Jack Kerouac Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka A hipopotamy żywcem się ugotowały, Książka | Burroughs WilliamS., Jack Kerouac

    Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy się o tym dowiadują, są… William Burroughs i Jack Kerouac. "A hipopotamy żywcem się ugotowały" to opowieść o wydarzeniach poprzedzających tę zbrodnię, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation. Burroughs i Kerouac bez pruderii portretują a...

    Promocja
    okładka Maggie Cassidy, Książka | Jack Kerouac

    Sentymentalna proza Jacka Kerouaca - Maggie Cassidy po raz pierwszy w polskim przekładzie! Opowieść o miłości, wspomnienie szkolnych perypetii, portret zbiorowy nastolatków ze zwykłego miasta... Choć trudno w to uwierzyć, Jack Duluoz, był kiedyś dzieckiem. Mieszkał na prowincji, nie znał alkoholu ani narkotyków, a jego świat był śmiesznie mały, ograniczony do kilku ulic, szkoły, kręgu przyjaciół. Jack nie interesował się literaturą, znacznie bardziej pociągały go bejsbol i le...

    Promocja
    okładka Podziemni. PIC, Książka | Jack Kerouac

    „Podziemni” to napisana w trzy dni i trzy noce kultowa już dziś powieść wpisująca się w nurt literatury bitnikowskiej, której fabuła oparta jest na krótkotrwałym romansie autora z czarnoskórą pięknością Alene Lee (Mardou Fox) w atmosferze jazzu i barów San Francisco w latach 50. „Pic” to opublikowana już po śmierci autora mini-powieść, której bohaterem jest murzyn imieniem Pic, który postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie i wieść życie włóczęgi. Jack Kerouac - (1922-1...

    Promocja
    okładka Listy + Skowyt film na płycie DVD, Książka | Jack Kerouac, Allen Ginsberg

    Kerouaca i Ginsberga — ikony kultury, najsłynniejszych przedstawicieli „beat generation” — łączyła wrażliwość artystyczna i głęboka przyjaźń. Dzięki ogromnemu zbiorowi korespondencji przyjaźń ta ukazuje się w fascynującej pełni. To barwna, intrygująca, żywa rozmowa dwóch indywidualności — twórców, którzy wyznaczyli kierunek artystyczny całemu pokoleniu. Dodatkiem jest film Skowyt - opowiadający o Ginsbergu, skandaliście oskarżonym o obrazę moralności po odczytaniu i publikac...

    Promocja
    okładka Zbudź się. Żywot Buddy, Książka | Jack Kerouac

    Wybitny amerykański powieściopisarz o życiu i religii Buddy.
    W połowie lat pięćdziesiątych Jack Kerouac, katolik, przeżył fascynację buddyzmem. Zainteresowanie to wyraźnie wpłynęło na jego duchowość i znalazło odzwierciedlenie w późniejszej twórczości.

    Promocja
    okładka Mój brat ocean, Książka | Jack Kerouac

    „Mój brat ocean” jest młodzieńczą, nigdy wcześniej niepublikowaną powieścią Jacka Kerouaca (1922-1969). W 1942 roku pisarz odbył rejs na jako marynarz okrętu handlowego SS Dorchester, a doświadczenia zebrane podczas podróży stały się kanwą powieści. Pierwowzorem jednego z dwóch bohaterów był serdeczny przyjaciel Kerouaca, Sebastian Sampas. Prócz powieści w skład tomu wchodzi dziennik, krótkie teksty Kerouaca (m.in. pełen osobistych wspomnień „Dziennik egotysty”, opowiadanie k...

    Promocja
    okładka A hipopotamy żywcem się ugotowały, Książka | William S. Burroughs, Jack Kerouac

    Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy dowiadują się o zbrodni, są: William Burroughs i Jack Kerouac. "A hipopotamy żywcem się ugotowały" to opowieść o wydarzeniach poprzedzających fatalne zdarzenie, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation. Burroughs i Kerouac bez pruderii p...

    Promocja
    okładka Listy, Książka | Jack Kerouac, Allen Ginsberg

    Opracowali Bill Morgan i David Stanford. Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga — pisarzy, ikony kultury, najbardziej znanych przedstawicieli „beat generation” — łączyła nie tylko wrażliwość artystyczna, ale także głęboka, wieloletnia przyjaźń. Dzięki ogromnemu zbiorowi korespondencji przyjaźń ta ukazuje się w swej fascynującej pełni. To barwna, intrygująca, żywa, zaskakująca niezwykłą spostrzegawczością i intensywnością przeżycia rozmowa dwóch indywidualności. Ponad dwieście opu...

