Majówkowy Maraton Czytelniczy

James Joyce Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dublińczycy, Audiobook | James Joyce

    Mieszkańcy Dublina okiem jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Wydany w 1914 roku zbiór opowiadań stanowi realistyczny obraz tego, jak wyglądało życie Irlandczyków na początku XX wieku. Postacie, które pojawiają się w poszczególnych opowiadaniach cyklu czytelnicy mogą odnaleźć także w najsłynniejszym dziele Joyce’a – „Ulisessie". „Dublińczycy" mogą stanowić dobre wprowadzenie w świat poetyki stworzonej przez autora. James Joyce, słynący z niezwykle trudnych w odbiorze ...

    Promocja
    okładka Dubliners, Audiobook | James Joyce

    An ambitious mother, a boy in love, a lonely older man, a cynical intellectual and a girl who dreams of a life in another country are just a few of Joyces Dubliners. In these realistic tales, Joyce reveals the hopes, fears and disappointments of his characters. He also shows us turnof- the-century Dublin in fascinating detail. This selection of eight stories from Dubliners includes Eveline, Araby and a two-part adaptation of Joyces novella, The Dead.

    Promocja
    okładka Dubliners, Audiobook | James Joyce

    Cideb’s unabridged study edition of Joyce’s Dubliners comes complete with a full critical introduction which places the author in the short-story tradition before going on to examine ‘Joyce as Experimentalist’. Emphasis is placed on the author’s various narrative techniques and this allows the reader to see this ‘highly original work’ not only as the reflection of a real world but also as a sophisticated literary construction.

James Joyce Audiobooki

James Joyce był irlandzkim pisarzem, poetą i krytykiem literackim uznawanym za jednego z najważniejszych oraz najbardziej wpływowych literatów XX wieku. Znacząco przyczynił się do rozwoju modernistycznej awangardy, a jego powieść „Ulisses” jest najsłynniejszym wyrazem strumienia świadomości. Oprócz niej Joyce znany jest ze swoich dzieł „Dublińczycy”, „Finneganów Tren” czy „Portret artysty z czasów młodości” (w Polsce znany także jako „Portret artysty w wieku młodzieńczym”).

James Joyce – życiorys

James Augustine Aloysius Joyce urodził się 2 lutego 1882 roku w jednej z dzielnic Dublina, Rathgar. Był synem Mary Jane Joyce (z domu Murray) oraz Johna Stanislausa Joyce’a. James był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Joyce’owie należeli do klasy średniej, jednak nie posiadali zbyt wielkiego majątku. Nieprzewidywalny stan finansowy rodziny powodował pewien chaos w jej życiu, James był jednak błyskotliwym uczniem i ukończył nie tylko jezuickie Belvedere College, ale także Uniwersytet w Dublinie (w 1902 roku). Dwa lata później poznał swoją przyszłą żonę, Norę Bernacle, z którą przeniósł się do kontynentalnej Europy. Małżeństwo przebywało między innymi w Trieście, Zurychu i Paryżu oraz Rzymie. Doczekali się w tym czasie także syna Giorgio oraz córki Lucii. Większość I wojny światowej James Joyce spędził w Szwajcarii, gdzie pracował nad „Ulissesem”. Po wojnie był w Trieście, a następnie osiadł w Paryżu, który był jego domem między 1920 a 1940 rokiem.

Niestety ostatnie lata życia Jamesa Joyce’a nie należały do najbardziej szczęśliwych. Najpierw sam doznał poważnego uszkodzenia wzroku, który sprawił, że ostatecznie zupełnie przestał widzieć, pomimo licznych operacji okulistycznych. W tym samym czasie u jego córki zdiagnozowano schizofrenię. Nie do końca wiadomo, co przyczyniło się do śmierci Jamesa Joyce’a. Podejrzewa się, że chorował na syfilis i być może to on wykończył jego organizm. 11 stycznia 1941 roku przeszedł operację w Zurychu z powodu perforacji wrzodu dwunastnicy. Następnego dnia zapadł w śpiączkę, a obudził się o 2 w nocy 13 stycznia i poprosił pielęgniarkę, by zadzwoniła do żony i syna. Gdy ci jeszcze byli w drodze, zmarł. James Joyce został pochowany na cmentarzu Flutern w Zurychu. Najpierw w zwykłym grobie, a później przeniesiono go do „bardziej honorowego” (1966), w którego pobliżu znajduje się siedzący posąg autorstwa amerykańskiego artysty Miltona Hebalda. Nora przeżyła Jamesa o 10 lat i została pochowana u jego boku, podobnie jak Giorgio, który zmarł w 1976 roku (Lucia zmarła w 1982 roku w Northampton w Wielkiej Brytanii).

Książka „Dublińczycy”

James Joyce już w młodości intensywnie pisał, zdobywał także nagrody za dwoje wypracowania jeszcze w szkole jezuickiej. Za jego pierwsze dzieło uznaje się „Stefana bohatera”, którego większość spalił (resztki ocaliła jego siostra Eileen). Był on wprowadzeniem do charakterystycznego dla Joyce’a stylu, zwłaszcza elementów strumienia świadomości. James Joyce tworzył także wiersze miłosne i neoromantyczne. Mistrzowską pozycją są jednakDublińczycy, czyli cykl opowiadań uznany za jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej nowelistyki. Znajdziecie go na Woblink jako książkę papierową, ebook oraz audiobook, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oryginale. Wiele wątków, a także postaci z „Dublińczyków” pojawiło się później w „Ulissesie”.

James Joyce – „Ulisses”

Pierwsze wydanieUlissesaJamesa Joyce’a pojawiło się w Paryżu w 1922 roku, lecz jego publikacja w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych została zablokowana z racji aury nieprzyzwoitości, która otaczała tę powieść. Do lat 30. XX wieku jej egzemplarze były nielegalnie przemycane do tych krajów, aż wreszcie jej wydanie stało się legalne. „Ulisses” opisuje dzień z życia dwojga ludzi, znanego z wcześniejszych dzieł Joyce’a Stefana Dedalusa oraz jego ojca, Leopolda Blooma. Konkretnie jest to 16 czerwca 1904 roku. To dzień, w którym sam pisarz umówiony był na randkę ze swoją przyszłą żoną i którą to datę obecnie świętuje się jako Bloomsday, dzień dla uczczenia twórczości i pamięci o Jamesie Joyce. Szczegółowy opis emocji i ciała człowieka, mitologizacja każdego szczegółu, a nade wszystko powszechny w tej powieści strumień świadomości to elementy sprawiające, że „Ulisses” pozostaje dziełem jedynym w swoim rodzaju. Każdy z 18 epizodów to eksperyment, który jest napisany innym stylem i metodą, co stanowi równocześnie trudność dla bardzo wielu czytelników. Niemniej pozostaje on jednym z najważniejszych dzieł literatury XX wieku, a także przedmiotem rozlicznych badań akademickich czy interpretacji artystycznych. Wersję polską „Ulissesa” Jamesa Joyce’a znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Inne książki Joyce’a w księgarni internetowej Woblink

Obok „Ulissesa” na Woblink znajdziecie także inne wybitne dzieła autorstwa Jamesa Joyce’a. Są tu zarówno nieco mniej znane „Pisma estetyczne”, „Epifanie” czy „Muzyka intymna”, jak i „Dublińczycy” czy „Portret artysty z czasów młodości”. Książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z tymi tytułami czekają na Was zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.