Coetzee – „Hańba”, „Czekając na barbarzyńców”, „Późne eseje 2006-2017”, „Dzieciństwo Jezusa”, „Lata szkolne Jezusa” i „Śmierć Jezusa”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.