J.R.R. Tolkien Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Silmarillion, Audiobook | J.R.R. Tolkien

    Do audiobooka dołączony jest plik PDF z tablicami genealogicznymi i innymi materiałami nieprzeczytanymi w nagraniu. JEDNA Z NAJSŁYNNIEJSZYCH KSIĄŻEK FANTASTYCZNYCH W HISTORII, OPISUJĄCA MITY I LEGENDY TOLKIENOWSKIEGO ŚRÓDZIEMIA Niezbędna pozycja w biblioteczce każdego fana Tolkiena – zbiór opowieści o Pierwszej Erze Świata, czyli Dawnych Dniach, poprzedzających epokę, w której rozgrywa się akcja „Władcy Pierścieni”. Opowiedziane w książce historie sięgają zamierzchłych cz...

    Promocja
    okładka Upadek Númenoru, Audiobook | J.R.R. Tolkien

    OPOWIEDZIANA PO RAZ PIERWSZY PASJONUJĄCA HISTORIA WZLOTU I UPADKU WYSPIARSKIEGO KRÓLESTWA NÚMENOR J.R.R. Tolkien powiedział kiedyś o Drugiej Erze Śródziemia, że "to mroczne czasy, i nie opisuję (ani nie potrzebuję opisywać) zbyt wielu epizodów z jej historii". I przez wiele lat czytelnicy musieli się zadowolić jedynie intrygującymi wzmiankami o niej na stronach Władcy Pierścieni i dodatków, wspominających o wykuciu Pierścieni Władzy, wzniesieniu Barad-dûru i rosnący...

    Promocja
    okładka Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila, Audiobook | J.R.R. Tolkien

    Wyjątkowo edycja w jednym tomie dwóch magicznych opowieści Tolkiena oraz baśniowego cyklu wierszy, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni – Toma Bombadila Zawarte w książce opowieści stanowią dowód niezwykłego poczucia humoru Tolkiena, który musiał "odreagować" wieloletnią pracę nad epopeją Władca Pierścieni. Pisarz w żartobliwy sposób wykorzystuje tu motywy heroiczne i rycerskie, robiąc sobie wakacje od "spraw wyższych, głębszych ...

J.R.R. Tolkien Audiobooki

J.R.R. TolkienJohn Ronald Reuel Tolkien – urodził się w 1892 roku. To brytyjski pisarz, poeta, prozaik, publicysta, filolog, wykładowca akademicki, popularyzator powieści fantasy. Tolkien jest autorem serii fantasy, która rozgrywa się w fikcyjnym świecie o nazwie Śródziemie. Toczy się w nim fabuła takich powieści jak „Hobbit”, „Silmarillion”, trylogia „Władcy Pierścieni” („Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże”, „Powrót króla”). Książki Tolkiena sprzedały się na całym świecie w liczbie kilkuset milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najpopularniejszych pisarzy w historii.

Tolkien opublikował przeszło sto dłuższych i krótszych tekstów na temat filologii i literatury dawnej. Był także konsultantem w trakcie powstawania najważniejszego na świecie słownika języka angielskiego – Oxford English Dictionary. Tolkien był poliglotą – posługiwał się blisko trzydziestoma językami. Znał kilka języków starodawnych – m.in. łacinę, staroislandzki, anglosaski oraz staroirlandzki. Dzięki dobrej znajomości konstrukcji językowych pisarz lubił wymyślać zabawy i gry słowne. Ponadto tworzył własne języki, czego przykład można zobaczyć we „Władcy Pierścieni”.

Na dorobek artystyczny Tolkiena duży wpływ miała służba w wojsku i walka w czasie I wojny światowej. Choć w armii początkowo pracował w łączności i przy tłumaczeniach, to w 1916 roku doświadczył okrucieństwa wojny na własnej skórze. Tolkien brał czynny udział w bitwie pod Sommą. 8 listopada musiał opuścić front w wyniku objawów gorączki okopowej.

Hobbit - jedna z najważniejszych powieści J.R.R. Tolkiena

W 1937 roku ukazała się jedna z najważniejszych powieści J.R.R. Tolkiena. Książką „Hobbit, czyli tam i z powrotem” brytyjski pisarz zaprezentował czytelnikom świat, który wkrótce stanie się jednym z najpopularniejszych fikcyjnych uniwersów w historii literatury. Akcja powieści rozgrywa się w Śródziemiu, świecie fantasy wykreowanym przez Tolkiena. Tworząc Śródziemie, Tolkien silnie inspirował się mitami, religiami nordyckimi, baśniami i legendami.

Do hobbita Bilba Bagginsa przybywa czarodziej Gandalf. Towarzyszy mu grupa krasnoludów dowodzona przez Thorina. Krasnoludy planują wyprawę w celu odzyskania straconych skarbów, które zostały ukryte we wnętrzu Samotnej Góry. Gandalf uważa, że Biblio będzie znakomitym towarzyszem podróży, a dzięki jego zdolnościom włamywacza łatwo będzie odzyskać kosztowności. Po drodze grupa trafia do elfickiej wioski Rivendell, przeżywa porwanie przez gobliny, spotyka Beorna, który potrafi zmieniać się w niedźwiedzia oraz natrafia na tajemniczego Golluma. Największym wyzwaniem okazuje się jednak przechytrzenie wielkiego smoka Smauga, który pilnuje skarbów w Samotnej Górze. Dochodzi również do bitwy Pięciu Armii, w której zjednoczone siły krasnoludów, elfów i ludzi walczą z goblinami i wargami.