Jack Kerouac Książki

Jack Kerouac, a właściwie Jean-Louis Lebris de Keroua, to amerykański powieściopisarz, poeta i artysta kanadyjskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli Beat Generation. Zadebiutował w 1950 roku tytułem „Miasteczko i miasto”, jednak jego najsłynniejszą książką jest „W drodze” z 1957 roku. To autobiograficzna powieść, która jest określana mianem sztandarowego dzieła epoki bitników. Pisarz przyszedł na świat 12 marca 1922 roku w Lowell w Massachusetts. Rodzina przyszłego pisarza wyemigrowała do Nowej Anglii w poszukiwaniu pracy. W domu Kerouac posługiwano się językiem francuskim – Jack do szóstego roku życia nie mówił po angielsku. Kiedy był małym chłopcem, zmarł jego starszy brat Gérard. Wydarzenie to stanie się dla pisarza impulsem do napisania książki „Wizje Gerarda”. Autor „W drodze” był uzdolniony sportowo. Szybko stał się gwiazdą lokalnego klubu piłkarskiego, dzięki czemu zdobył stypendium Columbia University w Nowym Jorku, które bezpowrotnie zmieniło jego życie. To właśnie na Uniwersytecie Columbia poznał ludzi, razem z którymi wpłynął na kształt kontrkultury. Byli to członkowie Beat Generation: Neal Cassady, William S. Burroughs i Allen Ginsberg.

Życiorys Jacka Kerouaca

Kerouac był trzykrotnie żonaty. Jako biseksualista utrzymywał intymne stosunki z Allenem Ginsbergiem i Gore Vidalem. Zmarł 21 października 1969 roku w Szpitalu Św. Antoniego w St. Petersburgu na Florydzie. W chwili śmierci miał 47 lat.

Beat Generation

Beat Generation to nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy. Powstał w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Propagował idee anarchistycznego nonkonformizmu, indywidualizmu i swobody twórczej. Nazwa ruchu wywodzi się od angielskiego słowa „beat”, które oprócz słownikowego znaczenia związanego z przegraniem/zmęczeniem ma także powiązania muzyczne, podkreślone w powieści Kerouaca „W drodze”. Termin „upbeat” w języku potocznym to szybkie, żywe tempo. Członków ruchu nazywano bitnikami. Charakteryzowali się negatywnym nastawieniem wobec konsumpcji i społeczeństwa, interesowali się filozofią, a zwłaszcza buddyzmem. Nie były im obce najróżniejsze używki. Do najbardziej sztandarowych dzieł ruchu zaliczane są następujące utwory: „W drodze” Jacka Kerouaca, „Nagi lunch” Williama S. Burroughsa i „Skowyt” Allena Ginsberga. Dodatkowo duży wpływ na Beat Generation wywarł esej Aldousa Huxleya „Drzwi percepcji”.

Książki Jacka Kerouaca

Książki pisarza, w większości mocno autobiograficzne, krążą przede wszystkim wokół jego podróży po świecie, przygód jakie przeżył, a także przemyśleń oraz refleksji dotyczących życia.

Najważniejszym tytułem w dorobku literackim Kerouaca jest niewątpliwie powieść drogi „W drodze”. Do innych ważnych utworów pióra bitnika należą „Włóczędzy Dharmy”, „Podziemni. Pic.” czy napisana wspólnie z Williamem S. Burroughsem książka „A hipopotamy żywcem się ugotowały”. Autorzy opisują w niej wydarzenia poprzedzające zamordowanie Davida Kammerera przez młodego Luciena Carra. Zarówno ofiara, jak i sprawca byli znajomymi Burroughsa oraz Kerouaca – to właśnie oni jako pierwsi dowiedzieli się o wstrząsającej zbrodni. Poza sprawą zbrodni czy jej przyczyn piszą także o samych sobie i innych bohaterach ówczesnej amerykańskiej bohemy.

Oprócz powieści Jack Kerouac tworzył również poezje. Wydane zostały także eseje, wywiady i korespondencja pisarza. Jego utwory znalazły się w antologiach np. „Wizjonerzy i buntownicy: Wiersze współczesnych poetów amerykańskich”. Szczególną uwagę warto zwrócić na wydane w 2012 nakładem Wydawnictwa Czarne „Listy” zawierające korespondencję Kerouaca z Allenem Ginsbergiem.

W drodze

W swojej najsłynniejszej książce Kerouac opisuje w znacznej mierze prawdziwe wydarzenie ze swojej podróży rozpoczynającej się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a kończącej się na Kalifornii.

Dwójka przyjaciół – młody pisarz Sal Paradise i włóczęga Dean Moriarty – wyruszają w szaloną wyprawę po USA. Podróżują autostopem i kradzionymi samochodami, szukając przygód, wolnej miłości, alkoholu oraz narkotyków. Wędrówka Sala i Deana jest spełnieniem marzeń wszystkich tych, którzy chcą rzucić wyzwanie obłudnej obyczajowości powojennych Stanów Zjednoczonych.

Powieść szybko podbiła serca młodych czytelników i osiągnęła status kultowej. Z jej bohaterem utożsamia się większość zbuntowanej amerykańskiej młodzieży lat 50. XX wieku, co sprawiło, że obok „Nagiego lunchu” Burroughsa i „Skowytu” Ginsberga stała się najważniejszym dziełem i manifestem epoki bitników.

Książki Jacka Kerouaca na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jacka Kerouaca w formie ebooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.