W wielu krajach świata „Hobbit” znajduje się na liście lektur szkolnych szkoły podstawowej.

Władca Pierścieni

W 1954 roku ukazał się pierwszy tom kultowej trylogii „Władca Pierścieni” pt. „Drużyna pierścienia”. Choć „Władca Pierścieni” składa się z sześciu ksiąg i został wydany w trzech tomach, to stanowi zamkniętą historię. Tolkien planował wydać powieść w formie jednej książki. Niestety w związku ze zbyt dużą objętością wydawcy przekonali pisarza do podzielenia opowieści na trzy tomy. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na wydanie „Władcy Pierścieni” w formie trylogii, była cena papieru, która w czasie wojny drastycznie wzrosła. Wydawanie książek w odstępach czasowych pozwoliło lepiej zaplanować publikację. Warto też zwrócić uwagę, że cena nieporęcznego, opasłego tomu „Władcy Pierścieni” na pewno byłaby zaporowa dla wielu czytelników, zwłaszcza w dobie powojennego kryzysu. Druga część – „Dwie wieże” – również ukazała się w 1954 roku. W 1955 roku ukazała się trzecia część serii pt. „Powrót króla”.

Fabuła „Władcy Pierścieni” rozgrywa się 60 lat po wydarzeniach opisanych w „Hobbicie”. Gandalf orientuje się, że pierścień, który jest w posiadaniu Bilbo Bagginsa to Jedyny Pierścień. Pierścień został stworzony przez władcę ciemności Saurona i pozwala kontrolować pozostałe Pierścienie Władzy. Jeśli pierścień Bilba trafi znów w ręce Saurona, cały znany świat czeka zagłada. Jedynym rozwiązaniem, by uniknąć tragicznego losu, jest zniszczenie pierścienia w ogniu Ordodruiny, gdzie został wykuty. Misji zniszczenia przedmiotu podejmuje się Frodo Baggins, krewny Bilba. Żeby misja doszła do skutku, potrzebne jest hobbitowi wsparcie. W tym celu Gandalf pomaga mu zebrać tytułową drużynę pierścienia. W jej skład wchodzą czarodziej Gandalf, krasnolud Gimli, namiestnik Gondoru Boromir, elf Legolas, dziedzic Isildura Aragorn oraz hobbici Samwise, Merry i Pippin. Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ Jedyny Pierścień źle oddziałuje na swoich posiadaczy. Za wszelką cenę chce go odzyskać także jego poprzedni właściciel, Gollum. W tym samym czasie Sauron zbiera potężną armię orków, którzy mają pomóc mu podbić wszystkie królestwa Śródziemia.

Na podstawie „Władcy pierścieni” powstały trzy wysokobudżetowe ekranizacje w reżyserii Petera Jacksona. Łącznie filmy „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla” otrzymały siedemnaście Oscarów. Ostatnia część trylogii zwyciężyła w jedenastu kategoriach – we wszystkich, w których była nominowana.

„Silmarillion”, „Dzieci Húrina” i inne dzieła wydane po śmierci Tolkiena

John Ronald Reuel Tolkien zmarł w 1973 roku. Za życia udało mu się wydać kilkadziesiąt wierszy i powieści, w tym książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, trylogię „Władcy Pierścieni”, „Rudy Dżil i jego pies” czy „Kowal z Podlesia Większego”.

Po śmierci Tolkiena jego spuścizną zajął się syn – Christopher Tolkien. Autor „Władcy Pierścieni” pozostawił po sobie tysiące notatek, opracowań, niedokończonych opowiadań i powieści. Christopher redagował, kompletował i czuwał nad rzetelnym wydaniem książek napisanych przez ojca. Pośmiertnie ukazały się takie dzieła jak „Silmarillion”, „Dzieci Húrina” czy „Legenda o Sigurdzie i Gudrun”.

Niewątpliwie najważniejszym dziełem wydanym po śmierci Tolkiena jest „Silmarillion”. To zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli Pierwszej Erze Świata. Dzięki tej książce czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak powstało Śródziemie, skąd wzięły się Pierścienie Władzy, jak powstały Silmarile, cudowne klejnoty wykute przez Fëanora.

Christopher był odpowiedzialny również za redakcję i porządkowanie korespondencji ojca. Wśród opublikowanych listów ważną część stanowią te wymieniane z C.S. Lewisem, autorem „Opowieści z Narnii”.

Tolkien poznał Lewisa na studiach. Przyszli pisarze szybko stali się bliskimi przyjaciółmi. Ta znajomość miała ogromny wpływ na ich życie osobiste i twórczość. Tolkien mocno wpłynął na rozwój duchowy Lewisa. Z zachowanych do dziś listów można dowiedzieć się, że obaj pisarze konsultowali się ze sobą w sprawach konstrukcji i rozwiązań fabularnych poszczególnych epizodów swoich powieści. O tej niezwykłej relacji książkę pt. „Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni” napisał Colin Duriez.

Książki J.R.R. Tolkiena na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki J.R.R. Tolkiena we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród nich również wyjątkowego ebooka, w którego skład wchodzą wszystkie trzy tomy „Władcy Pierścieni”: „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.